Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Google Buzz springt op de Twitter-trein

Schermafbeelding-2010-02-10-om-00.33.42 Google gaat zijn maildienst Gmail en Google Maps gebruiken om de strijd aan te binden tegen sociale netwerken als Facebook en Twitter. Tot nu toe had ‘s werelds grootste internetbedrijf geen antwoord op deze succesvolle online netwerken waar groepen mensen elkaar vertellen wat ze aan het doen zijn of wat ze bezig houdt.

Google is ‘s werelds meest gebruikte zoekmachine maar op het gebied van sociale netwerken loopt het bedrijf  achter. De nieuwe dienst Google Buzz, die vanavond werd geïntroduceerd, moet daar verandering in brengen.  De doelgroep van sociale media is interessant voor een bedrijf dat zijn geld verdient met online advertenties. Tot nu toe is Facebook, dat afgelopen zaterdag zijn zesde verjaardag vierde,  onbetwist marktleider met 400 miljoen actieve gebruikers. Twitter is zelf bewust vaag over zijn gebruikersaantallen, maar het gebruik stijgt snel. Gmail heeft wereldwijd meer dan 146 miljoen gebruikers, volgens metingen uit 2009 (de grootste webmaildiensten zijn die van Microsoft Hotmail en Yahoo Mail, met 285 en 273 miljoen gebruikers).

Een hernieuwde poging

Google ontwikkelde al eerder zelf een eigen sociaal netwerk, Orkut, maar dat heeft nooit de concurrentie aangekund met Facebook, MySpace en later Twitter. Ook een herlancering in 2007 bood geen soelaas. Wel heeft Google een succesvol netwerk in de vorm van Youtube.com, de videowebsite die in 2006 voor 1,6 miljard dollar werd gekocht. Youtube levert Google nog geen geld op door de enorme kosten van het grootschalig aanbieden van online video. Aanhoudende geruchten over een overname van Twitter.com door Google bleken vorig jaar onterecht, hoewel Google meer dan genoeg geld heeft om zo’n overname te financieren.

In plaats sloot Google in navolging van Bing een contract met Twitter om berichten te doorzoeken en investeerde verder in de ontwikkeling van een nieuwe eigen dienst, Buzz. Het is de vraag of Google  gebruikers van de bestaande sociale netwerken kan overhalen over te stappen. Google probeert geen compleet nieuwe dienst op te dringen, maar wil een platform creëren dat alle sociale media samenbrengt op een overzichtelijke plek. Helemaal nieuw is dat niet. Zo biedt ook Microsoft (al jaren mede-investeerder in Facebook) met Windows Live een startpagina van allerlei sociale netwerken, waaronder Twitter en Facebook.

Google Buzz in de praktijk

Schermafbeelding-2010-02-10-om-00.47.46Buzz  gebruikt het adresboek van Gmail en de locatie van de gebruiker. Ook gegevens van bestaande netwerken als Twitter en Facebook zijn te integreren. Google’s zoekmachine inventariseert Buzzberichten vrijwel meteen, meldt het internetbedrijf. De berichten zijn terug te vinden in de Gmail-database. DSat maakt het een laagdrempelig product voor de gebruikers die Gmail al kennen.

Google zal Buzz stapsgewijs beschikbaar stellen in Nederland. Gebruikers kunnen kiezen of berichten privé of openbaar worden gepubliceerd. Net zoals bij Twitter en Facebook kunnen Buzzgebruikers elkaar volgen en zo netwerken vormen.

Buzz haalt links naar filmpjes (via Youtube) en foto’s (via Google Picasa) automatisch naar voren, waar je met name bij Twitter nog beperkt wordt door het beperkte aantal lettertekens (140)  en externe verwijzingen. Volgens de Amerikaanse internetkenner Jeremiah Owyang is Buzz in eerste instantie een bedreiging voor Facebook, dat afgelopen week zijn website vernieuwde. Voor Twitter is Buzz vooralsnog vooral een extra uithangbord, schrijft Owyang op zijn weblog. Hij verwacht wel dat Buzz wel eens sneller zou kunnen groeien dan Twitter.

Vanavond deden de eerste Nederlandse buzzberichten al  de ronde. Ook veel van mobiele gebruikers, die ervoor kunnen kiezen om hun locatie automatisch door te geven bij elk bericht. De locatie is weer gekoppeld aan Google Maps en de zoekinformatie die daar te vinden is. Zo vermeldt  Buzz – naar wens – automatisch  dat je op het Centraal Station in Utrecht staat te buzzen. Een paar treinminuten later is het volgende bericht automatisch voorzien van de locatie Breukelen.

Buzz werkt ook op de iPhone, via een webapplicatie. Google wil voor mobiel gebruik een link leggen met Latitude, de dienst die de locatie van Gmail-gebruikers weergeeft aan hun vrienden. Ook moet in de toekomst Google Wave aan Buzz gekoppeld worden. Wave is een samenwerkingstool die dankzij de combinatie van mail en chat een stuk gecompliceerder in elkaar zit dan Buzz. Zie hieronder het uitlegfilmpje dat Google voor Buzz maakte.

Geplaatst in:
mobiele diensten
sociale netwerken
software
Lees meer over:
buzz
facebook
google
twitter
yahoo

3 reacties op 'Google Buzz springt op de Twitter-trein'

Paul

Google duikt op alles, is mijn indruk. Navigatie, communicatieplatforms, mobiele telefonie, sociale netwerken en ga zo maar door. Straks nog de Google auto op zonne-energie? Een vliegtuig? Raketten naar de maan? Is dat allemaal wel beheersbaar? Geheel terecht wordt in het artikel gememoreerd dat Google vele pogingen waagt, maar ook evenzovele mislukkingen kent. “Schoenmaker houd je bij je leest” lijkt een onbekend adagio aan de andere kant van de oceaan. Is dit de volgende bulb?

Rein

Er is ook een privacy-element. Buzz zou volgens internationale berichten ook de emailgeschiedenis – de adressen waarmee het vaakst contact was – in de openbaarheid brengen.

Rosco

All your base are belong to Google.
Google will aim for World Domination!