Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Sonim XP3: de onverwoestbare telefoon

Een mobiele telefoon zit propvol kwetsbare elektronica.  Maar er zijn toestellen, zoals de Sonim XP3, die heel goed tegen een stootje kunnen. En tegen wc’s.

Eén op de twintig bellers heeft zijn mobieltje wel eens meegewassen in de wasmachine. En één op de acht bellers heeft zijn telefoon weleens in de wc-pot laten vallen. Dat komt neer op een miljoen drijvende gsm’s, aldus telecomprovider Hi die daarvoor 512 bellers ondervroeg.
De meeste telefoons overleven zo’n onvrijwillig bad niet. Hi beveelt dan  ook een online telefoonboek aan, als back-up voor gesneuvelde mobieltjes.
Maar je kunt er natuurlijk ook voor zorgen dat de telefoon niet stuk kan. Daar is de Amerikaanse firma Sonim in gespecialiseerd: dit bedrijf maakt toestellen die zo stoer en stevig zijn dat je ze rustig op de grond kunt laten vallen of onder de kraan kunt houden. Heel anders dan de sexy smartphones met krasgevoelige aanraakschermen, die op dit moment in de mode zijn.
De XP3 Enduro (adviesprijs 369 euro) is volgens de fabrikant de eerste telefoon ter wereld die je volledig onder water kunt houden en die daarna nog functioneert. Dat komt doordat alle knoppen en openingen zijn afgedicht met een laagje rubber – denk aan de adapteraansluiting, de microfoon en de luidspreker.  Andere telefoons zijn hooguit spatwaterdicht. Ze kunnen wel een regenbuitje hebben, maar een complete onderdompeling is te veel voor het elektronisch circuit.
Op de Sonim-website staan voorbeelden van andere martelingen die dit mobieltje heeft overleefd: denk aan een val op een betonnen vloer en de klap van een honkbalknuppel. De XP3 is bovendien ongevoelig voor stof, zand, modder en „industriële micropartikels”. Voor de kenners: het toestel is MIL-810 F gecertificeerd. Dat betekent dat de telefoon in een bak met modder mag vallen en daarna gewoon afgespoeld kan worden. En mocht er onverhoopt een auto overheen rijden dan is er geen man overboord. De XP3 overleeft de meest extreme omstandigheden, en temperaturen van -20 tot 60 graden Celsius.
Het pr-bureau stuurt een exemplaar op voor een test en meldt dat het stuk mag – Sonim geeft toch 3 jaar garantie.  Voor de volledigheid: ook Samsung en Casio maken extra stevige telefoons, maar veel van die modellen zijn helaas in Nederland niet verkrijgbaar. De Samsung B2100 is wel een alternatieve rugged phone voor outdoor gebruik, maar krijgt niet de specifieke garanties die Sonim geeft.

De XP3 Enduro maakt van dichtbij al een behoorlijk onverwoestbare indruk. Dankzij de felgele kleur is het moeilijk om het toestel kwijt te raken (volgens hetzelfde Hi-onderzoek zijn 600.000 mensen hun telefoon weleens kwijtgeraakt). Het toestel heeft de stoere maten van een ouderwetse gsm: 170 gram zwaar en 11 bij 5 centimeter en 2 centimeter dik, dat past nog net in een broekzak. De batterij draai je – heel stoer -  met twee grote schroeven vast in het toestel. Het vermogen van 1850 mAh is volgens de fabrikant genoeg voor 18 uur spreektijd en 1500 uur standby tijd.
De eerste test is  de klassieke val in de wc-pot. Geen enkel probleem voor de XP3, zelfs al wordt er doorgetrokken. Afspoelen onder de koude kraan en dan volgt een nachtje in de diepvries van 18 graden onder nul. Het gaat wat trager dan anders, maar de telefoon start gewoon op. Het koude toestel ligt vervolgens 10 seconden op een gloeiende kookplaat: er komt zelfs geen rare plasticgeur vrij. Blijkbaar is het harde rubber aan de buitenkant in zekere mate hittebestendig. Slechts een kleine beschadiging, maar de telefoon blijft gewoon werken.
Om ook de trilbestendigheid te meten verdwijnt de XP3 achterin de koffer van een motor, die vervolgens met hoge snelheid over een klinkerweg met verkeersdrempels rijdt. In de koffer zit ook een zwaar metalen slot dat heen en weer stuitert. Een gewone telefoon zou hier op z’n minst krassen en butsen aan over houden of los gerammelde chips aan de binnenkant. Maar de XP3 geeft er niets om.
Dan maar de wasmachine in, normaal gesproken een garantie voor een overleden telefoon. Het verkorte wasprogramma – anderhalf uur op veertig graden – blijkt  geen belemmering, hoewel er na afloop wel een condenswaas onder het lcd-scherm zit. Die trekt later weer weg, maar later voelt de telefoon in het batterijcompartiment nog vochtig aan. De wastest is overigens een beetje hoog gegrepen: volgens de officiële certificering kan de telefoon een half uur lang een meter onder water doorbrengen, en een waterstroom onder een hoek van negentig graden doorstaan.

Welke klappen kan de Sonim nog meer aan? Op de grond laten vallen is geen uitdaging. Naar elkaar overgooien op grote afstand (en niet vangen) ook niet. Stampvoeten op het toetsenbord: alles werkt nog steeds.  Zelfs in een betonnen trappenhuis overleeft de XP3 elke mishandeling. We voeren de spanning op, een val van twee meter, drie meter, uiteindelijk zelfs van tien meter. Toegegeven, dat is ver boven de norm. Maar ook na deze klap is de enige aantoonbare schade een losgeschoten klepje van de batterij: kwestie van opnieuw vastklikken. Uiteindelijk, als de druk opgevoerd wordt, springt er ook een barst in het beschermglas van de cameralens, maar de telefoon blijft functioneren.
Zelfs zonder zulke extreme ongelukken gaan veel mobieltjes niet langer mee dan één of twee jaar. Tenslotte wordt dit soort elektronica erg intensief gebruikt. Fabrikanten lijken er bovendien rekening mee te houden dat de meeste mensen na een jaar toch een nieuwe telefoon willen hebben, met nog meer poespas.
Zo niet de Sonim XP3. Dit is een eerder een bellende Hummer. Met een no-nonsense bediening, en als enige luxe een digitale camera, webbrowser  en mp3-functie.
Zo’n toestel  is de Stallone, de Schwarzenegger of de Jean Claude van Damme onder de mobieltjes. Groot, lelijk en niet (of nauwelijks) kapot te krijgen. Geen ding voor first movers of early adopters, maar ideaal voor mensen die veel buiten werken, in de brandende zon of in regen en kou. Voor mensen die op survivaltocht gaan in de Ardennen. Of die met hun duffe hoofd de telefoon in een wc-pot laten vallen.

Geplaatst in:
gsm & smartphone
Lees meer over:
mobiel
onverwoestbaar
rugged
sonim

18 reacties op 'Sonim XP3: de onverwoestbare telefoon'

Jelle

Komt er ook nog een vervolg op deze test om te zien of het toestel niet door oxidatie alsnog de geest heeft gegeven? Verder mis ik eigenlijk nog een test: de strandtest. Genoeg mensen hebben hun mobieltje al eens in het zand laten vallen om er daarna achter te komen dat sommige knoppen slechts krakend of helemaal niet meer werken.

Maarten van den Bosch

Hallo

Ik heb nu drie maanden de Sonim XP3, het is inderdaad een zeer degelijke telefone. Er zijn echter ook een paar heel vervelende eigenschappen
- De gene waar je heen belt kan je dikwijls heel slecht verstaan. De microfoon is blijkbaar zo degelijk ingebouwd dat hij slecht ontvangt.
-Blue tooth voor je Carkit heeft de telefone wel, maar het werkt zeer onbetrouwbaar doordat hij de meeste protocollen niet of slecht ondersteunt. Het is me in die drie maanden niet gelukt om zonder problemen in de auto drie telefoon gesprekken te voeren zonder problemen.

Ik heb dus nu een telefoon die nooit meer kapot gaat maar fatsoenlijk ermee bellen gaat ook niet.

Rob van Dijk

Waar vind ik prijsindicatie ? vaste prijzen en bestelmogelijkheid.

Plus de door Jelle genoemde aanvullende tests.

Rob van Dijk

Wil Sonim XP3 wel verkopen. Ik zie op de site geen site, bestel-adres en geen prijs.

Rob van Dijk.

Hoe kan een geronnemmerde krant als NRC je nou in zo’n wirwar doen vervallen. Ik hou ermee op.

Mijn adres is : r.vandijk13@chello.nl.

Jullie zoeken het verder maar uit.

Als het mij redelijk lijkt, zal ik alles checken, en bezie nader.

Als ik niets hoor, zijn jullie door de mand gevallen,

Dat kan ook bij NRC.
r<

Menno E

geef dat telefoontje eens aan Brainiacs. Ik durf te wedden dat zij hem wel stuk krijgen hoor :)

(tenzij het mobieltje gemaakt is van Keflar en een 10tons TRUUS (lees wals) kan overleven…)

Veel succes Sonim ^^

Jarno

Ik werk bij een grote aannemer, en sommige uitvoerders bij ons hebben zo’n toestel. Maar om te zeggen onverwoestbaar…
Bij 1 uitvoerder deed hij het na een dag al niet meer. Blijkbaar zijn er problemen dat wanneer je hem uitgezet hebt soms niet meer aan wil. Wel een goede service is dat je gratis een nieuwe krijgt als hij toch stuk is.

kYra

Ik ben ook wel heel erg benieuwd naar de batterijduur eigenlijk, het aller aller aller belangrijkste bij een telefoon… onverwoestbaar of niet.

Hebben

@kYra:

Bij het testtoestel zat een 1850 mAh batterij. Het vermogen is volgens de fabrikant genoeg voor 18 uur spreektijd en 1500 uur standby tijd.
Er zijn ook specificaties van de XP3 met een 1050 mAh batterij te vinden, daarvan bedraagt de spreektijd ca. 9 uur.

jolanda

kan je die telefoontje ook op proef krijgen alvorens ik er een hele batterij van aanschaf voor het bedrijf?

mathieu

@Rob:
http://www.toughestphone.com/en/talk

freijman

Het tegen een stootje kunnen gaat wel met ze op de loop. Jelle zegt het al in de eerste post.
Hoe functioneerd het toestel over 6 maanden?
Zullen we zeggen, net zolang doorgaan tot het wel kapot is. Een tik met de houten hamer en hij doet niets meer. Ook een tik met de rubberen hamer om deze testers eens bij de realiteit te brengen.

Mijn Sony Ericsson c902 is op de bruiloft van mijn zus (5 maanden geleden)geheel kopje onder gegaan in de WC pot van het hotel.
Gelukkig na doortrekken en ik heb het toestel 7 dagen in de stroom van de airco gelegt en alles doet het weer en de toetsen kraken niet en er is geen condens. Niets aan te zien.
Ook heeft hij al 3 valongelukjes op stoeptegels overleeft.

Dit is wat er werkelijk kan gebeuren. Een val van 10 meter op beton is buiten elke proportie.
Een computerkast overleeft een val van 30cm al niet, dus waar ligt het verband van de redelijkheid van deze belachelijke test.
Is het zakken checken voor je iets de in was doet al uit de mode?? Wat als de batterij (Li-Poly) in het waswater terecht komt? Grote milieuschade!

Erik

Adviseer iedereen deze telefoon vooral NIET te kopen. Wat is dit een beroerd apparaat. EUR 360,– uitgegeven aan iets dat absoluut niet werkt. 2 grote problemen; degene die met een Sonim wordt gebeld, kan de beller absoluut niet verstaan. Daarnaast weigert de Bluetooth functionaliteit te synchroniseren met bijv. de Parrot handsfree set in de auto. Voor technische ondersteuning moet je volgens leverancier CentralPoint maar contact opnemen met de fabrikant in de Verenigde Staten. Deze melden je doodleuk, dat het toestel inderdaad NIET te gebruiken is met een carkit. Geinig hè?

Luc

Het ding is gewoon te koop bij office center, ik geloof zelfs voor 200 euro

Luc

En die sonim is alweer behoorlijk oud, zelf een nokia 5500, al bijna 3 jaar, topding, er is ook een opvolger voor een behoorlijk lage prijs, de 3720.

http://www.gsmarena.com/nokia_3720_classic-review-389.php

Brian

Voor alle twijfelaars:
- Ja, hij doet het prima na een weekje strand.
- je krijgt 3 jaar onvoorwaardelijke garantie!!
Dus als je ‘m normaal gebruikt (dus niet als je ‘m van een wolkenkrabber af laat vallen) en hij gaat kapot, krijg je gewoon een nieuwe.

Voor alle zakelijke geïnteresseerde:
Neem eens een kijkje op http://shop.xperteers.com.
Heb je interesse stuur ons dan een berichtje en dan nemen we contact op om de mogelijkheden te bespreken.
(tijdelijke leen behoort ook tot die mogelijkheden)

peter stevens

ik denk dat hier een markt voor is. In onze fabriek gebruiken we weliswaar binnenhuistelefoons, maar het tempo waaraan deze dingen sneuvelen is gigantisch. Ze vallen, raken gekneld, vallen in een emmer olie enz. Dan heb je de keus tussen ruw en robust en duur, of spotgoedkoop zodat je ineens een voorraad kan aanleggen

Thierry

Zo unbreakable is hij echter niet. Vooral aan het glas is hij net zo kwetsbaar als een gewone gsm.

http://www.youtube.com/watch?v=4gPJHKTl2e4&feature=player_embedded

leo van luijk

sonim xp3 quest probleemen

Als ik een ander aan de telefoon heb,ben ik zwaar overgemodeleerd en niet te verstaan.
Nu werkt hij helemaal niet meer en geeft aan dat ik moet registreren,maar hoe werkt dat dat.
Ik wordt gek van dit veel te duure onding.

HELP…..leo….