Eindelijk een Nederland-Duitsland waarbij het bloed uit je hoofd wegtrekt

3.bild
door

Als Bild ons in de zeik neemt, is het echt begonnen. Een grote foto van warmlopende Nederlanders in de krant vandaag waarop alleen Jetro Willems lacht. Daaronder de tekst: daar wordt al aan de reis naar huis gedacht!

Duitse humor.

Van mij mag alles er weer bij worden gehaald. Dat we er toch weer in waren getuind, in 1974. Dat het zo’n goed stel was, toen, die avond in Hamburg in 1988. Dat Rijkaard die volle klap speeksel in dat vieze permanentje van Rudi Völler legde. Die Lama, zoals Duitsers hem tot de dag van vandaag noemen. We hebben namelijk alles nodig om te winnen morgenavond.

Bij mij begon het vanochtend. Een soort spanning in de onderbuik die ik zelden nog bij een voetbalwedstrijd voel. Ik had het voor het laatst voor de WK-finale twee jaar geleden. Een soort alles-of-niets-gevoel. Krakers van wedstrijden, zeldzaam in zijn soort. Wedstrijden ook die je geheugenkaart op gaan en zich nooit naar de prullenmand laten slepen.

Maar terwijl ik op die geheugenkaart speurde, vond ik nergens een allesbeslissende Nederland – Duitsland die ik met mijn volle verstand en volle beleving had meegemaakt. In 1988 was ik zeven. Ik mocht, nee, ik móest die avond opblijven van mijn vader. En ik heb die avond vooral met heel veel verwondering gekeken naar de man die mij verwekte. De altijd zo rustig, bescheiden, kalme en uiteraard alwetende vader liep rood aan van de spanning. Schold iedereen met een wit shirt uit voor dingen die ik juist nooit hardop mocht zeggen. En die lieve buurman! Had het de hele dag over moffen. En over een oorlog lang geleden. Ik was compleet in de war.

http://www.youtube.com/watch?v=3E6jVIy9GJ8&list=PLBEA11E7A5BC8E2F5&index=10&feature=plpp_video

De ontlading op die zomeravond in 1988 was bij ons in de straat ook vele malen groter dan na het winnen van de EK-titel een paar dagen later. Bij mijn vader was ein-de-lijk de onmenselijke kater van 1974 weggespoeld. En ik? Ik maakte me drukker om het volkrijgen van mijn Panini-plaatjesboek. Ik kocht namelijk wéér Adri van Tiggelen. Daar had ik er al vijftien van.

Kortom, ik heb zo’n Nederland-Duitsland nooit heel bewust meegemaakt. Een avond waarop het bloed uit je hoofd wegtrekt. Waarop er gevoelens loskomen die duidelijk maken dat voetbal veel meer is dan een spelletje. Een avond die onderdeel gaat uitmaken van ons collectieve geheugen. Waar ze in 2035 een aflevering van Andere Tijden over maken.

En alles in mijn lichaam geeft aan dat er zo’n avond aan zit te komen. Ik heb vanmiddag anderhalf uur over een broodje Oekraïense ham gedaan. Ik staar soms minutenlang in het luchtledige. Ik heb een spanning in mijn buik alsof ik morgen Barack Obama live op CNN moet interviewen.

Morgen is het er op of er onder. We kunnen niet meer terug, winnen is de enige optie. En als ze mij in 2035 vragen waar ik was, die 13e juni 2012, dan kan ik met een serieuze, innemende en apetrotse blik zeggen: ik was er bij. Toen.

Geplaatst in:
Oranje
Lees meer over:
Duitsland
EK 2012
oranje

23 reacties op 'Eindelijk een Nederland-Duitsland waarbij het bloed uit je hoofd wegtrekt'

Marten Jan Groen

Morgen mogen weer even gewoon #mof zeggen of iets als #dommedikkeduitser :-))

frans van aart

EVEN TERUG NAAR MILAAN : Nederland-Duitsland ; weet je nog die ingegooide ramen van 15 bussen met Oranje supporters richting vliegveld ? Wie heeft een opname van Hans van Breukelen die vol een bal in de Duitse dug-out jast ? De Duitsers waren die avond eng – ik hoor ze nog steeds met 60.000 man scanderen ; ” Sieg – Sieg – Sieg …”

Fred

Ach, in ’92 was ik bij vrienden in Münster.
Terwijl de mannen nog druk waren met hun discussie over het wel of niet opstellen van een of ander verdediger zat ik te genieten van twee geweldige doelpunten – o.a. van Rijkaard (de spuger).
3-1 voor ‘ons’, mijn mooiste wedstrijd ooit.

wimpie11

Leuk, hoor. Prachtig verhaal.

Kees de Jongen

Rustig aan maar jochie. Als je al “een spanning in je buik hebt alsof je morgen Barack Obama live op CNN moet interviewen” dan ben je blijkbaar gauw van slag. Neem morgen lekker een biertje en relax!

Meindert Scholma

een verdekt racistische mop ..

BruceSan

Mooi scenario eigenlijk, Oranje moet eenvoudigweg winnen morgen.
Beetje gniffelen en jennen hoort erbij en morgen praten we alleen nog maar over de mof.
Mijn bloedsomloop is nog prima in orde en zal het dito verdunnen morgen met voorgeschreven medicijn die ik ‘s middags ga halen bij ‘de Docter’ aan de Rozenboomsteeg, want mijn tranen van ’74 worden niet vergeten.

Johan Buitenweg

Een goed verhaal verdient een goed einde. Een woord waarbij je je goede buur nog altijd kan treffen. ‘Toen’ begrijpen ze niet, ‘Damals’ des te beter. Als we verliezen is een ‘toen’ nog altijd een goede tweede.

Frits Huis

Ik was in 1974 vierentwintig, in 1988 derhalve achtendertig en nu dus tweeënzestig. Ik doe net alsof ik die wedstrijd relativeer, maar eigenlijk voel ik me net zoals de schrijver van die uitstekende column. Infantiel? Ach, het is het kind in mij.

Paul van Gool

Wie heeft er nou gevoel voor humor? En wie heeft er lange tenen?

Albert Bakker

Ah leuk we doen de tweede wereldoorlog weer eens over. Oh nee, niet echt. Als we dat zouden doen zouden er 22 man op ons doel staan te schieten.

master

Morgenavond naar de winst zal er een compleet volksfeest ontstaan.
Deze spanning zal tot een ontlading komen
Morgen is het D-DAY

Joost

Ik reageer normaliter eigenlijk nooit maar dit stuk is toch uiterst vermakelijk, waarvoor dank.

bas

Ja wordt een lekker avondje

Antje Hage

Tja, dat soort humor treffen wij niet in onze kranten. Daar is het zure haat jegens alles. Polen, Marokkanen en nu weer Duitsers.

lysanne kerr

Dit was in 1990 World Cup, niet in 1988!!!

rob de jong

Hahaha morgen gewoon al die oranje rotzooi richting vuilnisbak.
Weer geen finale voor nederland.

Jan van Altena

Het gekke van Nederlanders is dat als we deze wedstrijd verliezen, wij daarna met allen voor Duitsland zijn omdat ze het dan in ene wel verdienen. Het is een spelletje lieve mensen en dat de beste mogen winnen.
Maar spannend is deze wedstrijd altijd, daar mogen beide ploegen trots op zijn.

Steven

Ik ben niet zo van het reageren op columns, maar dit is toch wel een erg leuk stuk om te lezen….heel herkenbaar!!!

Johan

Wederom uitstekend geschreven! Geweldig, een talent!

Dirk

Precies zoals ik me nu voel

Jadwiga de Bock Majewska

Mijn beste wensen voor Oranje ploeg de Nederlandse,
ik hoop van harte dat voor dat grote aantal fans, een inspirerende artiest in inspirerende sfeer de hele wedstrijd kan leiden, niet van die “beter weten aaahs, ohs,” maar die die vrolijke aanmoedigende energie gevende vrolijke liedjes voor Nederlandse spelers zingen met zijn allen, in zo een inspirerende sfeer tot de laatste minuten seconden, de winst is verwachten voor Nederlandse spelers.

Hein Swaan

iedereen mag trots zijn op oranje en daarna zijn we trots op duitsland en tijdens een WK ben je trots op Europa

Volg nrc.nl op en , lees onze dagelijkse nieuwsbrief