Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Waarom Windows 6.1 Windows 7 heet en op Windows V… lijkt

startmenu_windows7

Startmenu Windows 7

Over een weekje wordt de eerste pre-bêta versie van Windows 7, de opvolger van Vista, openbaar gemaakt. Bezoekers van de Professional Developers Conference conferentie krijgen een prille testversie van Microsofts nieuwe besturingssysteem. Kort daarna verschijnt er een publieke testversie, net zoals destijds met Vista.

Het is inmiddels zeker dat Windows 7 Windows 7 gaat heten. Een duidelijke naam, zo schrijft Mike Nash van Microsoft op zijn Windowsvistablog, en de eerste keer dat de werknaam ook de daadwerkelijke productnaam wordt. Geen jaartal als Windows 95 of 98, geen aparte naam als NT, XP of Vista. maar gewoon weer een versienummer, omdat het volgens Microsoft de zevende versie van Windows wordt.

Eric Traut legt in dit filmpje hieronder uit wat de vorige generaties Windows waren, en laat ze zien door middel van een rijtje virtuele besturingssystemen. Daar valt wel wat op af te dingen, want niet alle Windows-versies waren geheel nieuw. Eigenlijk zou Windows 7 daarom Windows 6.1 moeten heten…

(of zie deze high-res versie van Trauts filmpje)

Hoe gaat Windows 7 eruit zien?

Op basis van de eerste demo’s lijkt het nog erg veel op Windows Vista. Dat is ook de bedoeling, zegt Microsoft topman Steve Ballmer in een recent interview: Het wordt Vista, maar dan met verbeteringen in de user interface (gebruiksvriendelijker) en verbeterde prestaties. En het wordt geen tweede service pack (SP2) voor Windows Vista: Vista SP2 komt nog uit voordat Windows 7 in de winkel ligt.

wordpad_1.pngWindows 7 krijgt vermoedelijk een ribbon, de bredere menubalk van de nieuwste Office-versie, die straks ook in Wordpad en Paint te vinden is. Dat schrijft Microsoftwatcher Mary-Jo Foley . Zij kreeg een premature testversie onder ogen en denkt dat Windows 7 zelfs al eind dit jaar in de winkels zou kunnen liggen.

Een Chinese blogger liet al wat screenshots van een testversie van Windows 7 lekken. Het startmenu (afb. boven) lijkt inderdaad als twee druppels water op Vista, de Ribbon in Wordpad (rechts) is nieuw.

De nadruk in windows 7  komt te liggen op touchinterface, denk aan functionaliteit zoals die van Windows Surface, de computertafel die je met je handen kunt besturen. Eerder dit jaar lieten Bill Gates en Steve Ballmer daarvan al een voorproefje zien.

Daarnaast moet Windows 7 ook een stuk lichter worden. Zoals in het filmpje hierboven wordt getoond, is de uiteindelijke kern van het systeem niet meer dan 100 bestanden, in totaal 25 MB groot. Minwin wordt die verzameling bestanden intern genoemd. Heel wat anders dan de gigabytes die Vista vergt, legt de spreker uit.  De footprint van Windows 7 zal uiteindelijk kleiner worden, is de verwachting.

Tenslotte is de verwachting dat Microsoft tegelijk met Windows 7 een vorm van computer as a cloud introduceert. Daarbij bevindt de data van de gebruikers zich niet alleen op de pc of laptop, maar ook in een ‘wolk’ op het web. Makkelijk te benaderen vanaf elke computer, en documenten zijn makkelijk te delen zoals je dat bijvoorbeeld bij Google Documents ziet. Het zou ook kunnen dat die funcionaliteit meer in Office te vinden zal zijn.

Apple vs PC: the V. Word

Ondertussen reageert Apple op de I’m a PC campagne van Microsoft. En wel door de PC-guy te laten worstelen met het V-woord (Vista), dat niet genoemd wordt in de nieuwste reclamecampagne van Windows.


Om nog wat olie op het vuur te gooien: laptops met Windows zijn volgens deze berekening een stuk voordeliger dan de nieuwe generatie MacBooks.

Maar lees ook deze vergelijking over de MacTax (met dank aan Kelder)

Geplaatst in:
computers en notebooks
Lees meer over:
macbook
microsoft
vista
windows 7

10 reacties op 'Waarom Windows 6.1 Windows 7 heet en op Windows V… lijkt'

Kelder

Dat microsoft graag een boel lucht verhit weet iedereen die een beetje kritisch kijkt. Technologisch is wat ze leveren onorigineel en minderwaardig; ze moeten het puur van de marketing en de installed base hebben.

Microsoft Suface? Stelletje na-apers; er bestonden al eerder implementaties inclusief zelfgekluste versies (CCC).

Oh, en qua berekening: http://technologizer.com/2008/10/19/is-the-new-macbook-expensive/

Een beetje betere research mag wel, zogezegd.

ibi828

even nog flash backen: windows 7 word de zevende versie van windows: windows 5.1, windows 95, windows 98, windows 2000, windows XP, windows Vista heb ik het dan zo goed,want ik dacht dat windows NT bij widows 2000 hoorde want dat had met severs van bedrijven te maken etc of heb ik het verkeerd?

tom

Een vriend van me heeft Windows 2 liggen.

dan klopt de telling al niet meer toch?

Bill

windows NT is New technology en w2k is based on NT, dus dat is niet hetzelfde. We hebben wel de windows Me versie verloren ergens in het lijstje, maar eigenlijk was dat maar een heel slechte copie van W98.
Wat de Mac aanhanger zegt is waarschijnlijk wel waar maar zo is niets origineel in dit informatica landschap het is allemaal en overal een samenraapsel van verschillende bestaande element ook bij een mac.
Ik zeg maar 1 ding , kan je het beter doe het zelf en voor ver ik weet bestaat er nog geen kelder OS ;-)

jonas

@kelder:
Apple is minstens even onorigineel. Bij de lancering van de iPhone moest ik bijna kotsen: de iphone heeft heel veel features gepikt van andere smartphones en Steve Jobs verkocht het allemaal als ‘nieuw’!

Maarten

@kelder & jonas,

Ik hoor/lees dat erg vaak alszijnde kritiek op Microsoft: dat ze dingen introduceren die al eerder in besturingsystemen van concurrenten aanwezig waren. Ik zie daar het probleem niet van in. Wat is er mis met je eigen product uitbreiden met een bestaande technologie zolang je je aan patent rechten e.d. houdt?? Moet Microsoft de ontwikkeling van touchscreens negeren omdat andere besturingssystemen het al ondersteunen? Het niet doen- dat is pas dom. Met die instelling dad het nieuwste MS OS nog met een command-prompt gewerkt en was MS allang failliet gegaan.

wulfcry

Laten we niet lopen mierene*ken over versie nummers dat is net zoiets als ouwe wijfe praatjes belangrijk is de gebruikers ervaring.

En al is het een en ander qua functie gejat van anderen dan is het beter goed gejat dan geen aanpak. De beste besturing systeem of smartphone is degene met de juiste samengestelde software. Apple is daar goed in geworden microsoft struikeld met consumer en bussines producten daarom is het allemaal zo vaag,VISTA is een goed product met een paar haken en oogjes.

Totaal gemak bereikbaarheid en gebruikers ervaring waar dan ook daar gaat het nu om.

De besturingsysteem oorlog is opnieuw begonnen maar nu gaat het er extra om waar je het meest vericht voor kracht op je thuis pc met Vista of W7 of Mac O/s op pad nog eens via een browser of rich content applicatie software.

Jeroen

Windows NT3.51 was lange tijd populair. Toen kwam NT4.0. Windows 2000 was eigenlijk NT5.0 en Windows XP heet onder de motorkap Windows NT 5.1. Vista is NT6.0. Logisch dat er daarna een 6.1 of een 7.0 komt.
Of het goed of slecht is moeten mensen voor zichzelf uitmaken.

Ik heb Vista op mijn systeem staan, maar gebruik 95% van de gevallen Ubuntu linux. Werkt veel sneller en heeft 13500 gratis te installeren applicaties online beschikbaar. Voor alles is er wel een tooltje gemaakt. Veel van die open source freeware blijkt ook in voor windows beschikbaar te zijn. Kijk maar eens op http://www.ubuntu.com, download de gratis live CD en probeer het een keertje uit zonder te installeren.
Als het interessant lijkt kun je Ubuntu linux zelfs als prohramma binnen windows installeren om vervolgens via een bootmenu te kiezen of je windows of linux wilt. Leuk om uit te proberen. En als het niet bevalt is het vanuit configuratuiescherm zo weer te verwijeren.

Leo

@ Wulfcry: Als ik iemand enthousiast zie schrijven, dan krijg ik altijd het idee dat zo iemand A) niet goed weet wat een besturingssysteem allemaal zou moeten kunnen kunnen B) bij Windows in dienst is.
Zolang een bedrijf als Microsoft zo agressief is in de benadering van zijn klanten en er alles aan doet om zowat een monopoliepositie te handhaven hebben ze een enorme verantwoordelijkheid om de dingen dan ook goed te regelen, en dat doen ze niet. Ze houden de boel enorm op. Daarbij, ze jatten alles wat los en vast zit aan ideeën van anderen, zo gauw ze denken dat ze zelf een zaak tegen anderen kunnen beginnen (zoals tegen de open source softwareontwikkelaars), dan zijn ze er als de kippen bij om andere partijen met jarenlange rechtszaken kapot te procederen.

Het zou echt gezond zijn als de markt meer open zou komen te liggen voor meer open source.

Armin

Zoals Jeroen al (deels) aangaf was het lijstje als volgt

Windows 1.0
Windows 2.0
Windows 3.0

Daarna zijn er twee versies gekomen. De NT lijn, die voor New Technology stond en voor workstations voor bedrijven en servers gebruikt werd. Deze was gebaseerd op VAX-kernels en werkelijk een verandering qua techniek. Daarnaast werd de oude 3.0 verder ontwikkeld voor vooral thuis-klanten en later 32 bit gemaakt. Dit pad zoals we nu weten is een pad dat gestopt is sinds de komst van Windows XP Home.

Windows 3.1
Windows 3.11
Windows 95
Windows 98
Windows ME

De NT-versies waren

Windows NT 3.1
Windows NT 3.51
Windows NT 4.0
Windows 2000 (beta heette nog echt NT 5.0)
Windows XP (“NT 5.1″)
Windows 2003 (enkel servers “NT 5.2″)
Windows Vista (“NT 6.0″)
Windows 2008 (enkel servers “NT 6.0.0.1″)
Windows 7 (“NT 7.0″)