HOLLANDS GOUD

Nederland slaagt er bij de Olympische Spelen niet altijd in om met goud thuis te komen. Daar staan succesjaren tegenover, zoals in 1928, 1936 en 1948.

1900 Parijs (1 keer goud)Roeien, twee met stuurman: Francois Brand en Roelof Klein

1920 Antwerpen (4) Boogschieten, bewegend vogeldoel: nationale ploeg Wielrennen, 1000 meter tijdrit: Maurice Peeters Zeilen, 6,5 meter-klasse: Bernard en Johan Carp, Peter Wernink Zeilen, 12-voets jol: Frans en Jan Hin

1924 Parijs (4) Roeien, twee zonder stuurman: Teun Beijen en Willy Rösingh Ruitersport, military individueel: Adolph van der Voort van Zijp Ruitersport, military teams: nationale ploeg Wielrennen, 50 km baan: Ko Willems

1928 Amsterdam (6) Boksen, vedergewicht: Bep van Klaveren Ruitersport, military individueel: Charles Pahud de Mortanges Ruitersport, military landenwedstrijd: nationale ploeg Turnen, meerkamp landenwedstrijd: nationale ploeg Wielrennen, tandem: Daan van Dijk en Bernard Leene Zwemmen, 100 meter rugslag: Marie Braun

1932 Los Angeles (2) Ruitersport, military individueel: Charles Pahud de Mortanges Wielrennen, sprint: Jaak van Egmond

1936 Berlijn (6) Wielrennen, 1000 meter tijdrit: Arie van Vliet Zeilen: Olympia-jol: Daniel Kagchelland Zwemmen, 100 meter rugslag: Nida Senff Zwemmen, 100 meter vrije slag: Rie Mastenbroek Zwemmen, 400 meter vrije slag: Rie Mastenbroek Zwemmen, 4x100 meter vrije slag: nationale ploeg

1948 Londen (5) Atletiek, 100 meter: Fanny Blankers-Koen Atletiek, 200 meter: Fanny Blankers-Koen Atletiek, 80 meter horden: Fanny Blankers-Koen Atletiek, 4x100 meter: nationale ploeg Zwemmen, 200 meter schoolslag: Nel van Vliet

1964 Tokio (2) Judo, alle categorieën: Anton Geesink Wielrennen, 100 km ploegentijdrit: nationale ploeg

1968 Mexico Stad (3) Roeien, skiff: Jan Wienese Wielrennen, 100 km ploegentijdrit: nationale ploeg Zwemmen, 200 meter vlinderslag: Ada Kok

1972 München (3) Judo, zwaargewicht: Wim Ruska Judo, alle categorieën: Wim Ruska Wielrennen, wegwedstrijd mannen: Hennie Kuiper

1984 Los Angeles (5) Atletiek, discuswerpen: Ria Stalman Hockey vrouwen: nationale ploeg Zeilen, windsurfen: Stephan van der Berg Zwemmen, 100 meter schoolslag: Petra van Staveren Zwemmen, 200 meter rugslag: Jolanda de Rover

1988 Seoul (2) Roeien, dubbeltwee: Ronald Florijn en Nico Rienks Wielrennen, wegwedstrijd vrouwen: Monique Knol

1992 Barcelona (2) Atletiek, 800 meter vrouwen: Ellen van Langen Ruitersport, landenwedstrijd springen: nationale equipe

1996 Atlanta (4) Hockey mannen: nationale ploeg Roeien, acht: nationale ploeg Volleybal mannen: nationale ploeg Wielrennen, mountainbike mannen: Bart Brentjens