Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Telefoon laadt zichzelf op in warme broekzak

nokia-e-cuKun je menselijke warmte gebruiken om er een telefoon mee op te laden? De Britse ontwerper Patrick Hyland denkt van wel. Hij maakte een conceptmodel Nokia met een thermogenerator. Het is de bedoeling dat het toestel in de broekzak warm wordt en daarbuiten weer afkoelt. Zo blijft de Nokia E-CU op spanning,  Nokia zou zelfs geen gewone adapter meer mee hoeven te leveren bij deze telefoon, aldus Hyland.

Nokia ontwierp in 1997 de eerste telefoon die zichzelf met zonne-energie kon opladen (Nokia 1610 Plus), en zoekt sindsdien naar andere milieuvriendelijke alternatieven om de accu te vullen. Uit eerder onderzoek van Nokia naar belgewoontes van klanten blijken met name mannen hun telefoon in de broekzak te  dragen – 55 procent draagt het mobieltje aan de rechterkant. Het menselijk lichaam creëert genoeg warmte voor thermogenerator, een reeks chips die temperatuursverschillen omzetten in energie. De telefoon moet ook regelmatig uit de broekzak gehaald worden om af te koelen. Dat werkt in Finland beter dan in de tropen. Seiko ontwierp in 1998 al de Seiko Thermic, een horloge dat op een soortgelijke manier van stroom voorzien werd. De geavanceerde technologie bleek echter te duur voor de massamarkt.

acherkant-e-cu

Achterzijde Nokia E-CU

De Nokia E-CU is aan de achterzijde bekleed met koper, voor een goede warmtegeleiding. Maar of de E-CU ooit op de markt zal verschijnen is onzeker; het is immers een conceptmodel. Nokia experimenteert op dit moment ook met een telefoon die z’n energie haalt uit  elektromagnetische straling uit de omgeving: wifi-netwerken, magnetrons, tv-antennes sturen allemaal straling uit die opgevangen kan worden. In Nokia’s Britse laboratorium in Cambridge zoeken ze naar een  methode om voldoende milliwatts op te vangen.  De eerste prototypes zijn in staat om de telefoon weer op te laden, mits die volledig is uitgeschakeld. De standby-stand kost namelijk ook energie.

Geplaatst in:
gsm & smartphone
nieuwe technologie
Lees meer over:
nokia
seiko
thermogenerator