Spaanse proteststemmen
Een belangrijke klacht van de jongeren die momenteel pleinen door heel Spanje bezetten betreft het politieke stelsel. Twee grote partijen eisen via hun voortdurende polarisatie alle aandacht voor zichzelf op. Voor kleinere, nieuwe partijen is het te moeilijk het stelsel binnen te komen. In de praktijk zou er daarom niets te kiezen zijn in Spanje.
Thuisblijven op verkiezingsdag is echter geen optie, vinden veel jongeren. Blanco stemmen dan? Ook niet. Die stemmen worden verdeeld over de partijen naar omvang van hun electoraat. Ook van een blanco stem profiteren dus vooral de bestaande politieke partijen. Dan blijft nog een andere optie over: de ongeldige uitgebrachte stem. Een manier om je kiesrecht niet te verkwanselen en toch een soort van protest te laten horen.
In Spanje worden de stemmen geteld door gewone burgers. Zij worden via een soort loterij aangewezen om de hele dag de kiesbureaus te bemannen en ‘s avonds openen zij de bussen. Geen burgerplicht waar iedereen op zit te wachten. Het openmaken van de enveloppen moet afgelopen zondag echter leuker zijn geweest dan andere jaren. Het aantal uitgebrachte ongeldige stemmen lag een half procentpunt hoger dan in andere jaren. Onderstaand een kleine selectie van de creatiefste van de ruim 389.000 ongeldige stemmen.




