Voorkeur Theater

Onze jeugd

In Onze jeugd maken drie tv-sterren hun toneeldebuut: Katja Schuurman, Johnny de Mol en Teun Kuilboer. De Londense toneelhit van Kenneth Lonergan is slap, moralistisch en sentimenteel, maar de drie soapies spelen verrassend goed. Schuurman maakt geloofwaardig werk van een onvolwassen meisje, dat oprecht probeert volwassen te denken. Tegenover haar is Johnny de Mol de lefgozer die wel raad weet met zijn gespierde woordenschat (,,stomme kutmongool!''). Teun Kuilboer heeft een wat huilerige rol, maar zit dicht op de puberende jongen die hij moet zijn. Alle drie zijn ze de soaps ontstegen. Dat ze hun slappe teksten zo veel kleur geven, is ook de verdienste van regisseur Peter de Baan.

22-28 aug Amsterdam, Nieuwe de la Mar Theater. Inl 0900-9203, www.onzejeugd.nl

Het Vuil, de Stad en de Dood

Het Nationale Toneel herneemt Fassbinders omstreden Brechtiaanse Ganz Unten-melodrama. Door de aanwezigheid van `A. die de Rijke Jood wordt genoemd' denken sommigen dat het stuk antisemitisch is. Fassbinder wilde laten zien naar welke middelen de onderklasse moet grijpen om te overleven.

T/m 23 aug Den Haag, Koninklijke Schouwburg. Inl 070-3181444 of www.nationaletoneel.nl.