Zimbabwe?

Nederland neemt deel aan het WK cricket dat morgen in Zuid-Afrika begint. Het team zal net als alle andere deelnemende landen ook in het politiek onrustige Zimbabwe spelen. Moet het land van dictator Mugabe gemeden worden?

René van Ierschot, voorzitter Nederlandse cricketbond: ,,Jaren geleden werd al bepaald dat het WK in Zuid-Afrika zou worden gespeeld en dat er ook wedstrijden in Zimbabwe op het programma stonden. Inmiddels is het een en ander aan de hand in dat land. Zeven miljoenen Zimbabweanen vechten tegen de honger, de politieke situatie is niet stabiel. De veiligheid van onze spelers, supporters en begeleiders staat voorop. We hebben veel informatie ingewonnen, we weten dat het nu veilig is voor ons. We nemen verder een afwachtende houding aan en letten goed op de grote cricketlanden.''

Steven Lubbers, oud-cricketer: ,,Sporters proberen sport en politiek te scheiden, maar dat lukt niet altijd. Ik begrijp het standpunt van de cricketbond, maar ik had het anders gedaan. Nederland moet niet onder de paraplu van een groot cricketland als Engeland blijven staan en wachten tot dat land zich uitspreekt. Wij mogen best zeggen: `we gaan niet in Zimbabwe spelen'. Het lijkt me duidelijk dat dat geen veilig land is.''

Ruud Bosgraaf, woordvoerder Amnesty International: ,,Sinds de parlementsverkiezingen van 2000 is de situatie in Zimbabwe verslechterd. Mensenrechten worden met voeten getreden, burgers worden mishandeld en van vrijheid van meningsuiting is geen sprake. Journalisten wordt het werken moeilijk gemaakt, persvrijheid is geen groot goed in Zimbabwe. President Mugabe neemt rigoreuze maatregelen: tegenstanders belanden in kampen. Sinds een tijdje staat Zimbabwe ook op de agenda van de mensenrechtencommissie van de VN.''

Prof. Hans Keman, politicoloog en cricketer: ,,De factoren onrust en veiligheid moeten worden beoordeeld door de cricketbond en de spelers. Als het gaat om politieke redenen zou Nederland niet moeten afreizen. De Nederlandse overheid zou zich moeten uitspreken over de deelname van de Nederlandse ploeg. Van bevriende academici heb ik vernomen dat men in het buitenland opkijkt van alle commotie, ofschoon de situatie in Zimbabwe wordt gekenschetst als `niet goed'. Juist door het WK zou Zimbabwe de kans kunnen krijgen om de wereld duidelijk te maken dat er grote problemen in het land zijn.''

Hille Linders, medewerkster Nederlands Instituut voor Zuidelijk Afrika: ,,We hebben fractievoorzitters van politieke partijen gevraagd om zich uit te spreken over deelname van Nederland aan het WK cricket. Enkele politici zeiden toen dat ons land niet aan dat kampioenschap moet deelnemen. Ofschoon de cricketbond daaromtrent duidelijkheid heeft gekregen, zegt voorzitter Van Ierschot dat hij formeel nog niets gehoord heeft uit de politieke hoek. We zijn nu een e-mailactie gestart om Nederlandse WK-deelname te voorkomen. Zimbabweaanse organisaties vragen daar ook om, ze zijn bang dat Mugabe het evenement zal misbruiken om zijn status op te krikken. Bovendien vrezen veel Zimbabweanen voor gewelddadigheden tijdens WK-duels. De Nederlandse cricketers hebben het alleen over hun eigen veiligheid, maar wat te denken van de veiligheid van de Zimbabweanen?''

Tim de Leede, cricketer Nederlandse ploeg: ,,Momenteel verblijf ik met ons team in Zuid-Afrika. De veiligheidsmaatregelen hier zijn bizar. Als een ploeg een oefenduel speelt, worden alle wegen naar de stadions afgezet en houden honderden politiemensen de omgeving in de gaten. Als we met de bus naar ons hotel rijden, worden we omgeven door agenten.''

    • Marcel Abrahams