Stem sociaal, luidt stemadvies FNV

Voorzitter H. van der Kolk van de vakbond FNV Bondgenoten heeft de half miljoen leden opgeroepen zo te stemmen dat een voortzetting van het centrum-rechtse kabinet onmogelijk wordt. ,,Stem sociaal en geef de huidige coalitie geen tweede kans'', zei Van der Kolk gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak.

Volgens een woordvoerder van FNV Bondgenoten – de grootste FNV-bond – is dit een ,,half stemadvies, dat inderdaad vrij uniek is''. In de praktijk komt de oproep neer op het advies geen stem uit te brengen op de partijen CDA, LPF en VVD, die het huidige kabinet-Balkenende vormen. Van der Kolk zegt niet wat de leden wel moeten stemmen, maar volgens de woordvoerder ,,stemmen onze leden doorgaans al sociaal''.

Het kabinet-Balkenende heeft onder meer het premiesparen afgeschaft en hield het spaarloon grotendeels overeind na grote druk van de vakbeweging. ,,Onder het circus-Balkenende is Nederland in korte tijd verworden tot een bananenrepubliek waarin asociaal beleid de regel is'', zei Van der Kolk gisteren. Zijn woordvoerder licht toe: ,,Als de korte regeerperiode een proeve van bekwaamheid is, dan moeten onze leden beseffen dat dit kabinet veel maatregelen heeft genomen die hen treffen in de portemonnee.''

L. de Waal, voorzitter van de FNV Vakcentrale, riep onlangs Nederland ook op om `sociaal' te stemmen, maar deed dit in meer algemene termen. De Waal legde op het Radio 1 Journaal toen vooral de nadruk op de sociale onrust die zou kunnen onstaan als het huidige kabinetsbeleid wordt voortgezet. ,,Wie dat niet wil, weet hoe die moet stemmen. Maar wij geven geen stemadvies'', zei De Waal.

In zijn nieuwjaarstoespraak deed Van der Kolk ook een aanval op De Unie, een kleinere vakbond voor de beter betaalde werknemers. Het afgelopen jaar sloot De Unie in onder meer de kinderopvang, bij Philips en in de horeca CAO's af, die de FNV onwelgevallig waren maar wel algemeen verbindend werden verklaard. Tot de werkgevers zei Van der Kolk: ,,Sluit CAO's af met representatieve bonden: met ons dus! Kies niet voor de onderkruipers van de Unie, die nul-komma-niks leden hebben.''

Een woordvoerder van de Unie noemt de uitlating van Van der Kolk ,,complete onzin'' en licht toe: ,,Wij doen alles in alle openheid. Bovendien zijn alle CAO's die wij ondertekenen ook ondertekend door de FNV.''