Provocerend voorstel Van den Herik

Met een even provocerend als revolutionair voorstel wil Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik het belangenloos afstaan van voetballers aan hun nationale elftallen aan banden leggen. Uit onvrede over de lange afwezigheid van buitenlandse spelers als Cruz, Gyan en Kalou vanwege verplichtingen met hun landenploegen pleitte Van den Herik gisteren voor het formeren van nationale teams, die alleen bestaan uit voetballers uit de nationale competitie van het betreffende land.

Als Van den Herik zijn zin krijgt, moet Oranje het dus voortaan stellen zonder de in het buitenland spelende sterren. ,,Het zou de doorstroming van Nederlands talent alleen maar versnellen'', zei Van den Herik, zonder een spier te vertrekken. Zou bondscoach Van Gaal zijn voorstel ook toejuichen? ,,Ik zit hier om het belang van mijn club te dienen'', aldus Van den Herik op de persdag van Feyenoord. ,,Het voetbal is niet van de bonden, maar van de clubs.''

En het clubbelang wordt volgens Van den Herik geschaad door het komen en gaan van spelers, die zich beschikbaar moeten stellen voor wedstrijden van hun nationale ploegen. De omstreden spits Cruz miste bij Feyenoord de gehele voorbereiding op het nieuwe seizoen, omdat hij met Argentinië al vijf duels in de WK-kwalificatie speelde. Binnenkort wordt Cruz wederom voor twee wedstrijden met Argentinië in zijn vaderland verwacht. ,,Terwijl in het normale bedrijfsleven het opnemen van onbetaald verlof al een probleem is, moeten wij het salaris doorbetalen van spelers, die soms maandenlang niet beschikbaar zijn voor hun club'', foeterde Van den Herik.

Met een sneer naar de KNVB constateerde de preses van Feyenoord dat de Nederlandse internationals van zijn club (Paul Bosvelt en Peter van Vossen) binnenkort worden opgeroepen ,,voor een praatsessie'' met de nieuwe bondscoach. ,,Maar daar krijgen we gelukkig nog een vergoeding voor'', stelde Van den Herik. ,,Gek genoeg geldt dat weer niet voor onze jeugdspelers, die nota bene in juli nog een Europees kampioenschap in Duitsland moesten spelen. Die allure straalt ook af op Feyenoord. Maar dat ook deze voetballers vakantie nodig hebben, komt bij de UEFA en de FIFA blijkbaar in niemands hoofd op.''

Volgens Van den Herik betalen de clubs echter de tol voor de roofbouw op de topspelers. ,,De UEFA en de FIFA houden totaal geen rekening met de voetbalkalender. Feyenoord heeft Gyan drie maanden moeten missen, omdat we hem aan Ghana moesten afstaan. Kalou werd zelfs in een strafkamp opgesloten omdat hij met Ivoorkust had verloren. En dan moesten wij nog zijn ticket betalen, omdat de voetbalbond van Ivoorkust Kalou niet op tijd kon laten terugkeren bij zijn club.''

Van den Herik vindt dat de FIFA snel een financiële regeling moet opstellen voor de clubs om het afstaan van internationals te compenseren. ,,Nu hebben we slechts de zekerheid dat onze spelers voor een minimaal bedrag zijn verzekerd als ze geblesseerd van een interland terugkeren. Maar wat kopen we voor die uitkering als we daardoor kwalificatie voor de Champions League zouden missen? Die schade valt door geen verzekering te dekken.''

Van den Herik waarschuwde tevens voor de gevolgen van een totale afschaffing van het transfersysteem, dat sinds het Bosman-arrest in 1995 al drastisch is uitgehold. Per 1 januari 2001 dreigt ook in de voetbalsport een volledig vrij verkeer van werknemers met een opzegtermijn van drie maanden. De voorzitter van Feyenoord haalde fel uit naar de spelersvakbond VVCS, die een definitieve ontmanteling van het transfersysteem toejuicht. ,,VVCS-voorzitter Van Seggelen is zo principieel dat hij zijn eigen organisatie ten gronde richt'', oordeelde hij.

Cynisch constateerde Van den Herik dat de clubs het slachtoffer worden van een ,,rancuneuze machtsstrijd'' tussen de VVCS en zelfstandige makelaars, die ,,de VVCS allang hebben overvleugeld.'' Daarom is de strijd van Van Seggelen volgens Van den Herik ,,geen kwestie van onnozelheid, maar van vergelding''. Zijn visie: ,,Van Seggelen maakt een koprol van geluk als ook vergoedingen voor het afkopen van doorlopende contracten worden afgeschaft. Maar hij vergeet dat daarmee geen betaald voetbal meer bestaat. De Europese commissie heeft de FIFA reeds in december 1998 gevraagd om een reactie. Maar de UEFA werd door de FIFA pas enkele maanden geleden ingelicht. Ik noem dat verwijtbaar en onverantwoordelijk gedrag.''

En Feyenoord heeft de inkomsten uit transfers en deelname aan de lucratieve Champions League juist zo hard nodig om het hoofd boven water te houden. Afgelopen seizoen boekten de Rotterdammers een winst van 10 miljoen gulden. Maar om de geheim gehouden begroting verder op te voeren, broedt ook Feyenoord op plannen om deel te nemen aan een Europese competitie naast de diverse toernooien.

Vooruitlopend op die flirt met talloze miljoenen, benadrukte Van den Herik nog maar eens dat Feyenoord voortaan zijn eigen televisie- en digitale rechten zal uitbaten. ,,Daarom ben ik ook uit de raad van commissarissen van de Eredivisie NV gestapt. Niet om de solidariteit met andere clubs te dwarsbomen, maar om nivellering te voorkomen.'' Oftewel: om te garanderen dat Feyenoord in de toekomst het maximale bedrag voor tv-rechten kan opstrijken zonder te hoeven delen met de minder bedeelden in het betaalde voetbal.

    • Robèrt Misset