Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

CES 2008: iedereen verdient aan de iPod

ipod_dock_ilive.jpgOok al is Apple in geen velden of wegen te bekennen op de Consumer Electronics Show, de Apple iPod is wel verantwoordelijk voor de snelst groeiende productgroep op de gadgetbeurs: speakersystemen en accessoires voor de draagbare muziekspeler. Van de iPod zijn ruim 120 miljoen exemplaren verkocht (stand oktober 2007), maar de hoeveelheid randapparatuur groeit nog harder. Vrijwel elke elektronica-fabrikant toont op de CES meerdere accessoires waarop je een iPod kunt aansluiten, dankzij de stekker – ‘dock connector’ – waarmee Apple zijn mobiele speler uitrust.
philips_ipoddock.jpg CEA, de Consumer Electronics Association die de vakbeurs organiseert, bevestigt het beeld dat er op de beursvloer geen hoek zonder iPod-dock te vinden is. In 2007 werd in de Verenigde Staten voor 867 miljoen dollar (569 miljoen euro) aan iPod-extra’s verkocht. Die omzet groeide in de laatste helft van het jaar met 45 procent. In 2008 zullen Amerikanen voor naar verwachting meer dan een miljard dollar (680 miljoen euro) aan iPod-accessoires uitgeven. Die groei lijkt wat lager, maar dat komt volgens de CEA omdat de prijzen snel dalen door toenemende concurrentie. De iPod-systemen worden in 2008 beter verkocht dan ‘ouderwetse’ tafelradio’s en cd-systemen.

sony_ipoddock_1.jpgApple heeft in 2006 de licentiekosten voor een iPod-connector verlaagd naar vier dollar per apparaat. Daarvoor moest een fabrikant die een accessoire op de markt bracht, nog 1,5 procent van de totale verkoopprijs aan Apple betalen. De lagere licentiekosten leiden tot een stortvloed aan accessoires: externe speakers met afstandsbediening, wekkerradio’s, gettoblasters, hifi-systemen, voice recorders, platenspelers en karaokemachines, iPod video-docks voor de tv en iPod-aansluitingen op de autoradio. Je kunt het zo gek niet bedenken of er past een iPod op.

0108wadiapod.jpg“Wij danken Steve Jobs (directeur van Apple, red) elke dag”, zegt Paul Bente, van JBL in een interview met elektronicablad Twice. JBL was er vroeg bij met iPod-speakers, net als luidspreker-specialist Bose. Inmiddels brengen ook gerenommeerde audiomerken als Tannoy, B&W en Denon iPod-docks uit, terwijl het gecomprimeerde geluid van mp3 of aac-bestanden op de iPod door geluidspuristen vaak als inferieur wordt afgedaan. Het high end-merk Wadia denkt daar iets op gevonden te hebben: de iTransporter vervangt de digitaal-naar-analoog omzetter van Apple door een betere (à 349 dollar). Dat zou vooral helpen om de bestanden die als .wav-bestand opgeslagen zijn op de iPod, beter weer te geven.
BTM630.jpgZelfs fabrikanten die een eigen, concurrerende muziekspeler maken, willen een graantje meepikken van de iPod-rage. Sony, Creative en Philips produceren alledrie mp3-spelers maar hebben toch meerdere producten met iPod-dock in hun stands staan. Volgens de elektronicafabrikanten is de primaire muziekbron in de huiskamer niet meer de cd, maar de computer en de iPod. Een moderne hifi-installatie heeft daarom via het thuisnetwerktoegang tot de pc en de iPod zorgt voor de rest. In amper zes jaar tijd heeft Apple’s muziekspeler dezelfde status verworven zoals ooit de langspeelplaat, de cassette of de cd die hadden. Met dat verschil dat de gebruiker zijn muziekvoorraad nu mee kan nemen om er onderweg naar te luisteren.

images.jpgApple schittert ondertussen door afwezigheid op de CES. Het bedrijf kiest er, zoals elk jaar, voor om nieuwe producten te lanceren op een eigen beurs, MacWorld. Die vindt volgende week plaats in San Francisco. Saillant detail is dat de enige iPod-speaker die Apple zèlf ooit op de markt bracht, zo slecht verkocht dat ie uit de winkel is verdwenen. var gaJsHost = ((“https:” == document.location.protocol) ? “https://ssl.” : “http://www.”); document.write(unescape(“%3Cscript src=’” + gaJsHost + “google-analytics.com/ga.js’ type=’text/javascript’%3E%3C/script%3E”));
var pageTracker = _gat._getTracker(“UA-1649909-3″); pageTracker._initData(); pageTracker._trackPageview();

Geplaatst in:
beursverslagen
hifi en audio
mp3- en mediaspelers
Lees meer over:
apple
dock
ipod
speakers

3 reacties op 'CES 2008: iedereen verdient aan de iPod'

Audio Analist

De auteur heeft de klok horen luiden maar weet niet waar de klepel hangt.

Een iPOD is geen “speler” maar een gespecialiseerde computer, bestaande uit een harde schijf waarop muziekbestanden in diverse formaten (*.mp3, *.mp4, *.m4a, *.wma, *.wav) kunnen worden opgeslagen, digitaal worden uitgelezen en -soms naar keuze van de gebruiker- digitaal of omgezet naar analoog worden uitgestuurd. Een mp3 speler is een iPOD waarop alleen het *.mp3 bestandsformaat kan worden opgeslagen.

Het analoge geluid van de iPOD is een rampenplan. D/A omzetters zijn onnauwkeurig, met vaak slechts 14- bit oplossend vermogen t.g.v. inferieure voedingen en filters. De analoge output staat stijf van de fasefouten vanaf 5 kHz. Analoge iPOD is hierdoor geen partij voor de betere CD spelers en D/A omzetters. Op hum beurt zijn de beste CD transporten en D/A omzetters geen partij voor vinyl of analoge tape: Vinyl afgespeeld op een topklasse draaitafel voorzien van dito element plus voorversterker klinkt veel natuurgetrouwer dan CD. Idem dito voor analoge tape op 38 cm/sec op een Revox A77.

De kwaliteit van een digitaal iPod signaal hangt uitsluitend af van de bit rate en is onafhankelijk van het bestandsformaat. Een mp3 bestand, zonder verlies (“lossless”) met een bit-rate van 1411.2 Kbps geript van 16-bit CD klinkt in potentie even goed als het origineel. Lagere bit rate vermindert de klankkwaliteit t.g.v. aliasing (beperkt het frequentiebereik) en fasefouten. De mate waarin hangt af van de gebruikte software voor compressie van het origineel en decompressie van het iPod-bestand tot de oorspronkelijke CD bit rate van 1411.2 Kbps.

Vanwege de extreme jittergevoeligheid van geheugenchips, zijn PC’s en iPOD’s noodzakelijkerwijs uitgerust met jittervrije digitale voedingen. Het merendeel van de PC’s (mits voorzien van de juiste, 16-bit of 24-bit PCM kaart) en iPOD’s levert een digitaal signaal van hoge kwaliteit, met minder jitter en timing fouten dan de gemiddelde CD speler. Na externe D/A omzetting resulteert dit in een navenant betere geluidskwaliteit.

Frank

Ik vind 120.000 miljoen best veel, want dat is 120 miljard, oftewel iedere wereldburger heeft 20 Ipods gekocht…

>> hersteld & bedankt – MH

Ellen Timmer

Van die reactie van Audio Analist begrijp ik niet zoveel.

Maar de populariteit van de iPod snap ik wel: als je dat kleine apparaatje op een goede speaker aansluit komt er heel behoorlijk geluid uit. Dat is heel wat meer dan wat er uit de goedkope audiotroep komt die door veel winkels wordt verkocht. Als je niet bij de afdeling audiofreaks behoort, ben je heel tevreden met de iPod, zeker gezien het gebruiksvriendelijke programma iTunes en de grote hoeveelheid gratis podcasts en vodcasts die nu al te verkrijgen zijn. Prop er dan nog je eigen cd’s bij en het resultaat is vele uren luisterplezier.

Dus lang leve de iPod en dat het aanbod aan gratis materiaal zich oneindig mag uitbreiden.