Meer mayonaise
Mijn postje over mayonaise heeft zowel instemming als woede gewekt, merk ik. Borrelpraat, een kwaliteitskrant onwaardig! Olga stoomt op zijn Russisch door van belediging naar verdachtmaking: ‘Of hij wordt ervoor betaald om een negatief beeld van Rusland te tonen.’ Mmm. Helaas moet ik dat nog altijd pro deo doen.
Mayonaise raakt kennelijk een gevoelige snaar. Mijn hypothese: Russen bevinden zich in de ontkenningsfase, dus reageren ze als zoveel verslaafden woedend als ze met de neus op de feiten worden gedrukt. Maar hoeveel mayonaise gaat er bij jou over de salade, Olga? Wees eens eerlijk? En heb jij, zoals de meeste Russen, ook een voorkeur voor mayonaise met 67 procent vet of meer?
Nog eens rondgesnuffeld, en geconstateerd dat niets erop wijst dat Rusland zijn mayonaiseprobleem onder ogen ziet. Neem dit berichtje, waarin ik lees dat de Russische voedselsector in 2004 (teleurstellend) groeide met slechts 6 procent, maar de mayonaise-sector met 20,8 procent in zes maanden! De broodproductie daalde in diezelfde periode met 4,5 procent. Dat geeft wel aan wat de Russen doen met hun nieuwe welvaart. Geen boeken van Dostojevski kopen, zoveel is zeker.
Hier lees ik dat Rusland in datzelfde jaar 683.100 ton saus verzwolg, waarvan 39 procent mayonaise. Rusland verslindt jaarlijks dus 266.409.000 liter mayo, zo’n 2 liter per hoofd van de bevolking. Valt me nog mee: met dat volume kan je slechts zeven Olympische zwembaden vullen. Hier komen ze overigens op 350.000 tot 450.000 ton mayonaise per jaar.
Voor jonge Russische vrouwen moet mayonaise een ware kwelling zijn. Jarenlang hangen ze dagelijks met hun neus boven de goudgele verleiding, maar ze moeten zich inhouden. De conventie wil immers dat vrouwen graatmager blijven terwijl mannen al op jonge leeftijd gezellig opbollen door mayonaisesalades.
Vrouwen behelpen zich al die tijd met muizenhapjes, tot de veertig nadert en ze er de brui aan geven. Dan steekt ook de Russische vrouw de lepel diep in de mayonaisepot, dat begint ook voor haar het grote schrokken. Verklaart dit misschien waarom veel Russische vrouwen op middelbare leeftijd opeens zo mysterieus snel opzwellen? Of heeft u een andere verklaring voor dit bekende fenomeen? (Foto Oleg Klimov)
