Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Nokia: ‘Apple keek gebaren iPhone bij ons af’

Het succes van Apple iPhone laat zich het beste afmeten in de reeks rechtszaken van concurrenten. Vandaag krijgt de patentoorlog ook een Nederlands tintje, met een nieuwe klacht van Nokia: de aanraakbesturing van de iPhone zou een Fins patent schenden.

De patentenstrijd tussen telefoonfabrikanten Nokia en Apple breidt zich uit. Nokia heeft in drie Europese landen, waaronder Nederland, klachten ingediend tegen Apple. Het Amerikaanse technologiebedrijf zou patenten geschonden in de iPad, iPhone en iPod Touch. In een bericht op de Nokia-site staat dat er patenten geschonden zouden zijn met betrekking tot antennes, ruisonderdrukking en chipsets. Maar het meest opvallend is dat Nokia zegt dat Apple technologie van Nokia gebruikt zou hebben voor de aanraakbesturing en de App Store. De algemene indruk is niet dat Nokia voorloopt op deze terreinen en juist  een achterstand in te halen heeft op concurrenten als de iPhone en telefoons met Google Android.

Maar volgens Paul Melin, verantwoordelijk voor het intellectuele eigendom bij Nokia, hebben de Finnen 10 jaar voordat de iPhone op de markt kwam al een veegbeweging op een aanraakscherm gepatenteerd. Ook het idee van een softwarewinkel is van Finse origine, aldus Melin:

“For example, using a wiping gesture on a touch screen to navigate content, or enabling access to constantly changing services with an on-device app store, both filed more than ten years before the launch of the iPhone.”

Nokia deponeert de klachten in drie verschillende landen, waaronder de rechtbank in Den Haag. Deze 13 patenten complementeren een reeks van 24 patenten die Apple in de VS geschonden zou hebben en waar al een zaak over loopt. Apple reageerde destijds met een nieuwe aanklacht omdat Nokia juist Apple-patenten zou schenden. Op dit moment vecht Apple ook een patentenstrijd uit met telefoonfabrikant Motorola en HTC. De iPhone heeft Apple dus niet alleen plezier (en een enorme omzetgroei) gebracht: het bedrijf mag zich sinds 2008 het meest aangeklaagde technologiebedrijf in de VS noemen, volgens Bloomberg. Daar kunnen Microsoft, Dell en HP voorlopig een puntje aan zuigen.

Overzichtje van de Europese claims van Nokia:

Nokia’s filing in the UK covers 4 Nokia patents related to touch user interface, on-device app stores, signal noise suppression and modulator structures.

Nokia’s filing in Dusseldorf, Germany covers 7 Nokia patents related to touch user interface, antenna structures, messaging functionality and chipsets.

Nokia’s filing in Mannheim, Germany covers 5 Nokia patents related to on-device app stores, caller ID, display illumination and the integration of multiple radios.

Nokia’s filing in the Hague, Netherlands covers 2 Nokia patents related to signal noise suppression and data card functionality.

None of the asserted patents have been declared essential to any wireless communication standard.

Geplaatst in:
gsm & smartphone
Lees meer over:
apple
nokia
patent
rechtszaak

4 reacties op 'Nokia: ‘Apple keek gebaren iPhone bij ons af’'

Ronald

Interessant. Het is inmiddels bijna 2011 en nog lukt het Nokia niet de zaken die Apple uiterlijk ergens in 2005 van ze gejat moet hebben in hun eigen telefoons fatsoenlijk te implementeren.

Jose

Dat is vaak zo met diefstal: dieven maken goede sier met geld en eigendommen die bij de rechtmatige eigenaars maar wat rondslingerden
of werden gebruikt voor saaie dingen als de gasrekening.

Rinus Loof

Hebben we eigenlijk wel in de gaten wat een belachelijke dingen er worden gepatenteerd? Hiermee is toch wel duidelijk dat softwarpatenten stinken. Een veegbeweging patenteren! What’s next? Het achter elkaar intoetsen van 10 willekeurige cijfers patenteren?

Jochem Donkers

Patenten zijn ooit ingevoerd om een uitvinder een kans te geven om z’n investeringen terug te verdienen. Aangezien Nokia al jaren loopt te klooien met de technologie achter deze patenten maar tot op heden is er nog geen indicatie dat ze geld aan deze technologies willen verdienen. Ik zou het mooi vinden als de rechters – in de geest van het idee achter patenten – zou zeggen dat Nokia allicht de rechtmatige eigenaar is van de patenten (als dat het geval is) maar dat ze hun kans om er geld aan te verdienen hebben aan zichzelf voorbij hebben laten gaan. Als je het zelf niet kan moeten die patenten public good worden zodat andere ermee kunnen innoveren!