Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Gratis muziek van Last.fm is niet meer gratis

Last.fm

Last.fm

Gratis bestaat niet. Of in ieder geval: niet lang. Online radiostation Last.fm (30 miljoen gebruikers, een database van 7 miljoen liedjes) heeft besloten dat er vanaf 30 maart geen gratis muziek gestreamd wordt naar mensen die buiten de VS, Groot-Brittannië of Duitsland wonen. Dat is een teleurstelling voor vele miljoenen gebruikers, ook in Nederland, die Last.fm gebruikten om hun muzikale smaak te verbreden.

Last.fm serveert op basis van voorkeur en muzikale tags. Het is een online radiostation met miljoenenen liedjes, dat elke gebruiker de muziekstijlen en genres serveert die hij of zij leuk vindt. Begin 2008 maakte Last.fm bekend dat het ook het repertoire van de vier grote platenmaatschappijen gratis ter beschikking ging stellen, onder het motto Free the music. De site zou betaald gaan worden door middel van advertenties.

Blijkbaar is dat businessmodel de nieuwe eigenaar CBS niet bevallen, want op het Last.fm-blog stond vandaag dat de dienst volgende maand wereldwijd 3 euro per maand gaat kosten. Alleen luisteraars in de VS, Duitsland en Groot-Brittannië mogen gratis van de leukste radiozender van het web gebruik blijven maken. Waarom het onderscheid in landen gemaakt wordt is niet duidelijk. Vermoedelijk heeft het met het rechtenbeheer te maken.

Goed, 3 euro per maand is niet veel geld. Maar voor verwende webgebruikers is het waarschijnlijk 3 euro te veel. Zij zullen de site links laten liggen en zoeken naar gratis (illegale) alternatieven. Een troost voor iedereen die Last.fm nog niet kende: de eerste kennismaking kost niets. 30 liedjes kun je voor niets luisteren, dan gaat de radio op slot.

Geplaatst in:
mobiele diensten
Lees meer over:
download
last.fm
muziek

13 reacties op 'Gratis muziek van Last.fm is niet meer gratis'

Marc Kluijtmans

Dit word de doodsteek van de website. Als iedereen die niet in betreffende landen woont afhaakt, is de kracht uit de formule verdwenen. Juist de internationale diversiteit, is wat de website leuk maakt. CBS heeft echter alleen baat bij massaproductie. Dat soort bedrijven kan uitsluitend in geld denken. Wat mij betreft mag europa hier een uitspraak over doen. Het kan niet zo zijn dat er binnen de EU verschil word gemaakt. Als Duitsland en en de UK, niet hoeven te betalen, dan de rest van Europa ook niet.

Antoine

1 april grap?

artgrrl

ontwijken via een alternatieve proxy dan maar :/

Roy

Het hele Free the music concept was trouwens ook alleen voor De VS, UK en Duitsland beschikbaar, daar hebben wij hier in Nederland ook nooit van geprofiteerd. Maar het zou best een kunnen dat die diens LastFM zoveel is gaan kosten aan rechten dat ze de basis streaming radodiensten niet meer wereldwijd kunnen aanbieden.

Dus bijna de hele wereld is nu mogelijk de dupe van iets wat ze niet heeft mogen gebruiken en waar het merendeel van de users ook nooit om gevraagd heeft. Jammer.

Peter

ha… ha … ha …., 1 april en anders heeft last.fm binnenkort een concurrent op internet.

Die concurrent is er al, zij het nog in beta: http://www.twones.com

@Marc @Roy:

“Eén van de redenen dat de muziekdienst in de VS, het Verenigd Koninkrijk en Duitsland wel gratis blijft, is dat het bedrijf in die drie landen voldoende advertentie-inkomsten binnenharkt. Daarbuiten is dat niet het geval.”

(uit Webwereld, http://webwereld.nl/column/56598/gratis-als-geloofsartikel.html)

Rogier

Ik vind jango.com toch veel prettiger…

Sander

Nog een goed alternatief:
http://listen.grooveshark.com/

Harry

Andere concurrent, niet in beta, is http://www.deezer.com. Is Frans maar heeft een erg uitgebreide bibliotheek. En ies graties.

Rick

Dan toch 1 april grap? Het is ondertussen 11 april en ik type dit met LastFM over de koptelefoon. In Amsterdam, Nederland.
Gelukkig maar…

jeroen

Geen 1 april grap.. Logde net in werd me verteld dat me “trail” op is.. Nou sorry last.fm voor jou 100de andere.

Charlotte

Ik werk nog steeds met last.fm aan dus volgens mij is er nog niets veranderd.