Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

CES/Macworld 2009: nieuwe notebooks van Apple en Asus

Asus nieuwe EEE PC T91

Asus nieuwe EEE PC T91

De bedrijfsduur van laptops wordt beter en beter. Vandaag toonden zowel Apple als Asus notebooks die acht uur op één batterij werken. Dat is – voor de meeste mensen – een complete werkdag. Asus liet bovendien de nieuwe EEE PC zien, de laptop die het bedrijf imposante groeicijfers heeft gebracht. De EEE PC wordt nu een tablet pc, met een draaibaar scherm.
Apple’s nieuwe 17 inch MacBook Pro werd in San Francisco gepresenteerd op Macworld, Asus kondigde op de Consumer Electronics Show in Las Vegas een notebook aan met 512 GB solide state disk, die het ook acht uur vol zou moeten houden.

Apple 17 inch Macbook Pro

Appleinsider)

MacBook Pro 17 inch (foto: Appleinsider)

Apple heeft een nieuwe batterijtechniek ontwikkeld waarmee je een laptop duizend keer op kunt laden. Dat zou genoeg zijn voor een levensduur van vijf jaar – terwijl het maximale vermogen van een normale laptopaccu al vaak na een jaar of twee begint af te zwakken.
Wat er na vijf jaar met de laptop moet gebeuren is niet duidelijk: de accu van de 17 inch Macbook Pro is niet vervangbaar.  Net als bij de iPhone kiest de computermaker hier voor een afwijkende batterijmaat die beter gebruik maakt van de ruimte in de laptop-body dan een standaard batterij. De accu, gemaakt van lithium-polymeer, is daardoor 40 procent groter, en het gewicht totale laptop zit rond de drie kilo. De batterijduur van 8 uur geldt voor gebruik van de normale videokaart. Met de tweede, snellere videokaart kan de Macbook 7 uur nonstop werken.
Het topmodel is leverbaar met een 256 GB solide state disk, prijzen vanaf 2.499 euro. Solid state is een harddisk gebaseerd op flashgeheugen, zonder bewegende delen. De body van de 17 inch MacBook Pro is, net als de andere MacBook-types, uit een stuk aluminium opgetrokken en daardoor een stuk stabieler. Nog meer goed nieuws: het scherm, met een resolutie van 1920 x 1200 pixels, is ook in een matte versie te koop. Die optie is bij de andere MacBooks verdwenen.

Asus laptop met 512 GB SSD

Specificaties van nieuwe Asus laptop

Specificaties van nieuwe Asus laptop

Asus beet op de CES het spits af, tijdens een overvolle presentatie in het Venetian hotel in Las Vegas. Daar liet het Taiwanese bedrijf vooral veel concepten zien van nieuwe producten. Bijzonder was een nieuwe, gitzwarte laptop van 1,5 kg, uitgerust met 12 inch scherm en een  512 gigabyte SSD – de grootste die tot nu toe leverbaar is – en zou volgens Asus twee keer sneller zijn dan andere SSD-schijven. Het apparaat heeft een 12,2 inch scherm, is minder dan 2,5 centimter dik en draait op een Intel Atom Z520 processor. Prijzen en beschikbaarheidsdata wilde Asus kon niet bekend maken, maar het zal geen goedkoop instapmodelletje worden. Al was het alleen maar vanwege de lederen polssteun waarmee de nieuwe Asus laptop wordt uitgevoerd.
Asus 2 in 1 laptop

Asus 2 in 1 laptop

Asus 2 in 1 laptop

Een andere conceptlaptop van Asus biedt nog meer batterijduur. Dankzij het gebruik van een extra computertje, verstopt in de trackpad van de laptop, zou het mogelijk moeten zijn om tot twaalf uur nonstop te werken. Waarom? Omdat veel kleine taken volgens Asus door het ingebouwde mini-computertje uitgevoerd zouden kunnen worden. Denk aan widget-achtige functies als even het weer checken, mail lezen of een website bezoeken. Daarvoor hoeft niet het hoofdsysteem en grote scherm ingeschakeld te worden en dat scheelt energie. Alleen het kleine lcd-scherm van 4,3 inch hoeft immers aangestuurd te worden.

Asus EEE PC T91

Asus EEE PC T91

Asus EEE PC T91

Maar Asus is natuurlijk vooral bekend vanwege zijn EEE PC. Deze goedkope netbook was de eerste in zijn soort en wordt verkocht. Asus zag zijn verkoopcijfers de laatste jaren met 166 procent groeien. Zo groeide het bedrijf uit tot de vijfde notebookleverancier ter wereld, na HP, Acer,  Dell en Toshiba. De netbook, met een prijs rond de 300 tot 400 euro, is het enige pc-product dat ondanks – of dankzij – de economische recessie goed verkocht wordt.
Asus’ nieuwe EEE PC T91 krijgt een touchscreen dat volledig kan draaien en is verkrijgbaar met zowel een tv-tuner als een gps-ontvanger. Het besturingssysteem is nog steeds (naast Linux) Windows XP, omdat Vista te log is voor een low budget computer. Prijs en leverdatum zijn nog niet bekend.
Asus’ demonstratie van het touchscreen werkte niet erg goed. Vette vingers, zenuwachtige medewerker, hoongelach in de zaal. Maar gelukkig was er wel een versie van Windows 7 die door een enthousiaste meneer van Microsoft gedemonstreerd werd op een standaard Asus netbook met 1 GB RAM. De opvolger van Windows Vista is een lichtere installatie en wordt een stuk sneller wakker vanuit standby stand dan XP.

Draadloos computeren voor de tv

Asus verstopt een complete pc in een keyboard

Asus verstopt een complete pc in een keyboard

Asus strooide in Las Vegas met conceptcomputers. Een beetje vaag was de origami-laptop, die je zou kunnen vouwen in elke gewenste vorm. Nee, dan liever een Wireless HDMI keyboard: een complete computer verstopt in een toetsenbord, met een klein 5 inch schermpje voor simpele taken. Daarmee zou je vanaf de luie stoel op een groot scherm moeten kunnen werken en nooit meer heen en weer hoeven lopen tussen woonkamer en pc. Een prachtig concept en vooral: knap gebouwd. Maar of dit toetsenbord met ingebouwde notebook net zo’n heet item gaat worden als de EEE PC, valt te bezien.

Geplaatst in:
ces 2009
computers en notebooks
Lees meer over:
apple
asus
eee
macbook
macworld
netbook