Macht van megabedrijven kost welvaart

Marktmacht Met de komst van internet is het winner takes most-karakter van de economie opgerukt. De groeiende macht van bedrijven kan leiden tot een schevere inkomensverdeling, concludeert het Internationaal Monetair Fonds.

Spotprent uit 1883. Een les uit de geschiedenis is, volgens het IMF, dat bedrijven die dominant worden door innovatieve producten of werkwijzen, zich daarna kunnen ingraven om anderen de toegang tot de markt te bemoeilijken.
Spotprent uit 1883. Een les uit de geschiedenis is, volgens het IMF, dat bedrijven die dominant worden door innovatieve producten of werkwijzen, zich daarna kunnen ingraven om anderen de toegang tot de markt te bemoeilijken. Foto Library of Congress

De machtspositie van bedrijven in westerse landen is sinds 2000 toegenomen, met name bij de meest productieve en innovatieve ondernemingen. Hoewel de economische gevolgen daarvan tot nu toe bescheiden zijn, zal verder groeiende marktmacht van nu al dominante ondernemingen de investeringen doen afnemen en innovatie afschrikken. De groeiende macht van bedrijven gaat ten koste van welvaart en inkomens, en kan leiden tot een schevere inkomensverdeling.

Reageren

Reageren op dit artikel kan alleen met een abonnement. Heeft u al een abonnement, log dan hieronder in.