`Waarom spelen we zoals we spelen?'

De voetballers van SC Heerenveen krijgen te maken met een cultuuromslag. De trainingen worden specifieker en de werkweek wordt langer. ,,Je moet een keer iets anders verzinnen.''

Voetbalclub SC Heerenveen probeert met een nieuw beleidsplan een cultuuromslag te bewerkstelligen. Om het maximale uit de spelersgroep te halen en de voetballers meer bij hun vak te betrekken, wordt de trainingsintensiteit opgevoerd en de dagindeling veranderd. Bovendien krijgt trainer Foppe de Haan een andere rol dan in voorgaande jaren. Voorzitter Riemer van der Velde geeft tekst en uitleg over het nieuwe beleid.

Wat gaat er precies gebeuren bij SC Heerenveen?

Van der Velde: ,,We gaan iets extra's toevoegen aan de dagelijkse trainingen. Zoals meer aandacht voor persoonsgerichte training, tactiek en gesprekken over het voetbalvak. Communicatie tussen spelers en trainers is enorm belangrijk. We mogen best wat vaker vragen stellen als: `Waarom voetballen we zoals we voetballen?' Bovendien kunnen de spelers via specifieke trainingen beter worden. Uit spelhervattingen is nog veel meer winst te halen voor een club als SC Heerenveen. Bovendien is de ene speler de andere niet. Als een aanvaller met een trainer wil oefenen op zijn koptechniek, kan dat bij ons.''

Vanwaar die cultuuromslag?

,,We vonden al jaren dat het anders moest. Bij SC Heerenveen werd volgens bepaalde methoden getraind, op een gegeven moment moet je iets anders verzinnen. Door tijdgebrek bij de trainers of door de specifieke dagindeling van de spelers konden we de trainingsschema's niet veranderen. De directie heeft daarover veel gesproken met de technische staf. Uiteindelijk hebben de trainers Foppe de Haan, Henk Heising en Jan de Jonge nieuwe ideëen verwerkt in een bepaalde dagindeling en een beleidsplan. Foppe is erg enthousiast over de ontwikkelde werkwijze.''

Wat gaat er veranderen voor de spelers?

,,Niet veel. Ze blijven maximaal drie uur per week langer bij de club dan voorheen. Maar dat kan weer per individu verschillen. Als het nodig is, krijgen spelers een individuele training. Feyenoorder Pierre van Hooijdonk perfectioneerde zijn traptechniek pas rond zijn dertigste, bij ons kunnen 18-jarigen al daarmee beginnen. Ook kan het voorkomen dat de ene helft van de selectie vrij krijgt, terwijl de andere helft moet trainen. En als wij denken dat een gedeelte van de groep bepaalde oefeningen moet gaan doen of dat sommige spelers met elkaar moeten discussiëren over het vak, dan is daar ruimte voor. Foppe de Haan zal minder op het veld staan, hij gaat jonge spelers begeleiden. Foppe is van mening dat een 20-jarige via gerichte training de routine van een 24-jarige moet kunnen krijgen, daarom zal hij vaker bij de jeugd te vinden zijn. Geen probleem, want onze assistent-trainers De Jonge en Lodeweges kunnen zich ook over de selectie ontfermen.''

SC Heerenveen biedt zijn spelers een bepaalde verdieping?

,,Absoluut, het vak van voetballer behelst vele facetten. Op televisie zag ik presentator Jack van Gelder en Youri Mulder nogal lacherig doen over onze nieuwe aanpak. Ze hadden duidelijk niet begrepen waar we naartoe willen. Mulder vertelde dat hij in zijn tijd bij Schalke 04 een vijfjarig contract tekende, waardoor hij zo gemakzuchtig werd dat hij twee seizoenen lang minder scherp was. Dát soort spelers willen we dus juist niet bij SC Heerenveen hebben. Ook gaan we niet toe naar een dagindeling met kantoortijden van negen tot vijf. We proberen onze voetballers beter te maken door gevarieerdere trainingen. Zo zijn we van mening dat we een te gehoorzame groep hebben. Onze spelers mogen daarom best eens een discussie op gang brengen. Een gespreksronde met de trainers biedt hen de kans daartoe.''

Volgens sommige oud-spelers wordt er bij SC Heerenveen te hard getraind.

,,Ach, wij zijn natuurlijk niet onnozel. We trainen stevig, maar niet te hard. Omdat we zo scherp trainen staan we ieder jaar in de subtop, we halen resultaten omdat we hard werken. Oud-spelers als Ällback, Tomasson en Van Nistelrooy hebben baat gehad bij de trainingswijzen van onze club. Ze dwongen alledrie een transfer naar een topclub af. Een jongen als Gérard de Nooijer heeft veel kritiek geleverd op SC Heerenveen, maar dankzij ons kon hij als dertiger wél naar Feyenoord. Spelers die zich niet in onze aanpak kunnen vinden, hoeven ook niet naar Heerenveen te komen.''

    • Marcel Abrahams