Romney komt terug in peilingen, maar heeft nog een list nodig
Romney sprak gisteren in swing state Virginia zijn speech over buitenlands beleid uit
Staat de campagne op zijn kop? Een interessante peiling van Pew Research Center van gisteren suggereert van wel. Onderzoek onder waarschijnlijke kiezers laat volgens Pew zien dat Mitt Romney de leiding heeft genomen. Van de ondervraagden zegt 49 procent op Romney te stemmen als er nu verkiezingen waren, tegen 45 procent voor Barack Obama. Andere cijfers: onder vrouwen staat het nu gelijk, terwijl Obama daar tot voor kort 18 procentpunt voorlag. Het verkiezingsdebat van vorige week is volgens 66 procent door Romney gewonnen; 20 procent zag Obama winnen.
Hier het volledige rapport van Pew.
Gek is wel dat de resultaten van Pew afwijken van andere peilingen. Overal was een piek te zien na het debat van vorige week. Dat debat liep uit op een drama voor Obama, en dat wist zijn campagneteam volgens The New York Times al tijdens het debat.
De winst van Romney vlakte in het weekend weer af, zegt bijvoorbeeld deze peiling van ABC News en The Washington Post. Daardoor blijft het netto effect kleiner. Een opsteker voor Romney is dat kiezers hem eindelijk aardig lijken te vinden.
Bureau Gallup geeft Obama nog altijd een duidelijke voorsprong, al komt Romney ook hier terug. Aangetekend moet worden dat Gallup zeven dagen doet over een peiling, om zo een evenwichtig mogelijk beeld te creëren. Het is dus goed mogelijk dat het debat-effect bij de volgende peiling harder aankomt. Gallup memoreert verder dat de winstmarge van Romney de grootste is die het bureau ooit heeft gemeten na een debat. De vorige grote winnaar was Bill Clinton, die in 1992 met 42 procentpunt als winnaar van een tv-debat werd aangewezen.
Tot slot is er Rasmussen, dat Romney en Obama nu allebei 48 procent geeft.
Het landelijke beeld is minder belangrijk dat wat er in de circa tien swing states gebeurt. In onder meer Florida, Colorado en Virginia lag Obama redelijk veilig voor, maar is Romney duidelijk teruggekomen. Zie bijvoorbeeld deze peiling van PPP in Virginia, waar Obama zijn voorsprong verliest, maar nog wel voorstaat op Romney (50 tegen 47 procent).
We kunnen aannemen dat het debat-effect langzaam weer dempt, dus Romney heeft nog een nieuw konijn uit de hoed nodig om een echte voorsprong te nemen. Dat zou donderdag kunnen zijn, als running mate Paul Ryan het in een debat opneemt tegen vicepresident Joe Biden.
