Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Dansen met Darwin op evoluerende deuntjes

De kabbelende muziek op de website van DarwinTunes werd niet gecomponeerd, maar geëvolueerd. Computerwetenschappers van het Imperial College in London lieten duizenden geluidsfragmenten om de gunst van evenzoveel luisteraars strijden. Alleen de best beoordeelde deuntjes overleefden. Uit ruis ontstond zo complexe muziek, compleet met akkoorden, een baslijn en melodie.

Luister hieronder naar twee deuntjes die ontstonden na de ‘natuurlijke selectie’ van de luisteraar. Hier kunt u alle deuntjes vinden.

DarwinTunes medley na 3630 generaties

DarwinTunes drums en percussie na 202 generaties

Vandaag staat er een interview met Bob MacCallum in NRC Weekend (digitale editie – alleen voor abonees), een van de auteurs van het artikel over DarwinTunes: ‘Evolution of music by public choice’.

Maar hier kunt u in ieder geval meteen zelf aan de slag om de evolutie van de liedjes van MacCallum en van anderen in de knop te breken of juist te stimuleren.

Geplaatst in:
Biologie
Informatica
Lees meer over:
Bob MacCallum
DarwinTunes
evolutie
Imperial College
natuurlijke selectie

7 reacties op 'Dansen met Darwin op evoluerende deuntjes'

Paul Sprangers

“… complexe muziek, compleet met akkoorden, een baslijn en melodie.”

Formeel is op deze omschrijving weinig aan te merken, maar ik moet zeggen dat de mens zelf het er na 3630 generaties aanzienlijk beter van af gebracht heeft.

Paul Sprangers

Hmm… hoe werkt dit eigenlijk. Eerst staat er: (Niet ingezonden), vervolgens is de reactie inderdaad weg en tenslotte staan er twee!

piet smit

muzak 2.0. boring

Jadwiga de Bock Majewska

Super Inspirerende Dames en Heren Redactie NRC en Super Inspirerende Heer Lucas Brouwers,
hartelijk dank voor heerlijk ervaring met “dat muziek”, “te horen en zien” heerlijk.
….”na 3630 generaties en …..na 202 generaties…”alles mooi.Het is als geluid van Universum alles is trilling inclusief mens zelf.
m.i.

Jan Willem Herweijer

Het is nog een lange weg te gaan aleer dít ‘muziek’ genoemd kan worden.

Billy Clismo

Doet me denken aan het muzikale project van Komar & Melamid, hoewel de lol daarvan voornamelijk het minst gewilde nummer betreft: http://www.ubu.com/sound/komar.html

toromanana

Heeft dit wel zo veel met de evolutietheorie te maken?
De evolutietheorie heeft namelijk geen doel en maakt geen keuzes. Evolutie heeft niets te maken met steeds beter ontwikkelen en kan altijd alle kanten op gaan gestuurd door toevallige en minder toevallige veranderingen.
Wat hier gebeurd is de menselijke wil opleggen. En dan ook nog eens een bevooroordeelde mens want hij weet al lang hoe muziek zou moeten klinken. Dat er geen atonale harmonieen en melodieen en grillige vorm en ritmestructuren onstaan is logisch. De mens heeft nu eenmaal een ontwikkelde voorkeur ingebouwd.
Dit laat volgens mij maar een heel klein aspect van de evolutietheorie zien en een geheel door de mens gekleurd.

Reageer op 'Dansen met Darwin op evoluerende deuntjes'

Op deze site gelden onze huisregels. U kunt een gravatar gebruiken.