Op stap met de minister

Gisteren bracht minister van Buitenlandse Zaken Uri Rosenthal een bezoek aan Moskou. Met zijn collega Sergej Lavrov ondertekende hij een actieplan voor 2011-2013. In 2013 wordt een Nederlands-Russische vriendschapsjaar gehouden en dat is natuurlijk een mooie bekroning van een nu al succesvol ogend pact, dat vooral economische samenwerking betreft.  Nederland is volgens Lavrov verantwoordelijk voor 9 procent van de Russische buitenlandse handel, waaronder vooral energie moet worden verstaan. Maar Nederland is ook een van de belangrijkste investeerders in Rusland, al moet je daarbij wel bedenken  dat die investeerders vooral Russische zakenlieden zijn die hun bedrijf administratief in Nederland hebben gevestigd. 

Na een bezoek aan mensenrechtenbeweging Memorial te hebben gebracht (in het kader van Nederlands koopman-dominee-imago), gaf Rosenthal samen met Lavrov een persconferentie in het Morozov Huis in de Spiridonovka-straat, een van de mooiste gebouwen van Moskou, waar in de jaren dertig en veertig geheime politiechef Lavrenti Beria woonde. Er waren zo'n acht Russische televisieploegen en de zaal zat redelijk vol journalisten, maar slechts twee van hen mochten vragen stellen. Volkskrantcollega Arnout Brouwers en ik meldden ons aan. Twee zenuwachtige medewerkers van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken kwamen nu naar ons toe en vroegen welke vragen we wilden stellen. We zeiden dat we dat nog even geheim hielden, maar dat het fatsoenlijke vragen waren, die de ministers niet in verlegenheid zouden brengen.

Mijn vraag ging over de Koenigs-collectie, de  beroemde tekeningenverzameling die door de Russen in 1945 als oorlogsbuit uit nazi-Duitsland naar Moskou werd gevoerd. Daar lag zij decennialang in een kelder van het Poesjkinmuseum, totdat onderzoekers daarachter kwamen en de Nederlandse staat teruggave eiste aan de wettige eigenaren: de joodse bankiersfamilie Koenigs, die de kunst tijdens de onder dwang moest verkopen.

De onderhandelingen over die teruggave lopen al twintig jaar. Maar volgens Rosenthal zit er nu eindelijk schot in en wordt er sinds afgelopen december druk onderhandeld. De Doema moet officieel toestemming geven en 'oorlogsbuit' ligt nu eenmaal gevoelig in een land als Rusland dat zwaar geleden heeft in de oorlog. Nationalistische afgevaardigden zouden wel eens tegen kunnen stemmen, vrezen sommige deskundigen. Maar gelukkig heeft het parlement in Rusland weinig concrete macht en zullen uiteindelijk Poetin en Medvedev beslissen, die Nederland allebei een warm hart toedragen. Het zou dus een mooi vriendschapsgebaar zijn als de collectie in 2013 wordt teruggegeven.

Rosenthal gaf later op de dag nog een besloten persconferentie aan de Nederlandse correspondenten. Daar vertelde hij meer over het actieplan 2011-2013. Het komt erop neer dat Nederland door middel van internationale economische samenwerking de ontwikkeling van de democratie in Rusland stimuleren, al staat het geld verdienen natuurlijk voorop (de koopman-dominee). Als Rusland lid wordt van de WTO moet het voldoen aan een aantal democratische regels. Daaronder vallen ook de mensenrechten, die gerespecteerd moeten worden, al zei Lavrov volgens Rosenthal dat ieder land zijn eigen geschiedenis en tradities op dat gebied heeft en je daar daarom rekening mee moet houden.

Verder vertelde Rosenthal dat hij een dubbel beeld van Rusland had gekregen. Enerzijds bestonden er verschrikkelijke toestanden op verschillende terreinen. Maar tegelijkertijd had hij ook goede ontwikkelingen gezien: er is vooruitgang op het gebied van de modernisering en de verbetering van de rechtstaat. En die rechtsstaat is volgens de minister ook in het eigenbelang van Rusland: want zo'n staat trekt meer buitenlandse investeerders aan, die het land hoognodig heeft.

Het belang van eerlijke verkiezingen, de ontwikkeling van de rechtsstaat, respect voor de mensenrechten, benadrukte Rosenthal ook in een lezing die hij die middag gaf voor de Hoge School voor Economie, een  topuniversiteit. Ook zei hij dat een kleine overheid belangrijk was voor de vorming van een moderne staat. De studenten luisterden aandachtig en stelden scherpe vragen, zoals over visumliberalisatie. Maar dat laatste zat er voorlopig nog niet in, deelde de minister mee, tot teleurstelling van de studenten, die echter wel op studievisa naar Nederland kunnen komen.

Aan het eind van de middag was er een receptie voor het Nederlands bedrijfsleven. Daar werd uitgesproken waar het werkelijk om ging: de Nederlandse economie. De koopman-dominee had zijn toga uitgetrokken.

Het komende jaar is beslissend voor Ruslands toekomst: in de parlementsverkiezingen in december wordt bepaald hoe groot de macht van de tot op het bot toe corrupte regeringspartij Verenigd Rusland werkelijk is en in maart 2012 kiest Rusland een nieuwe president. Het valt allemaal binnen de tijd van het Nederlands-Russisch actieplan. Hopelijk vallen de vruchten van dat plan niet alleen aan Nederland toe, maar ook aan de dringend gewenste modernisatie van Rusland.

Geplaatst in:
Politiek

20 reacties op 'Op stap met de minister'

Jean

Goed nieuws uit ons Rodina en indrdaad is een kleine daadkrachtige overheid zeer gewenst, kijk maar naar nederland waar het pappen en nathouden en ergerlijke tegenwerking van fatsoenlijke mensen zich nu beginnen te wreken. Daarom gezocht, een persoon met het uiterlijk als Pres. D. medvedev, daadkracht als Premier V. poetin, scherp als V. Zaitsev, en de omgang als van de Russische Vrouwen.

Jules Vismale

Tsaar Peter de Grote was in de 17de eeuw naar Nederland afgereist om zodoende de Nederlandse economie te leren kennen en invloeden uit Nederland over te brengen naar het “achterlijke” Rusland. Zo had hij Sint-Petersburg aan de Oostzee gesticht, een havenstad met Nederlandse bouwstijlen, die letterlijk en figuurlijk op het bloed van duizenden Russen was gebouwd! In de 20ste eeuw was het echter Duitsland dat ervoor zorgde dat, na WO I en de Russische Revolutie, Lenin in Rusland aan de macht kwam en de twee vijandige landen werken op economisch en militair gebied óók geweldig goed samen met elkaar. Nadat Stalin aan de macht was gekomen zorgde deze ervoor dat hij zijn opponent Hitler eveneens economisch steunde en zo werden er Duitse ingenieurs naar Rusland gestuurd die (met behulp van Duitse machines) duizenden Russische boeren konden opleiden tot fabrieksarbeiders. Toen Hitler en Stalin in 1939 het beruchte Hitler-Stalinpact hadden gesloten mochten Russische ingenieurs rondkijken in Duitse wapenfabrieken waar zij niét konden geloven dat de Duitse tank Panzer IV de zwaarste tank was daar zij al de beroemde T-34 hadden die tegen de latere Panther V en de Tiger I moeilijker opkon! En door de invoer van miljoenen tonnen grondstoffen naar Nazi-Duitsland kon dit land WO II zo verschrikkelijk lang volhouden maar dat was men na de oorlog snel “vergeten”, net zoals alle andere fouten die alle partijen in die bloedige tijd hadden gemaakt!

waarheid

Jules Vismale, ben je soms vergeten dat anglo-amerikaanse bankiers Hitler financierden?

Henk Smout

De netiquette schrijft voor om met echte zowel voor- als achternaam te ondertekenen en niet te trollen. Ik merk er maar weinig of niets van dat er wordt gemodereerd als anderen zich daaraan niks gelegen laten liggen.

Maarten de Wit

Geheel los van de vorige discussie. Weet iemand waarom specifiek 2013 het Nederlands-Russisch vriendshapjaar is?

Diederik van Mingelen

@5
Laatste bezoek van Peter de Grote aan Nederland in 1713 = 300 jaar geleden. Dat waren nog eens tijden, onze stadhouder koning van Engeland, en tsaren die bij ‘ons’ schepen leerden timmeren.

Anti-fascist

Jules Vismale kent alleen zijn eigen waarheid!

wilco

Blijkbaar is dit artikel door gebrek aan insparatie geschreven door de heer Krielaars. De Nederlandse botheid en het vooral in het buitenland bekende opgestoken vingertje druipen van het artikel.
Minister Uri Rosenthal brengt een bezoek aan het mensenrechtenbeweging memorial daarmee aangevende dat het met de mensenrechten in Rusland nogal slecht is gesteld. Wie dan denkt dat Nederland geen mensenrechten schend moet maar eens gaan googelen op het Internet. Mag ik u nog even in herinnering brengen dat Nederland zich bijna 200 jaar lang bezig heeft gehouden met de slavenhandel en recent het probleem met de Papoea’s en Molukkers. Of is dit geen schennis van de mensenrechten ? En dan het actieplan 2011- 2013 waarin Nederland doormiddel van internationale economische samenwerking ” de ontwikkeling van de democratie in Rusland wil stimuleren”. Hebben we dit niet eerder gehoord ! Waren de Amerikanen Irak niet binnengevallen om daar democratie te brengen !!! Nee meneer Rosenthal laat die democratie maar thuis daar zitten we hier niet op te wachten. En dan tenslotte de klapper van de heer Krielaars hoe het nou staat met de teruggave van de Koenigs-collectie. Je kunt je afvragen of hier sprake is van een oorlogsbuit ? De heer Koenig had de collectie als onderpand afgegeven aan een bank voor een lening die hij later niet kon terugbetalen. Uiteindelijk is die collectie terecht gekomen bij dhr. Van Beuningen, u kent hem wel van het naar hem genoemde museum in Rotterdam. Die heeft de collectie verkocht aan de Nazi’s en de Russen hebben de collectie naar de oorlog meegenomen. Je kunt je afvragen of de erven Konigs daarmee nog wel recht hebben op teruggave. Misschien moet de collectie maar in Rusland blijven als dank voor het feit dat ook Nederland zijn bevrijding heeft te danken aan de inzet van al die miljoenen russen die in de oorlog zijn omgekomen. Daarom was het misschien beter geweest als Minister Uri Rosenthal naar het monument van de onbekende soldaat of naar het monument ter herdenking van de omgekomen russen was gegaan.
Graag horen we van U mijnheer Krielaars hoe het is afgelopen met het bezoek aan de moeder en dochter die u beschreef in uw artikel over de Opera op 19 Februari want over gewone russen en hun leven valt toch meer te melden dan over een Nederlandse minister die hier met opgeheven vinger en een tas vol met klompen en kaas de ontwikkeling van de democratie wil gaan stimuleren.

Diederik van Mingelen

De Nederlandse botheid en het vooral in het buitenland bekende opgestoken vingertje druipen van het artikel.

Schitterende beeldspraak! Druipende botheid en het in het in het buitenland bekende opgestoken vingertje! Deze meneer moet bij een krant gaan werken.

Jules Vismale

@ Waarheid, anti-fascist e.v.a. personen die reageren op de site van Michel Krielaars over “Op stap met de minister” menen schijnbaar óók dat zij de waarheid kennen. Misschien hadden zij beter (meer dan 2000 jaar geleden) het proces tegen Jezus Christus door de stadshouder Pontius Pilatus kunnen bijwonen. Toen Jezus zijn leer verkondigde aan de hooggeplaatste Romein en meedeelde dat wie de waarheid kende naar de stem van Jezus zou horen vroeg Pilatus zich alleen af wat nou eigenlijk precies de waarheid was! In de Bijbel leek het een zonde te zijn als je loog en dan moest je altijd de waarheid vertellen en een figuur als Pinokkio bezat zijn houten neus als leugendetector die groeide als hij de waarheid niet vertelde. Maar in het dagelijkse leven én in strips, tekenfilms, fabels, sprookjes, speelfilms enz. kan vrijwel niemand altijd de waarheid vertellen daar die vaak niet eens wordt geloofd omdat men er de ogen, oren, mond, neus en gevoel voor afsluit! Toch worden leugens en (zelf)bedrog vaak nog verheerlijkt óók en nou heb ik in mijn leven evenmin (net als iedereen) niet altijd de waarheid verteld maar op leugens ben ik zeker niét trots en dat is een waarheid als een koe! Want veel mensen zien bovendien niet eens het verschil tussen de leugen en de waarheid! En als jullie het daar niet mee kunnen vinden dan heb ik een goed idee: laat door middel van een hypnotiseur je geest afdwalen naar het verleden van Rusland ten tijde van Peter de Grote of Lenin en Stalin om erachter te komen wat nou precies de waarheid is of niet. Mochten jullie echter wél achter de waarheid komen (net zoals Donald Duck en figuren die verblind zijn door hebzucht, zelfbedrog, hoogmoed, gekhouderij etc.), wat niet altijd een pretje is, hoe het daar aan toe ging en het risico lopen zélf het slachtoffer van te worden van de vreselijke terreur uit die tijden dan kunnen jullie beter aan het verhaal omtrent Jezus (die toch misschien altijd de waarheid vertelde!) en Pilatus denken! En voor de duidelijkheid en dat is héus de waarheid: niemand zal mij mijn afkeer omtrent massamoordenaars als Lenin, Stalin, Hitler, Mao Zedong, Sadam Hoessein, Pot Pol, Idi Amin, Djengis Khan, Vlad Tepez ev.a. dergelijke personen óóit afnemen want je kunt beslist niemand veranderen tegen diens wil in!

H.S.H.Hendriksen

Uri Rosenthal op bezoek in Moskou,om de Nederlandse belangen te behartigen.
Even tussendoor ook nog de Joodse,middels de Koenings-collectie.
De eventuele teruggave aan Nederland,zou de relatie tussen Rusland en Nederland ten goede komen.
En bij geen teruggave?
Staat er een verkoeling op het spel?
De Koenings familie heeft die tekeningen,”onder dwang” moeten verkopen,is daar enig bewijs voor?
Ik twijfel!
Het is verkocht en daarmee uit!
De Duitsers hadden het ook kunnen roven,maar het werd verkocht.
In welke vorm men het ook giet,de Russen zijn daar niet verantwoordelijk voor en hebben niets sentimenteels met deze hele affaire.
Rosenthal moet ook geen finger opsteken als het om demokratische veranderingen gaat in Rusland.
Die zelfde “Corrupte” Russen,hebben voorkomen,dat hun land werd leeggekocht door het Westen,met hun goedkope deals.
Poetin schopte het contrakt weg van BP en Shell,om tot de konklusie te komen,dat de buit maar in Rusland moet blijven.
Rusland is rijk aan mineralen,en zeer in trek bij de handelaren.
Maar Rusland is Afrika niet!
Waar men roofbouw pleegt door corrupte leiders aldaar.
Het is waar,de Russen hebben een historische band met Nederland,en dat moet zo blijven.
Die band onstond door uitwisseling van kennis,meestal van Nederlandse zijde in de tijd van Peter de Grote.
Rusland is een enorm land,waar Nederland economisch haar voordeel mee kan doen.
Geen fingerwijzing aub,en ook geen Koenings affaire.
Rusland heeft Nederland niet nodig,maar is zich bewust van de enorme potentie,zeker met Duitsland in het hoofd,gezien het economische “achterland”wat ons land heeft met de Duitsers
Mogenlijkheden ten over,om ons land voordelig handel te laten drijven met de Russen.Ook voor Duitsland,die economische grootmacht in Europa.Met Rosethal als Minister van Buitenlandse zaken,zie ik er een barriere in.Nederland moet op haar zaken letten!
In ons aller belang.

Anti-fascist

Jules Vismale kent opnieuw zijn eigen Pravda.

Jules Vismale

Wederom blijft anti-fascist maar commentaar leveren op datgene waarop ik reageer in “Op stap met de minister” maar dat laatste is toch zeker wel mijn goed recht? Toen hij in de eerdere reacties van Michel Krielaars aan het bekvechten ging met Eduard Filusch, Ilmari, Martin van den Broek, Cor Voordouw, Jacob, Roos etc. (die net als ik fanatieke anti-communisten én anti-nazi’s zijn!) leek anti-fascist wél goed bevriend te zijn met Alexander, Henk Gerrits en Rik Min (allemaal fanatieke pro-communisten en Stalinaanbidders) die net als Donald Duck en zijn familie, vrienden, kennissen en overige inwoners van Duckstad stapeldol zijn op zichzelf, anderen en zichzelf graag voor de gek houden en bedriegen, elkaar bewust schade berokkenen en zo kan ik nog even doorgaan met dergelijke hunspotten waar anti-fascist al eerder mee aankwam! En dat hij en zijn kameraden Stalin zo graag verheerlijken is hun goed recht maar ze zouden absoluut een toontje lager hebben gezongen als ze allemaal het slachtoffer waren geworden van de (Georgische) opponent van Hitler. Daarbij is het communisme in Europa inderdaad ten onder gegaan in de periode 1989-1990 door toedoen van miljoenen anti-communisten! De communistische machthebbers stelden tenslotte in die tijd liever hun economie in voor massavernietigingswapens dan voor het welzijn van de bevolking! En ik leef inderdaad in een bepaalde eigen wereld die degenen die mij niét kennen nóóit kunnen doorgronden maar daar heb ik ook helemaal niet om gevraagd toen ik ter wereld kwam en als ik géén geschiedenis op school had gevolgd dan zou ik totaal onkundig zijn geweest over het verleden. Bovendien zijn Duitsland, Rusland, Nederland e.v.a. landen niet meer hetzelfde als vroeger en wie anders wil denken: neem gewoon opnieuw les over geschiedenis om te ontdekken wat nou exact de waarheid is zoals Jezus Christus al 2000 jaar geleden voorspelde aan Pilatus. Over en sluiten!

Anti-fascist

@ Jules Vismale,

Je vergelijkingen gaan echt mank in je Donald Duck ideologie.
Hoezo “toontje lager hebben gezongen als ze allemaal het slachtoffer waren geworden van de (Georgische) opponent van Hitler”?
Dit is een uitspraak die overeenkomt met die van de Nationaal- Socialistische en propagandaminister van het fascistische regiem Hitler, dr Goebbels.
Juist de Communistische Partij van de toenmalige Sovjet-Unie heeft de grootste bijdrage geleverd in haar heldhaftige strijd tegen de Duitse bezetter.
Misschien dat je het niet weet, maar de slagkracht van het fascistische nazi-leger lag voor 80% aan het Oostfront.
Alle Communistische partijen in Europa, ook in Nederland, hebben de grootste bijdrage geleverd aan het verzet. Zij moesten dit bekopen met de dood van hun beste kaders.
Wees maar blij dat je ongenuanceerde opmerking over een toontje lager zingen op jezelf had terug geslagen.
Zonder het Rode Leger van Stalin en het Communistische verzet had de wereld van vandaag er ongetwijfeld anders uit gezien.

Misschien kan je eens nadenken over je eenzijdige kijk op de wereld, tenminste als je zelf ook eens objectief naar waarheden wilt kijken.

Je opmerking dat “de communistische machthebbers stelden tenslotte in die tijd liever hun economie in voor massavernietigingswapens dan voor het welzijn van de bevolking”.

De Sovjet-Unie had enorme schade aan haar economie na de oorlog, de Verenigde Staten nauwelijks.
De Amerikanen zijn de Russen altijd voorgeweest in wapensystemen.
De atoombom, waterstofbom, neutronenbom etc.
De S.U heeft in tegenstelling met de V.S nooit steden en onschuldige burgers massaal gebombardeerd. (Hiroshima en Nagasaki)

De Amerikaanse en Europese strategie van het imperialisme is tot de dag van vandaag zichtbaar in Libie.
Het verdelen van de olievelden onder regie van de CIA met huurlingen onder het mom van mensenrechten en bescherming van de burgers

Ps, Het huidige Rusland staat op groot demografies verlies met haar aantal inwoners. Jammer dat men Stalin daarvan niet de schuld kan geven. Zoveel voorspoed brengt het kapitalisme ook niet voort, helaas veel rampspoed voor de gewone Rus en niet voor de miljardairs.

Misschien heeft Dagobert Duck een oplossing in de visie van Jules Vismale.

Jules Vismale

Ik heb óók een oplossing voor anti-fascist en kameraden: zullen jullie soms wensen dat Willie Wortel met een tijdmachine Stalin naar het heden haalt met de NKVD, jullie slijmerig voor hem knielen, hem de hemel in gaan prijzen of jullie misschien met hem naar bed willen? Stalin was natuurlijk géén homo en lichamelijk slecht bedeeld (hij was maar 1,64 meter lang, had een korte linkerarm en een pokdanig gezicht) maar hij had de hedendaagse communisten én hun familie allicht omgebracht voor het vuurpeloton daar hij ze nóóit zou vertrouwen en ze hoefden zich dan niet zo moedig te gedragen als Stauffenberg, de Duitse officier die op 20 juli 1944 een mislukte aanslag op Hitler pleegde, die eveneens een anti-communist was, en om middernacht werd gefusilleerd! Daarbij vochten de meeste Russen helemaal niét voor Stalin of voor de vrijheid van de West-Europeanen maar alleen voor zichzelf en voor Moeder Rusland en vrijheid zouden ze 45 jaar lang nóóit krijgen! Wat bovendien Dagobert Duck betreft: deze oude en gierige eend is niets anders dan een grootkapitalist die geld, goud en goed meer begeerd dan zijn eigen leven (zijn personeel houdt juist in tijd van nood alleen van zichzelf en vaak bewust ten koste van hun geld en bezit én dat van Dagobert), feitelijk een vrek is die geld alleen wil bezitten en het niet laat rollen, geestelijk gezien arm is en hij steeds wordt belaagd door boeven als de Zware Jongens, Zwarte Magica, Govert Goudglans en Venijn McSnekkie. Zij zijn géén Robin Roods die stelen van de rijken om aan de armen te geven daar ze alleen geld zélf willen bezitten of om er een rijk leven van te leiden. Bovendien konden de communisten evenmin zonder geld en goed voortbestaan en hebben zij hun vijanden (zowel de nazi’s als de kapitalisten) evengoed openlijk of in het geheim gesteund! Het is nog steeds mijn goed recht om mijn meningen over Hitler, Stalin,
WO II enz. te behouden en mochten anti-fascist en kortnuiten hier anders over denken: als je inderdaad te dol bent op jezelf en jullie graag willen doen aan zelfbedrog, gekhouderij etc. dan ga je er toch eens aan ten onder, net zoals alle tirannen en hun systemen uit het verleden!

Anti-fascist

@ Jules Vismale.
Jammer, dat je inhoudelijk niet kan of wil reageren.
Ik wens je veel leesplezier met Dagobert Duck en zijn kapitalistische vrinden.

Ps, mocht je opnieuw communistische verzetsstrijders willen beledigen dan klim ik opnieuw in mijn anti-fascistische pen.

Jules Vismale

@ Anti-fascist, nog even dit: wist je nog dat communisten elkaar na WO I eveneens (met duizenden tegelijk) afmaakten in de Sovjet-Unie op bevel van Stalin daar hij zo paranoïde was als de pest, dat hij hen niet allemaal vertrouwde en dat bijvoorbeeld communistische verzetstrijders als Marinus van der Lubbe en Liselotte Herremans door hun kameraden niét gered werden van de nazi’s, hoeveel protesten er ook waren tegen hun aankomende executies? Duitse joden als Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg waren ook communisten maar verafschuwden de leer van Lenin waarvoor rechtsextremisten hen ombrachten. En ben jij soms (buiten jouw geliefde Stalin en jouw kameraden Rik Min, Maarten Haarenberg, Alexander, Henk Gerrits enz.) écht stapeldol op jezelf, zonder enige zonde, voor 100% foutloos, goed en perfect, lief en aardig? Of houdt je soms ook van de radicale islam daar er nazi’s waren zoals Himmler die daar wél dol op waren om hun antisemitisme al waren Hitler en Stalin dat niet! Neem anders gewoon een keertje vakantie richting Rusland om je daar bij de communisten aan te sluiten die het tijdperk van de Sovjets weer terug willen, dan ben je misschien pas écht gelukkig en hoef je met geen enkele anti-communist of anti-nazi ooit meer te discusseren op de site van Michel Krielaars! Einde verhaal!

Anti-fascist

@ Jules Vismale,
Je kunt het niet nalaten maar vooruit.
Marinus van de Lubbe was geen lid van de CPN/CPH, hij was een zogenaamde anarchist/radencommunist/warhoofd, dus ook geen kameraad.
Dit in tegenstelling met Georgi Dimitrov met wie hij terechtstond als verdachte in de Reichtagsbrand (27 februari 1933) in Berlijn.
Kameraad Dimitov bestuurder Komintern, is vrijgesproken nadat hij de Nazi-rechters ideologisch onderuit haalde.
Feiten staan in het Bruinboek, boek van de Hitler terreur (Scheltens en Giltay.)
Je opmerking omtrent Rosa Luxenburg ” maar verafschuwde de leer van Lenin” is geheel uit zijn contekst.
Rosa Luxenburg was het eens met de dictatuur van het proletariaat( o.a.Lenin) en zag zelfs het model van de Russische revolutie overdraagbaar naar Duitsland. Je gaat als vanouds tekort door de bocht, als je wat meer zou googelen, schrijf je ook minder onzin.
Zij werd samen met Karl Liebknecht door fascisten vermoord op 15 januari 1919.

Een bekende uitspraak van haar is :”Freiheit ist immer Freiheit des Andersdenkenden”.

De rest van je verhaal omtrent antisemieten lijkt wartaal, ik kan er geen touw aan vastknopen.
Anti-nazi’s zijn mijn ideologische bondgenoten, welkom.

Henk Smout

Nu meer dan de helft van de reacties hier voor rekening komt van twee personen, betekent afdwalen van het onderwerp van het oorspronkelijke verslag nog niet dat het daarmee gaat over op zich oninteressants of zaken zonder belang.
In zijn bekentenis aan de Berlijnse politie na zijn arrestatie in het brandende Rijksdaggebouw zegt op 2 maart 1933 Marinus van der Lubbe (geboren 13 januari 1909) dat hij tot 1929 lid is geweest van de CPH en even later “Toen ik 23 was heb ik als lid bedankt.” Dat lees ik in het boek van Martin Schouten uit 1986 op blz. 214, resp. 217.
VdL. wilde zich uit de eerste hand een eigen oordeel vormen over de Sovjet-Unie. Omdat Nederland in die tijd met de S.U. geen betrekkingen onderhield, bezocht hij daartoe in april 1931 de ambassade in Berlijn, maar haakte af toen hij voor een visum 160 mark moest betalen.
Een jaar later werd zijn poging tot illegale grensoverschrijding door Polen onderschept, wat hem op drie weken gevangenis in het stadje Husiatyn kwam te staan. De rivier die hij had proberen over te zwemmen, vormt nu de grens tussen twee Oekraïense oblasten. Het is ironie van de geschiedenis dat in vdLs tijd de westoever, maar in de periode 1772-1793 juist de oostoever Pools was.
Of er in het Bruinboek ook feiten staan? Is mogelijk, misschien!?

Jules Vismale

@ Henk Smout, het is alleen jammer dat je niet helemaal aangeeft dat Marinus van der Lubbe (die is geboren in Leiden en ook een tijdje heeft gewoond in ‘s-Hertogenbosch, mijn geboortestad) tijdens zijn arrestatie in Duitsland, na de brand in de Rijksdag van Berlijn, niet echt duidelijk maakte of dit als protest tegen de nazi’s was bedoeld. Misschien had hij beter geen communist kunnen worden daar van der Lubbe al een grote haat koesterde tegen het kapitalisme waarvan de grootschaligheid inderdaad net zo goed enorm veel ellende heeft aangericht in de geschiedenis. Het proces dat later tegen Marinus van der Lubbe werd gevoerd in Leipzig voor het Volksgerichtshof was een schijnproces waarbij de communistische arbeider uit Leiden er zo zielig uit zag dat hij nog bofte dat dit proces beslist niét tien jaar later had plaatsgevonden in 1944! Roland Freisler, de nazi-rechter (die n.b. tijdens WO I in Russische gevangenschap zélf het communisme ontarmde maar in 1923 koos voor het nationaal-socialisme!), zou van der Lubbe oftewel tot de guillotine hebben veroordeeld (en hij eindigde in 1934 inderdaad onder deze onthoofdingsmachine!) of aan een vleeshaak met een strop van pianosnaar laten ophangen! Maar ook in Rusland was van der Lubbe zeker of naar een strafkamp in Siberië gestuurd of voor het vuurpeloton belandt! Want al was Marinus een vijand van Hitler, Stalin zou zeker evenmin diens bondgenoot zijn geweest als die aan van der Lubbe had gevraagd om bij hem op bezoek te komen in Moskou! Was deze daar voor het gebouw van de NKVD terechtgekomen dan kon van der Lubbe beter gaan denken aan de fabel van de vos en de leeuw. Deze laatste vroeg aan allerlei dieren of ze hem wilden opzoeken maar alleen de vos weigerde daar voor het hol van de leeuw talloze sporen van de dieren (die de vos voorgingen én de leeuw hadden opgezocht) een eenrichtingsverkeer vormden want de dierensporen gingen allemaal het hol in maar werkelijk niet één liep het hol uit!

Volg nrc.nl op en , lees onze dagelijkse nieuwsbrief