Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Het recht om de gordijnen te mogen sluiten

Het ergste wat je over iemand te weten kan komen is alles. Als het over privacy gaat is dat mijn favoriete citaat. Het is van Bert Jaap Koops, hoogleraar regulering van technologie in Tilburg. Ik kon het alleen niet op tijd in mijn hersenpan vinden toen ik dinsdag bij De Wereld Draait Door aan tafel mocht zitten.

De vraag is met hoe weinig privacy we toe kunnen

Daar ging het over het nut van, nota bene, een nationale DNA-database, waarin iedere burger verplicht wordt geregistreerd ten dienste van de opsporing. Het is een idee van Peter R. de Vries, ooit omarmd door een Rotterdamse politiechef. Die werd teruggefloten door minister Opstelten wegens ‘doorgeslagen denken’. Maar in de roes van het opsporingssucces in de zaak Vaatstra ging het deze week crescendo. Die arrestatie kwam na een beperkt, goed omschreven, regionaal en vrijwillig DNA-onderzoek. Dus waarom niet even doorpakken naar een nationale verplichte DNA-registratie? Althans dat was de teneur in de (sociale) media. Of ik voor het tv-debat maar even aan de rem wilde komen hangen. Privacy, het neemt in razend tempo af. Het overkomt je en je doet er ook vrijwillig aan mee. Met Facebook, LinkedIn, Twitter etc.

Waar is privacy ook alweer goed voor? Soms ben ik het zelf ook even kwijt. Ik sloeg er Koops’ oratie uit 2006 op na, over tendensen in opsporing en technologie, hier te vinden. Dat was een helder verhaal over het uitdijende strafrecht, de voortdenderende technologie en de transparante burger die permanent bewaakt, gevolgd en geregistreerd wordt. Die laat zich dit vooralsnog aanleunen. Albert Heijn voorspelt je boodschappen, Google weet wat je gaat zoeken, de NS kent je reisgedrag, de telecomproviders onthouden je bel- en internetgegevens, de bank en de KLM laten de staat (en de VS) meekijken in je geld- en reisverkeer, Facebook onthoudt alle gezichten en je gsm weet waar je bent. De fiscus wist sowieso alles al. De politie ontvangt straks live-beelden van alle bewakingscamera’s. Op Schiphol kijkt de bodyscan even onder je kleren. Je paspoort bevat je vingerafdrukken en irisscan. Het houdt niet op.

De vraag is inmiddels met hoe weinig privacy we toe kunnen. Waar ligt de ondergrens, welke inbreuk accepteren we ècht niet. Het elektronisch patiëntendossier was dus voor de burger een brug te ver. Net als een reality tv-programma met heimelijke beelden van gewonden op de Eerste Hulp. Ook de slimme energiemeter en de kilometerheffing met kijkkastje kwamen er niet. Over het biometrische paspoort ontstond ongenoegen, maar niet genoeg om het af te blazen. Het argument ‘ik heb niks te verbergen’ heeft de overhand.

Ik vind dat Koops mijn reserve het best verwoordt. Voor hem is privacy een essentieel onderdeel van de condition humaine, het mens zijn. Er moet ergens in je leven een plek zijn waar je niet wordt bespied. Waar je alleen met jezelf kunt zijn of intiem met een ander. Waarover je geen verantwoording schuldig bent en vrij bent van andermans morele oordelen. Waar je onbevangen jezelf kunt zijn en geheimen kunt koesteren en ongezien in je dagboek kunt schrijven. Privacy is daarvoor de waarborg. In een rechtsstaat mag je ervan uitgaan dat de burger zelf greep heeft op de gegevens die worden verzameld, door wie dat gebeurt en hoe ze worden gebruikt. Het is een recht om niet te worden achtervolgd door verouderde of foute informatie. Om informatie te laten wissen of te laten verlopen. In een rechtsstaat mag een burger opnieuw beginnen. Zijn handelen mag ook vergeten worden.

Privacy is een waarborg om de macht van de staat in toom te houden, zegt Koops. Het zorgt ervoor dat de overheid niet alles weet en alles kan. En dat de overheid de burger niet controleert op oneigenlijke gronden. De privacynorm „maakt het mogelijk om naar eigen keuze in relaties met andere mensen jezelf bloot te geven of je gedekt te houden.” Als er in concrete situaties een veiligheidsbelang is of een ander algemeen belang dat inbreuk rechtvaardigt, dan kan dat, mits omkleed met beperkingen. Maar als er onverhoopt „geen algemeen vangnet van privacy meer over is, dan is het alleen nog de macht van anderen die bepaalt welke keuzen je kunt maken in je leven”.

Privacy is een pijler van de rechtsstaat. Zonder, belanden we in een strafrechtstaat waarin de burger is onderworpen aan de informatiemacht van de overheid of het bedrijfsleven. Een nationale DNA-database zou er mooi in passen. Koops wees er al op dat we in feite nu een paradigmawisseling beleven. Ooit verzamelde de staat alleen informatie die aantoonbaar nodig is voor de opsporing. „Tegenwoordig is het uitgangspunt bijna: zoveel mogelijk informatie verzamelen, en als blijkt dat informatie niet relevant is, kan deze worden weggegooid (of bewaard voor latere doeleinden, want wie wat bewaart die heeft wat).”

Het onschuldbeginsel is dan definitief geschorst. De bevolking bestaat alleen nog uit verdachten of toekomstige verdachten. Tussen een medisch bevolkingsonderzoek en een strafrechtelijk sporenonderzoek is dan niet veel verschil. Zelfde database, andere vraag. Verzekeraars zouden als eerste toegang willen, stel ik me voor. Of je een baan krijgt, een verzekering, een hypotheek – het is nu al vaak de vraag hoe het antwoord uit de talloze databases is samengesteld.

Geplaatst in:
Staatsrecht
Strafrecht
Lees meer over:
Peter R. de Vries
privacy

67 reacties op 'Het recht om de gordijnen te mogen sluiten'

lyngbakken

Vooral het verband tussen privacy en de condition humaine spreekt me aan. Volgens mij gaan mensen bij onvoldoende privacy zich onveilig voelen, ook al wordt gecontroleerd uit naam van de veiligheid. Iedereen heeft behoefte aan een eigen veilig plekje.
Als wordt voorgesteld in elke woning ook camera´s te hangen wordt dat denk ik heel duidelijk. Dan zullen er ook nog maar heel weinig mensen zijn die zeggen: dat mag, want ik heb toch niks te verbergen.

Ik zou wel eens een psycholoog willen horen over dit onderdeel van de condition humaine. Daar zou ik als jurist vast veel van kunnen leren.

Ron van Middendorp

Ik heb het idee dat diegenen die akkoord gaan met dataverzameling en -opslag, omdat “ze niets te verbergen hebben” het vermogen missen zich in te beelden wat een kwaadwillende overheid (of welke instantie dan ook) met de gegevens zou kunnen doen.

Het is natuurlijk ook makkelijker zich druk te maken om wie er bij DWDD aan tafel schoof om onzin te kakelen, dan over onderwerpen die er toe doen.

Robin Caron

Hopelijk dringt dit belang van privacy verder door tot pers, parlement, toezichthouders en rechters. Note to ieders hersenpan: het biometrisch paspoort staat terecht voor de hoogste Europese rechters in Luxemburg en Straatsburg.

Victor Toom

Het was inderdaad een lastig debat in DWDD. Dat ligt niet alleen aan het format, Van Nieuwkerk en Peter R., maar ook aan het onderwerp. Wie zit er nu te wachten op een abstracte argumentatie over privacy, onschuldpresumptie, bewijslast, vertrouwen in de rechtsstaat, niet weten wie er ‘straks’ aan de macht is, de wens om alleen gelaten te worden, opnieuw kunnen beginnen etc.?
Mensen willen veiligheid. Criminelen achter slot en grendel. Misdrijven die met een knip van de vinger worden opgelost. Boefjes van de straat. Daar wordt graag wat zekerheid voor opgegeven, zo lijkt het wel. En als we dan per ongeluk wel doodgaan door een tsunami of vliegtuigongeluk, willen we het liefst per direct worden geidentificeerd.
De discussie in DWDD laat een veel breder probleem zien dat altijd aanwezig is in dit soort debatten: simpele retoriek versus gezonde realiteitszin. Sociale problemen worden versimpeld voorgesteld en vervolgens wordt gepleit voor technische en wettelijke maatregelen om dat probleem op te lossen (‘technical fix’). De realiteit is een stuk weerbarstiger en complexer. Dat moet je eerst uitleggen – je staat al met 1-0 achter. En vervolgens, om het punt te maken, kom je met abstracte argumenten die niet beklijven – 2-0.
Dat wil niet zeggen dat je met je complexe en moeilijke verhaal geen gelijk hebt, het kost wel veel meer moeite om mensen te overtuigen. Dit is natuurlijk geen reden om het bijltje erbij neer te gooien. Wel om inventiever dit asymmetrische debat in te gaan.

Elvira van Kalker

Wat een goed onderbouwt betoog. U geeft vorm aan de vele onbewuste onrust gevoelens die veel mensen over dit soort dingen hebben. Goed dat u alles nog even op een rijtje zet zodat mij ook weer eens duidelijk is hoeveel we eigenlijk al bespied worden zonder dat je er bij stil staat.

Siegfried Bok

Beste Folkert Jensma,
Ik weet niet wat U met dit artikel wilt vertellen.
Is het niet hinken op twee gedachten?
Aan de ene kant willen we van de wieg tot het graf beschermd worden en van alle gemakken voorzien in onze verzorgingsstaat alsof we babies zijn en dan willen we ook de vrijheid van eigen geheimpjes hebben?
En daar komt bij dat er nog nooit vrijheid vrijheid is geweest.
Kortgeleden kwam ik een prachtig verhaal tegen van de morofoof Matthijs van Boxsel, die cum laude promoveerde op menselijke domheid http://zaplog.nl/zaplog/article/wat_is_domheid.
Mag ik U hiervan laten genieten?

Martin de Borst

Uw betoog is toch niet onbewust tegen de vooruitgang?, want dat lijkt me contra-productief.
Maar fundamenteel zijn we toe aan de vraag: Wie bent U en wat komt U hier doen?
Neem TV reclame; komt ieder uur 12 minuten van mijn vrije tijd verstoren en vergeet mij tegen een redelijk tarief daarvoor te belonen. IK betaal liever kijkgeld en blijf graag gevrijwaard van ´Cholesterol-geneuzel` Is technisch goed te realiseren.
Verder lijkt het mij normaal, dat ik inzicht mag hebben in, wie en hoe vaak en met wat voor reden, in mijn gegevens heeft zitten neuzen. Maar daar hoor ik de directeur (oud-politicus) van Bescherming Persoonsgegevens niet over. Waarom niet?
Kortom we hoeven geen debat te voeren over privé. Privé is nu eenmaal privé en dat wil ik graag zelf bepalen.
Vrijwillig afgeven van DNA, terwijl ik niets met de zaak te maken heb, ´t zal mij niet gebeuren.

Alexander Versloot

Beste Folkert Jensma,

Ik heb zojuist de aflevering van dwdd gekeken waarin u in debat ging met Peter R. de vries. Hij pareerde uw kritiek door te zeggen dat je bij de belasting dienst net zoveel privacy- gevoelige informatie doorgeeft, zo niet meer, dan wanneer men zijn dna zou afstaan aan een nationale databank, en dat je over de belastingdienst ook niemand hoorde klagen.
Hier kun je tegenin gaan door te zeggen dat informatie op een belastingformulier niet als doorslaggevend bewijs kan dienen in een moordzaak; dna kan dat wel. Als je via een nationale databank je dna dus afstaat aan een overheid die je niet vertrouwd dan geef je ze dus onvrijwillig potentieel bewijsmateriaal in handen dat ze op elk willekeurig moment tegen je zouden kunnen gebruiken wanneer het hun uitkomt (je vertrouwd ze immers niet).
Dit is ook weer een uiterst scenario maar door dit soort scenario’s uit te spreken leg je wel de onderbuikgevoelens bloot van denk ik toch heel veel mensen en kom je dus ook tot de ware redenen met steekhoudende argumenten waarom mensen ertegen zijn.

Overigens is er nog een veel reeeler gevaar dat deze data door computerhack in verkeerde handen komt; anonymous bewijst de laatste tijd erg vaak dat digitale beveiliging nog te wensen overlaat; veel te veel om dit soort gevoelige informatie aan de overheid toe te vertrouwen.

lyngbakken

@ 6 Siegfried Bok
Met morofoof bedoelt u neem ik aan morosoof; ook wel omschreven als waangeleerde of waanwijze?
Overigens ben ik het helemaal met u eens dat niets zeker is, en zelfs dat niet.

De Baetselier Hugo

wat wij nodig hebben is een goeie mix van de twee besproken dingen nl VEILIGHEID en PRIVACY .Op het einde sluiten zij elkander uit. Het is het een of ander. Daarom moet een optimale inspanning geleverd worden om deze relatie in evenwicht te houden. Anders krijgen wij binnen niet al te lange tijd BIG BROTHER IS WATCHING YOU

Sander van der Wal

Een Nationale DNA -databank gaat niet werken om de simpele reden dat buitenlanders, die er dus niet inzitten, ook misdrijven plegen. En als de bank een succes blijkt en er steeds minder Nederladers een misdrijf plegen, er in verhouding steeds meer buitenlanders een misdrijf blijken te plegen. Die dus bij gebrek aan vindbaar DNA niet gevonden worden door een politie die door het gemak van DNA-matching de “ouderwetse” recherchetechnieken niet meer beheersen.

De Nederladers die nog wel misdrijven plegen zullen ondertussen veel beter hun sporen vernietigen. Dus na de verkrachting en de moord het lijk in brand steken of zo.

De eerste paar jaar worden de sukkels eruit geplukt, maar daarna wordt het alleen maar erger.

henk liebregts

even een reactie; U vraagt immers ook mijn naam en adres. waar blijft dat? ik kwam in een ziekenhuis in oostenrijk te liggen. omdat we geen medisch paspoort hebben, ging men me onderzoeken. twee pagina, s vol info. ook dat ik geen geslachtsziekte heb, en ook geen aids lijder ben. zou in nederland niet mogen. maar men moet me wel kunnen behandelen, dus geef eenieder op de ID kaart de noodzakelijke medische gegevens.
en privacy?? wat is dat nog waard?

Ton Timman

De gevoelens van onbehagen begrijp ik. Ook vind ik helemaal niet dat de overheid ‘alles van mij zou mogen weten’. Ik zou het heel onbehagelijk vinden als in mijn ‘record’ in de GBA zou zijn vastgelegd met welke vrouwen ik ooit heb geslapen. Ook zou ik een nachtmerrie krijgen van de gedachte dat de overheid weet welke boeken in mijn boekenkast staan: dat ik op het politiebureau zou moeten uitleggen waarom ik twee Taschenbuecher met de redevoeringen van Joseph Goebbels bezit. Zou de dienstdoende agent(e) begrijpen dat ik die ooit in Wenen in de etalage van een boekhandel zag staan en toen dacht: kopen, want dat kun je in Nederland niet krijgen? Ook een van overheidswege gemonteerde microfoon in onze huiskamer, zodat ambtenaren van jeugdzorg kunnen controleren of wij onze kinderen wel goed opvoeden, zou ik erg op tegen zijn. Verder bezit ik een anonieme Bonuskaart, dat kan gewoon, want Appie hoeft niet te weten wat wij consumeren.

Maar een profiel van een DNA in een databank, daar zie ik het kwaad niet van in. Wat zegt dat over mij? Wat zou de overheid daarmee kunnen, zolang ik geen akelige misdrijven pleeg?

Lieve mensen: probeer eens concreet te denken in plaats van in abstracta te blijven hangen!

Marius van Huygen

“Het ergste wat je over iemand te weten kan komen is alles”

Volledige doorzichtigheid en controle op de burgers is uiteindelijk het ideaal van iedere Staats machtshebber. De Staat is een wezenlijk autonoom machtsorgaan dat een eigen dynamiek kent. De burgers worden door haar gezien als potentieel gevaarlijk en gericht tegen de gevestigde ‘orde’. Democratie is het middel bij uitstek om de burger stoom te kunnen laten afblazen.
Maar voor een Staat zonder de machts intentie op controle van de burger kan niet worden gekozen.
Het recht op ‘privacy’ functioneert slechts nog als illusie aangezien alles in naam van de Staat al te weten valt over de burger. De techniek zal deze ontwikkeling nog verder perfectioneren.
De discussie over een nationale DNA-database is dan slechts een achterhoede gevecht.

J.Potters

Zonder inbreuk op de privacy was de holocaust niet mogelijk geweest. Zonder privacy kunnen minderheden het helemaal vergeten.

Constant Thunnissen

A government big enough to give you everything you want, is strong enough to take everything you have. (Thomas Jefferson)

Peter R. de V. mist in zijn doorgeslagen standpunt (DWDD) historisch besef. Uit zijn verleden valt overigens ook af te leiden dat hij een eenzijdig ontwikkeld rechtsbesef heeft. We mogen blij zijn dat zijn politieke aspiraties tijdig gestrand zijn.

fred jansma

Ik heb me altijd verbaasd over het grote vertrouwen dat Nederlanders in de overheid hebben. Dat zou op enig moment beschaamd kunnen worden. Onder meer door politici die snel willen scoren, maar simpelweg ook door dubieuze elementen binnen die overheid. Wat dat betreft is het Amerikaanse volk voor mij een voorbeeld. Keerzijde daarvan kan zijn dat er minder snel een misdrijf wordt opgelost, bijvoorbeeld omdat ergens geen camera hing, ik betaal die prijs graag.

Daarnaast: Meer privacy heb je door sommige faciliteiten minder of niet te gebruiken, dat kan een vrijwillige keuze zijn. Bijvoorbeeld wel of niet met pin betalen.

Antonius Zegers

Je ziet ze soms tijdens tennis op wimbleton, mensen die zich graag bloot geven, maar meestal worden ze op tijd gestopt.

Jan Simon Laarakker Emmerich Deu

In 1948 schreef Orwell het boek 1984. Critici bedachten dat Orwell in dat boek afrekende met zijn sympathieën voor het communisme. De eerste helft van ’84 verbleef ik zeer vaak in het oostblok. In die tijd las ik ook Frans K van Kafka. Na ampel overleg, kwam ik tot de conclusie dat Orwell met ’1984′ niets anders zag en bedoelde dan de inbreuk van de ‘laatste tijd’ op ieders privé leven. Kafka beschreef in Frans K een proces waarin… Een perfect scenario wat in het boek fictie was maar in deze tijd absoluut een waarheid kan worden voor zover het dat voor een aantal mensen al niet is. …..Blijf met je bemoei en regelzucht van mijn privé leven af!! Folkert voor zover van toepassing een eye opener!

hans steegers

U heeft misschien niets te verbergen, de overheid des te meer! En u weet nu ook niet welke overheid u straks krijgt!
Er zijn vragen te stellen t.a.v. de betrouwbaarheid van dit soort DNA-bewijs: Het is te fabriceren [1] en bovendien niet zo uniek als men u wil doen geloven [2].
[1] http://www.nytimes.com/2009/08/18/science/18dna.html
[2] http://www.newscientist.com/article/mg20527424.700-unreliable-evidence-time-to-open-up-dna-databases.html

Paul Kirchhoff

Opslaan van DNA van burgers is een niet te dulden inbreuk op de privacy. Het is niet te vergelijken met de gegevens die burgers aan de belastingdienst moeten afstaan.
Daar komt nog bij dat ernstig getwijfeld moet worden aan de veiligheid van die opslag. Voorbeelden te over dat de Nederlandse staat er niet in slaagde bestanden met persoonlijke gegevens afdoende te beveiligen.

Martin Koppert

Wel is aan gedacht dat je misdrijven kan plannen en bewust DNA materiaal van iemand op de plaats van het delict achter kan laten. Makkelijk als je een hekel aan je buurman hebt en je wilt hem in verband brengen met iets waar hij nooit lijfelijk aanwezig is geweest. Succes altijd verzekerd met een DNA database.

Sander de Vries

‘Those who would give up Essential Liberty to purchase a little Temporary Safety, deserve neither Liberty nor Safety.’ – Benjamin Franklin

Edmond V.O. Katusz

“Maar een profiel van een DNA in een databank, daar zie ik het kwaad niet van in. Wat zegt dat over mij? Wat zou de overheid daarmee kunnen, zolang ik geen akelige misdrijven pleeg?”

Geachte heer Timman,
Gezien uw vorige alinea’s is het bovenstaande citaat toch verrassend. U neemt voorzorgsmaatregelen (AH) en bij zoiets essentieels als uw genetische code doet u dat niet.

De overheid, per definitie onbetrouwbaar*, stelt de regels vast, maar zij kan die regels ook veranderen en dan kan het ineens zo zijn dat u niet meer een akelige misdaad nodig het om verdachte te zijn. Reken er ook maar op dat de verzekeringsmaatschappijen er jarenlang keihard lobbyen voor over zullen hebben om ons DNA profiel te kunnen bemachtigen. We hebben geen idee wat de toekomstige ontwikkelingen zullen zijn aangaande DNA-onderzoek.
Gegroet Edmond V.O. Katusz
* Zie hierboven de schets van de overheid door Marius van Huygen. RAAK!

Martin van de Wardt-Olde Riekerink

Alleen volledige openbaarheid is in een wereld zonder privacy een waarborg tegen de willekeur van de overheidsmacht.

Gerrit de Jonge

@13 Ton Timman
Met een profiel van u en ieder ander in een databank zou de overheid kunnen ontdekken dat u niet het kind bent van uw wettige vader maar van de buurman, of dat koningskinderen verwekt zijn door de tuinman.

M.Lem

Bij het invoeren van het BurgerServiceNummer hoorde ik al spreken van het BurgerSpionnageNummer. Sedertdien kwamen ook vingerafdruk, irisscan en EPD voorbij, om niet te vergeten dat de OV-chip en je mobieltje weergeven waar je bent. Ook word je steeds meer via camera’s gevolgd.
Waar kun je nog zijn zonder Staatstoezicht?
Mijn vertrouwen in de staat was al niet groot met hun gebrekkige ICT-afdelingen; nu ze burgers steeds meer benadert alsof het waarschijnlijk wel meer of min misdadigers zijn krijg ik steeds meer de neiging zo ver mogelijk “onder te duiken” (=soveel mogelijk buiten beeld te blijven), maar dat voelt niet goed.
Een staat die haar burgers zo wantrouwend behandelt kan rekenen op burgers die haar wantrouwen.

A. Oppenheim

Als we deze overheid niet vertrouwen dan moeten we andere politici kiezen. Mensen die onze achterdocht meevoelen en begrijpen.

Dat geldt ook voor de banken die deze jaren een gecalculeerd risico nemen met de toegang tot internet van lieden die met phishing hun geld verdienen. Tezamen inmiddels al voor dertig miljoen euro.

In de gezondheidszorg en het EPD liggen de feiten in mijn beleving
iets anders.
Het EPD zou het verzwijgen van medische missers kunnen voorkomen. En ook de andere streken en listen die nou eenmaal overal voorkomen.
Gegeven over alle zieke (fysiek en geestelijk) en gehandicapte burgers zij allang overal bekend. Met een beetje pielen zijn die voor een insider binnen tien minuten te vinden.
Misbruik van die gegevens is al langer aan de orde en niet alleen in de zorg maar ook bij de overheid.
Elke burger staat ongeveer dertig keer in een internet archief geregistreerd, vaak meer. En over alles wat kenmerkend is, inclusief allerlei particuliere informatie.
Wie zich daarover geen zorgen wil maken schrijft een ouderwetse liefdesbrief aan de geheime minnares en gooit die -zolang dat nog kan- in de rode brievenbus.
De codes voor akelige geslachtsziekten zijn ook al gekraakt. Er is geen ontsnappen meer aan.
Dat hebben de Wikileaks ons ook al geleerd.
De ontwikkelde wereld is in het eigen en zelf geslepen mes gelopen.
Alleen de ouderwetse beschermingsconstructies kunnen nog een tijdje worden benut. Misschien bedenken we een nieuwe list om ons tegen elkaar te beschermen.

Ivo Hoo

Alvorens onze DNA aan de overheid te geven, dienen we o.a. te realiseren dat het diezelfde overheid is die er geen probleem mee had dat een vreemde mogendheid op ons grondgebied mensen oppakt en laat verdwijnen in detentie-centers’. Zonder enige vorm van proces.

Daarnaast dient men zich af te vragen hoe technisch zeker en veilig het gebruik van DNA-techniek eigenlijk is. DNA kan vervalst worden. Onderzoekers kunnen omgekocht worden.

Harm Lok

“Goed voorbeeld doet goed volgen” Zet een systeem op en proefdraai dit voor twaalf maanden met de al de relevante
data verstrekt door bewindvoerders en prominenten.
Wanneer het goed werkt dan uitbreiden tot de rest van de bevolking.

Harm Lok

In de bovenstaande commentaren wordt vaak van wantrouwen of weinig vertrouwen in de autoriteiten en overheid gesproken.
Zou het helpen wanneer de autoriteiten dit voorstel ontwikkelen op de basis van een proeftijd van een paar jaar, gebruik makend van alle betrokken gegevens, beschikbaar gemaakt door leidinggevende personen, politici, voordat het algemene publiek betrokken wordt. Het gezegde, een goed voorbeeld doet goed volgen spreekt hier ook mee.
Het geeft ook de gelegenheid om problemen aan het licht te brengen en een oplossing uit te werken.

Vanessa de Graaf

De Vries noemde het argument van Jensma met betrekking tot DNA-gebruik als mogelijke rassendatabank: “vergezocht”. Ten aanzien van de in 1997 gepleegde dubbele moord op 2 bejaarden in Amsterdam-Noord ‘dat het gevonden DNA zou passen bij een man van negroïde afkomst’, geeft toch duidelijk aan dat de mogelijkheden aanwezig zijn.

Reinier Bakels

Het lijkt mij in de wereld van vandaag een illusie dat je nog privacy hebt. Ze weten alles al over je. Daarom zou de aandacht moeten verschuiven naar de vraag wat er met al die verzamelde gegevens gebeurt. Daarbij ben ik geneigd de overheid meer te wantrouwen dan bedrijven, al vind ik het hinderlijk dat ik nog wekenlang op internet getreiterd word door advertenties van een hotel dat ik al lang geboekt heb. Of besloten heb niet te kiezen. Bedrijven weten dat als ze het te gek maken hun (potentiële) klanten zich tegen hen zullen keren.

De gereformeerde Peter R. de Vries-achtige volkse verontwaardiging is daarbij een groot gevaar: “het kan toch niet zijn dat wij niet alle beschikbare middelen inzetten om misdaad te bestrijden en boeven te vangen?” Peter R. is voortdurend ontzettend kwaad. En dat is nou precies niet de goede mentaliteit voor een rechtsstatelijke strafvervolging. Zowel bij Joram als bij Jasper straalt Peter R. uit: “voor mij is er geen enkele twijfel meer”. Terwijl opsporingsinstanties zich juist voortdurend horen af te vragen of het misschien ook anders zou kunnen zijn. Enfin, Peter R. wil kijkcijfers, geen recht. Ik hoop dat zijn contract bij DWDD snel voorbij is want hij past daar helemaal niet.

Zeker bij DNA is mijn grootste bezwaar niet dat ik mij bespied voel, maar dat het altijd in een op de duizend of miljoen keer fout gaat, waardoor onschuldigen de klos zijn. Ik denk dan altijd aan die keurige mevrouw die in P&W vertelde midden in de nacht van haar bed te zijn gelicht door tot de tanden gewapende ME-ers, omdat vanaf haar mobieltje doodsbedreigingen aan het adres van “een bekend politicus” zouden zijn geuit. Foutje.

Wat ik volkomen mis in de discussie is het kostenaspect. Een landelijke DNA-databank aanleggen is kostbaar. Hoeveel mag het vangen van één boef kosten? Tja, met paspoorten is het simpel: laffe politici denken dat ze het niet kunnen maken om niet naar *maximale* veiligheid te streven, en ze kunnen dat gerust doen, omdat de kosten worden doorberekend aan de reislustige burger. Ook bijv. bij de bewaarplicht van telecomgegevens kwam dit aspect onvoldoende aan de orde. Maar schijterige politici durven nooit eens te zeggen: “ja, daar zouden we in hebben kunnen voorzien, maar daar hebben we van afgezien omdat de kosten onevenredig zouden zijn geweest.” Natuurlijk, levens moeten worden beschermd, maar illegale immigranten moeten niet tot letterlijk elke prijs worden geweerd.

Ik vrees dat belangenverstrengeling ook hier een gevaar is. De marechaussee blijft stug controleren aan de grenzen, hoewel de aanzienlijke kosten van de “Schengen” databanken zijn gejustificeerd door besparingen op fysieke grenscontroles. Mijn Twentse overgrootvader werd nog gecontroleerd als hij de IJssel overstak. Zo’n controle zou nu ook nog veel werkgelegenheid kunnen opleveren. En de verkopers van beveilingsspeeltjes zitten gebeiteld, om de reeds genoemde reden dat geen politicus daar nee tegen durft te zeggen.

Regelmatig maak ik interlocale fietstochten. Zonder mobieltje. En voor zover ik weet zonder chip in mijn fiets. Al een paar keer had ik plotseling de politie achter mij. Op zoek naar een registratiemijder? Enfin, ze konden me nix maken. Maar ik schrok wel.

Bart Peters

Het zou mij niets verbazen als het de mensheid lukt de komende jaren ook DNA sequenties na te maken. Wat is de waarde dan nog van een dergelijke databank?

Eric Visser

Als burger zijn we tot nu toe gewend aan de 3-eenheid van vraag, antwoord en een realistisch doel.
Een voorbeeld is de belastingdienst of zelfs zoiets als het programma Man-bijt-hond. Men is erg open van nature. Als je niet wilt, lever je geen informatie. Er is een balans. Je houdt controle over je gegevens.
Wellicht moeten we de nieuwe technieken toch gaan benutten, ook m.b.t. DNA.
Ik doe bijvoorbeeld mee aan NL-ALERT. Op vraag van de overheid, antwoord ik door mijn smartphone in te stellen op kanaal 919. Geen probleem voor mij namelijk er is een doel aangegeven, bestrijding calamiteit. Door een nieuwe techniek kan ik sms berichten ontvangen zonder dat mijn nummer bekend is. Win-win denk ik dan. Nu naar DNA.
Stel dat ieder zijn of haar DNA profiel zou weten. In geval van een misdrijf zou de politie een oproep kunnen doen aan iedereen met DNA profiel ABC. Je kan dan kiezen om je te melden. Er is dan voldaan aan de 3-eenheid, Doel, Vraag en Antwoord. Ik blijf in-control van mijn gegevens.

Jan Simon Laarakker Emmerich Deu

De Baetselier Hugo, we krijgen geen Big Brother is Watching You. We leven volop in die tijd! En het veruit overgrote deel van de Nederlanders werkt daar enthousiast aan mee, deels uit naïviteit, gemakzucht en/of domheid. Het citaat dat Constant T gaf van T Jefferson maakt duidelijk in wat voor een spagaat we ons bevinden. Bij minder controle komt er meer “vrijheid” hetgeen in beide gevallen ten “koste v d burger” zich manifesteert. Het verschil is dat ik me bij vrijheid de vrijheid kan en mag permitteren om in verzet te komen.

Jo van der Meer

Ik vertrouw de overheid helemaal niet,dus geen verplichte d.n.a astublieft.De coruptie is hier in Nederland ook aanwezig.

Guillaume Yakobi

elke misdadiger zal zich aanpassen aan de nieuwe situatie
dat hebben ze gedaan toen vingerafdrukken als opsporingsmethoden werden gebruikt, ze gingen handschoenen dragen
nu als dna in een nationale databank komt, zullen ze er alles aan doen om te voorkomen dna-sporen ergens achter te laten
het beste is om iedereen een oormerk te geven bij de geboorte met een volgchip, zodat elke seconde van de dag ergens is uit te lezen waar je bent
het dier koe hebben we geoormerkt, in de kleur geel zelfs, het dier mens kan ook geoormerkt worden, liefst dan ook in geel, sommige in roze, politieke sujetten met een iets ander kenmerk,communisten en zij van de eta in rood en zwart, etc., ect. Oh, en de zigeuners niet vergeten en de asocialen.

eerst hadden we het alziend oog van oog dat zwaar drukkend op ons neerkeek
nu de fundamentalisten uit het oosten ons weer terug willen naar die tijd, kiezen wij secularisten, die tegen de sociale controle waren van kerken en hun gemeenschappen, naar een verbeterd alziend oog van een ander soort god

waarom wilde de politieagent een aantal jaren geleden niet in een dna-databank? Dus waarom zou dan de NL bruger wel in zo’n databank moeten?
Hier zit al een wezenlijke aanduiding wat er mis kan gaan.
En als politieagenten niet in een databank willen, dan kun je er van op aan dat daar dus een aantal nog niet betrapte misdadigers zitten. En zo wil ik het voor mezelf ook houden: ik wil af en toe een scheve schaats rijden, soms omdat de wetten van de democratie zo achterhaald of benepen kleingeestig en kleinburgerlijk zijn, maar jij er wel voor moet boeten, soms omdat iemand mij iets ongestraft heeft aangedaan en ik diegene wil terugpakken; ongestraft

Guillaume Yakobi

als ik nu over de straat loop met een fotocamera en ik kom politie tegen dan word ik al nors aangekeken en staan ze op het punt je te bespringen en om in je camera te mogen kijken, want je zou wel eens hun werk hebben gefilmd
de politie mag wel controleren, maar ze willen niet door de burger zelf worden gecontroleerd
de staat eist veel macht voor zich op
maar de staat is niet meer het verlengstuk van de burger maar een ding op zich
de staat van paranoia van de huidige wereldbevolking is enorm, endemisch

Jadwiga de Bock Majewska

Hartelijk dank voor Geachte Heer Folkert Jensma voor wijze informatie en visie.
1. “DNA” is in “kinder schoenen wat er mogelijk is te doen met DNA!Nieuwe ontwikkelingen elke dag opnieuw.
ontdekkingen zijn in ontwikkeling om:
“knippen en manipuleren, voor het goede, voor een bepaalde genen uitschakelen, door mini nano-instrument-jes, dat geen levenslang medicijnen nodig zouden zijn maar bijvoorbeeld een “nano-deeltje in “een bepaald aandoening”,met doel:
voor vreugdevolle leven van die persoon.

2. “DNA” is niet te vergelijken met: gegevens geven voor belastingen, en etc.
Deze gegevens voor belastingen, zouden kunnen wisselen van jaar naar jaar, weten daarover is geen “drama”, m.i.
3. Om: “DNA-lezen” nodig zijn: specialisten en “up-to-date” instrumenten, en “up-to-date”
instrumenten is: INPUT van mensen eerst! in die instrumenten !Mensen, die lang nog niet Perfect zijn. Niet perfecte Mensen en niet perfecte instrumenten daardoor.
4. Ik ben dankbaar voor Visie van geachte NRC Krant en Geachte Redactie,
DAT “DNA” is privacy van elke mens en niet mag worden een eigendom van “dictatuur”bigbrother “.
m.i.

Guillaume Yakobi

van ah heb ik een zelfgemaakte bonuskaart
de streepjescode die ik er heb opgezet stort het geld van de aangeschafte artikelen automatisch weer terug op mijn rekening via de privérekening van de koning
dus niemand die mij ooit ergens van verdenkt
en idd de waxinelichtgooier zou met de data uit een dna-bank erachter kunnen komen of de huidige oranjes wel de rechtmatige staatshoofden zijn

want die dna-databank mag immers niet de oranjes uitsluiten ……..
of maakt een rechts-confessionele- of ruggengraatloze pvda- regering voor dat klubje weer een uitzondering??

want voorstelbaar is met de genen van de toekomstige oranjes uit duitsen en argentijnse bloeden dat …..

zo’n kind kan dronken met de auto van de leidse studentenclub komen en een aanrijding veroorzaken waarbij vreemd (zijn) bloed is gevonden ……….

Guillaume Yakobi

in dagblad trouw ontspinnen zich met de regelmaat van de klok discussies over besnijdenis
wat vooral een boel mensen steekt is dat ouders beslissen over minderjarige kinderen dat die besneden moeten worden
zo zouden dus ook ouders al moeten beslissen of dna van hun kind bij de geboorte middels een hielprik in een dnabank komt
dan aldus zal het kinder- en jeugdstrafrecht moeten worden afgeschaft en worden vervangen door het volwassenenstrafrecht?

Jan Vos

Een nationale en zelfs een internationale DNA-database, dat is een geweldig wapen in de strijd tegen de alsmaar groeiende misdaad, het zal ook preventief werken. Perfect, een geweldig idee!

Carel muller

De voorstanders van een DNA archief doen alsof een kwaadwillende overheid heel ver weg is.De VS kent een overheid die de bevolking ziet
als verdachten en bij wet de mogelijkheid heeft geschapen iedereen die zij verdacht vindt Zonder Proces op te sluiten.
Media die ik zie berichten daarover niet ( nou ja, een beetje Guantánamo).
Een duidelijker beeld van een gevaarlijke overheid vlakbij, zou het verzet tegen DNA opslag sterker maken.

Vanessa de Graaf

Met 1 pennestreek kan op enig moment een minister beslissen dat het DNA-materiaal ook gebruikt mag worden door verzekeringsmaatschappijen. Omdat uit het DNA ook gedestilleerd kan worden dat u nog zoveel jaar te leven heeft en uw kinderen met grote waarschijnlijkheid diezelfde erfelijke eigenschappen van u hebben, kan een verzekeringsmaatschappij bepaalde premies voor bepaalde groepen verhogen.

‘U heeft niets te verbergen’, ‘de verzekeringsmaatschappijen en de overheid ook niet’ ??

Ik denk dat de meeste mensen nog niet beseffen wat middels DNA allemaal mogelijk is. De overheid verbergt dat liever nog even !!

Lout Verbeek

In dit betoog wordt ‘alles weten’ van de overheid gelijkgesteld aan ‘alles kunnen’. En daar gaat het fout.
Ertussen zit wetgeving. De overheid zou in theorie een hoop kunnen, maar mag dat niet.
Zij die vrezen (voor ingrepen in hun persoonlijke leven) doen dat niet door de ander, maar door hun eigen vooronderstellingen. Ofwel: men heeft het meest van zichzelf te vrezen.

E. van Rijswijk

Wat mij betreft is de kern van de zaak het feit dat steeds meer mensen vinden dat de verantwoordelijkheid voor hun eigen veiligheid buiten henzelf ligt. Kijk bijvoorbeeld naar fietsers die op smalle wegen naast elkaar blijven fietsen, ook al rijden er veel auto’s. Of zonder licht fietsen.. Of wandelaars die volledig verdiept in hun smartphone door de stad heen blunderen, door rood oversteken of tegen oude omaatjes opbotsten. Of lieden die op wintersport gaan en als het mis gaat iemand willen aanklagen omdat ze niet genoeg hebben gedaan om hun veiligheid te waarborgen. Ik kan me voorstellen dat die mensen het een veilig idee vinden dat de overheid een database aanlegt waarin alle informatie van eventuele daders alvast verzamelt is. Lekker makkelijk. Ik stel dat deze mensen een fundamentele menselijke eigenschap missen: onafhankelijkheid. Degenen die een voorstander zijn van een Big-Brother-is-protecting-you- samenleving lijden of aan het schapenhoedersyndroom en denken dat ze een herdershond zijn of hebben commerciele belangen in deze ontwikkeling. Wie denken ze wel niet dat ze zijn.

Vanessa de Graaf

U houdt u verre van een overspelsituatie ! Dat is te respecteren. Maar hoeveel honderdduizenden in Nederland houden zich daar dagelijks niet aan ?

Stel dat de persoon met wie u in een overspelsituatie was beland een ernstig delict overkomt ! U heeft overduidelijk uw DNA-sporen achtergelaten, in de vorm van sperma, haren, speeksel. Denkt u niet dat u dan iets uit te leggen heeft bij de opsporingsdiensten en de rechter ? Om nog maar te zwijgen over uw privesituatie.

sanne smith

En, even zonder dat ik alle commentaren gelezen heb; dan is er altijd wel een situatie waarin je gemanipuleerd wordt om je gegevens te delen (zie het patientendossier) of er gemanipuleerd wordt om je patienten hun gegevens te laten delen (huisarts krijgt geld voor elke patient die zijn medische gegevens via het EPD deelt = koekje. Op straffe van beeindiging contract…

Jadwiga de Bock Majewska

Informatie en uitnodiging is van wetenschappers in komende December in Stockholm in discussie treden met publiek.
citeer: “Free and Open to the public”
“Genetic Revolution, Its Impact on Society”.
A new feature of Nobel Week in Stockholm, the Nobel week Dialogue provides an opportunity for discussions that cross the traditional boundaries between science and society”
http://www.stoccc.se
http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/2012.
p.s.
Attend in Person
- or -
View Online
einde citeren.
er zijn twee formulieren aangeboden
voor registreren aanmelden,
gewoon: naam,adres, telefoon, etc
en is garantie verteld:
gegevens vertrouwelijk zullen behandeld worden.

Johan Kruisinga Den Haag

Heel goed dat dit goed in discussie is!
Laat hierbij ook betrokken worden het electronisch patienten dossier (NRC van afgelopen zaterdag!)
Dat medici betaald worden om hier aan mee te werken is een schande waar nauwelijks woorden voor zijn. En dat ten laste van diezelfde patienten! Dit is echt heel ernstig. Het zou heel goed zijn om een aktie op te zetten om dat tegen te houden!

J. van Zutphen

@Lout Verbeek: En is die wetgeving er over 50 jaar nog? Want die DNA-gegevens zijn er dan nog wel, en ik hoop er tegen die tijd ook nog te zijn.

Dat is ook het grote verschil tussen mensen oproepen om wat DNA af te geven om te kijken of ze verwant zijn met een daderspoor, en gegevens opslaan waar een willekeurige overheid die er over tientallen jaren zit naar eigen goeddunken wat mee kan doen.

Om maar een flinke Godwin erin te gooien: Weet je waarom er in Amsterdam meer Joden zijn afgevoerd tijdens de tweede wereldoorlog dan waar ook? Omdat ze kaartenbakken hadden waarin precies stond wie joods was en wie niet.

Met excuses voor de Godwin, maar ‘er zijn toch wetten’ is dermate naief dat ik ‘m er toch echt even in moest gooien…

Ton Timman

@Gerrit de Jonge:
Dat zou mij erg verbazen: shame and scandal in the family.
Toegegeven: U signaleert een mogelijk tot misbruik van zo’n database, maar toch zie ik hier geen wezenlijke bedreiging van mijn en uw vrijheid in.

@Edmond V.O. Katusz:
U illustreert wat ik bedoel: als een verzekeringsmaatschappij wil weten of U lang of kort leeft, laten zij U een vragenformulier invullen: gewicht, roken, drinken, spuiten, sport etcetera. Eventueel laten zij U medisch onderzoeken. Dat DNA-profiel in die database voegt daar weinig aan toe, als ze dat al in handen krijgen. Als er niets bijzonders aan de hand is (Down-syndroom of zeldzame erfelijke ziektes) zegt dat DNA-profiel nog niet zoveel over je levensverwachting.

Michiel Jonker

@44 Carel Muller

“Een duidelijker beeld van een gevaarlijke overheid vlakbij zou het verzet tegen DNA-opslag sterker maken.”
Mee eens, maar hoe duidelijk moet het beeld dan zijn?

Bijna elke week is er wel een schandaal van overheidsfunctionarissen die regels overtreden, de waarheid niet spreken of grove onverschilligheid tonen over menselijk leed, omdat ze dat in hun eigen (groeps-) belang achten. Ook valt er bijna elke week wel wat te lezen over mensen die het slachtoffer worden van gewetensarm overheidsgedrag, al dan niet in combinatie met een tunnelvisie.

Wie een beetje verder kijkt dan zijn neus lang is, ziet dat (bijvoorbeeld) de Nederlandse overheid nu al heel gevaarlijk is. Dat veel vormen van corruptie en machtsmisbruik gelegaliseerd zijn of in geïnstitutionaliseerde doofpotten worden gestopt, maakt het alleen maar gevaarlijker.

Straks is iedere burger chantabel, en daardoor makkelijk tot zwijgen te brengen. “U doet moeilijk? Weet u wel dat wij beschikken over uw DNA? Nee, niet wij natuurlijk, maar wel onze collega’s bij de nationale databank. Zij maken ook zogeheten ‘preventieve analyses’. Wij hebben daar overigens uitstekende ingangen, die gevoelig zijn voor onze argumenten. Er kan altijd een aanleiding geconstrueerd worden om die gegevens te ontsluiten. Het construeren van aanleidingen is inmiddels zo’n beetje onze core business… En nee, het hoeft ook nooit bekend te worden dat wij daar inzage in hebben gehad. Collega’s, begrijpt u wel?”

Heel veel mensen die bij de overheid werken, denken tegenwoordig instrumenteel: mensen zijn middelen om een overheidsdoel te bereiken. Dat doel (d.w.z. het informele doel) heiligt echter ook niet-menselijke middelen. Daarnaast wordt het verwerven en behouden van zulke middelen (driedubbele pun intended) een doel op zich. Dus worden er ook weer doelen bij die middelen bedacht. De balans is al lang zoek.

Voor alle duidelijkheid: ik ben zeker niet anti-overheid. Ik vind wel dat we de overheid weer minder gevaarlijk moeten maken.

fred jansma

Vreemd dat de voorstanders van een DNA-databank niet direct pleiten om iedereen te voorzien van een enkelband bij de geboorte. Hoef je zelfs geen DNA-onderzoek meer te doen.
Randvoorwaarde is dat de identificatie bij het uitgifteproces waterdicht is.

Martin Koppert

Het zou mij niets verbazen dat er in de toekomst inplaats van dat je bij de drogisterij een kruidenmix koopt een DNAmix aanschaft. Je strooit wat rond als je iets doet wat niet mag en niemand ziet door de bomen het bos meer.

e van ditmarsch

We vechten dagelijks tegen corruptie, oorlog, fraude, diefstal enzv.
Al die dingen waardoor we ons hele leven balanceren op de rand van goed en kwaad, van onheil of rust en vrede, maken dat voorzichtigheid, t.o.v. overheid en medemens geboden is.
Dat de mens soms liever geleefd word dan zelf het leven op zich te nemen speelt hierin misschien ook een rol.

Aleida van Swinderen

Het ergste wat je over iemand te weten kan komen is alles? Als “alles” de verzameling fouten, gemaakt door (para)medici is en/of de gelogen meldingen aan politie, dan kan de stelling beter luiden: Het ergste wat je kan overkomen is dat alles ingevoerd kan worden in een database, onafhankelijk van het waarheidsgehalte.

Bescherming van de privacy wordt vervolgens als argument misbruikt om de burger niet te informeren welke ‘gegevens’ er in die database aan diens BSN of verzekeringsnummer gekoppeld zijn.

Zo is in Nederland de situatie ontstaan dat ‘dossiers’ een eigen leven kunnen leiden en soms niets meer met de waarheid te maken hebben. Dossiers zijn een manier geworden om geld te krijgen. De burger die bij het dossier hoort wordt daar niet over geïnformeerd.

Zoals Michiel Jonker schreef, de balans is al lang zoek. Helaas zijn leven, bescherming en veiligheid volstrekt ondergeschikt geworden aan geld binnenhalen.

M.de Vries

Met één streep van de pen kan een minister besluiten de DNA gegevens openbaar te maken bij de verzekeringen…
Om nog niet te spreken van de lobby van de wetenschap!
In NL en het buitenland zullen de wetenschappers de DNA-bank als een uniek en ultiem onderzoek-terrein beschouwen, ze staan te dringen om erbij te komen!
Zij zullen zonder toestemming onderzoek doen met de gegevens van burgers, dit ten behoeve van doeleinden die we niet kunnen overzien. Het verweer zal zijn; “het is in ieders belang en de gegevens zijn toch anoniem…”. En daarmee is de eerste stap naar openbaar maken van de gegevens gezet.

Voor wat het gevoel van veiligheid betreft; Ik sluit me volledig aan bij de eerder geuite mening dat dit niet wordt verstevigd met het hebben van een DNA-databank.
Je huis vol met camera’s en alarmsystemen hangen doet dit ook niet, eerder het tegendeel.

Liudger Silva

Stel dat die database er is en deze mag worden gebruikt om zware misdrijven als ernstige mishandeling op te sporen.
Nu is al bekend (dus absoluut geen toekomstverhaal) dat bepaalde genetische kenmerken meer voorkomen bij geweldsmisdadigers. In het kader van de opsporing mag in dit geval dus de database op deze kenmerken doorgenomen worden.
U ben zo’n aanhanger van “ik heb toch niets te verbergen”. Maar helaas hebt u de genetsiche kenmerken -zonder overigens een gewelddadige aanleg te hebben.

Misschien gaat u zich dan toch wel eens achter de oren krabben, als bij ieder geweldsmisdrijf in uw omgeving uw naam weer uit de database als mogelijke dader omhoog komt en u weer de politie aan de deur hebt om uw alibi te vragen. Om nog maar niet te denken aan de ellende als u reeds 8 maal op het lijstje van verdachten voorkwam.

U hebt zelf misschien inderdaad niets te verbergen, maar u kunt niet voorkomen, dat uw genetische kenmerken in het kader van het onderzoek een rol gaan spelen.

Vanessa de Graaf

Genetische kenmerken kunnen reeds worden bepaald. Dat kan iedere DNA-expert bevestigen. Het grote publiek realiseert zich dat nog niet. Waarom werkt men er dan nog niet mee ? Omdat dit politiek-etisch nog een heel heikel punt is,…maar mogelijk is het reeds lang. Een verkeerd regiem … en het treedt in werking, hou daar rekening mee.

Je dient de opsporingsfactor en de medische factor gescheiden te houden ! Maar wanneer je eenmaal in het systeem zit – al dan niet vanaf je geboorte middels een hielprik – dan kom je er niet meer uit. Wat zou er dan gebeuren wanneer jouw DNA-profiel dan criminele genetische kenmerken bevat ?

In WOII was men daar al mee aan het expirimenteren ! Nu onze kennis verder reikt begeven we ons op een hellend vlak.

Vrijwillige afname voor een opsporingsdoel voor dat moment, in relatie tot dat levensdelict en daarna onmiddellijke en werkelijke en definitieve vernietiging wanneer het spoor niet overeenkomt: oke. Verder uitgesloten.

Johan Kruisinga Den Haag

Even goed lezen: de kranten schrijven: de plannen zijn aangepast, m.a.w. nu geen zorgen meer!
Wat is er precies gezegd: Bonussen zijn gematigd, men blijft betalen aan medici voor patiënten die “ja” zeggen. En men blijft betalen aan medici “een aantal dubbeltjes” per patiënt
En als een medicus erg veel nee-zeggers in zijn praktijk blijkt te hebben dan kan deze (bij de verzekeringen) ‘aan de bel trekken!
Dit alles wordt natuurlijk verrekend met de premie die de patiënten moeten betalen. De patiënt betaalt voor dit alles!!
Moeten patiënten dit alles slikken??

Michiel Jonker

#62 Johan Kruisinga

Inderdaad vreemd: als ik als patiënt niet meedoe aan de schending van mijn privacy, betaal ik net als alle andere patiënten via mijn ziektekostenverzekering mee aan de schending van de privacy van patiënten die zo dom zijn om wel mee te doen.

Als de verzekeringsmaatschappijen artsen op kosten van de verzekerden betalen voor elke patiënt die WEL meedoet, dan zouden ze elke patiënt die NIET meedoet ook moeten betalen in de vorm van een korting op de premie. Maar dat willen ze natuurlijk niet.

Dit hele systeem waarbij de artsen aan de verzekeringsmaatschappijen iets verkopen wat niet hun eigendom is, namelijk de privacy van hun patiënten, zou verboden moeten worden. Dit is een vorm van medische prostitutie, waarbij artsen zichzelf (hun beroepseer) prostitueren en zich naar patiënten toe als loverboys gedragen: “Ik wil goed voor jou zorgen, als jij nu even je privacy aan mij geeft om te verkopen aan een derde.”

Peter Laman

Aan iedereen, die zegt: “ik heb niets te verbergen”, vraag ik: doe je de deur van het toilet op slot, hang je je belastingaanslag als poster voor het raam, zet je je parkeerboetes op facebook, zet je een voor iedereen te volgen webcam in je slaapkamer? Ik denk toch echt dat niemand deze vragen met ‘ja’ beantwoord. “Ik heb niets te verbergen” is dus flauwekul.

K. Bakker

De titel is volgens mij een referentie naar het boek We van Yevgeny Zamyatin. Leuk!

Gerrit de Jonge

@53 Ton Timman,
Het lijkt me dat u en ik zó verschillend in de wereld staan dat discussie tussen ons niet zinvol is. Voor u wordt de wenselijkheid van een maatregel bepaald door het antwoord op de vraag of de vrijheid van Ton Timman door die maatregel wordt beïnvloed. Mij kan het weinig schelen of de vrijheid van Tin Timman door een maatregel beïnvloed wordt; voor mij is veeleer de vraag of wij door een maatregel of ontwikkeling een betere maatschappij tegemoet mogen zien. Om bij mijn voorbeeld te blijven zeg ik u dit: ik kan niet inzien dat de samenleving er enige baat bij heeft als er straks in de kranten of op internet lijstjes verschijnen met al de natuurlijke kinderen en kleinkinderen van Prins Hendrik, Prins Berhard of wie dan ook.

a.zecha

In alle stlte werd op het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en sport jaren gewerkt aan een wetsontwerp dat de zeggenschap moet regelen over het lichaamsmateriaal dat in ziekenhuizen, laboratoria en in zogenaamde biobanken – zonder dat patienten het weten – worden verzameld en opgeslagen.
Dat de staat hiervan reeds jaren op de hoogte is, is m.i. zeer plausibel. Over de staatsmotieven om dit misbruik te gedogen kan – in het kader waarin meer dan 300 rmiljoen Euro’s uit het budget van het ministerie van Volksgezondheid werden besteed om een zeer omstreden nationale databank (Electronisch Patienten Dossier) met zeer privacygevoelige persoonlijke medische en psyco-sociale ontwikkelingsgegevens van burgers en hun kinderen in te richten – weinig onduidelijkheid bestaan.

Onderzoeksjournalisten van KRO reporter hebben in een uizending op 19 oktober j.l. bekend gemaakt dat het ministerie van Volksgzondheid,Welzijn en sport het conept wetsontwerp: de zogenoemde “Wet zeggenschap lichaamsmateriaal” (19 p.) en de Memorie van Toelichting (90 p.) reeds klaar heeft liggen (om er op een politiek opportuun moment mee naar buiten te komen).
Op de link: http://content1b.omroep.nl/a86d5da0b836a6a626380243b5eb07e4/508d4756/kro/reporter/concept_wzl.pdf
en op de link: http://content1d.omroep.nl/b7e1837a91daf0b45b540c065fe15f3f/508d4ede/kro/reporter/concept_wzl_mvt.pdf
Kunnen beide documenten worden gelezen.

Mijns inziens komt er hierdoor meer klaarheid over het Nederlands staatsstreven om met de “medewerking” van artsen, apothekers, private instellingen en verzekeraars op de vrije markt zoveel als mogelijk individuele zeer gevoelige biometrische, medische, psychische en sociale informatie te verzamelen en electronisch op te slaan.

Over de handel, omzet en ontwkkelingen van de op de vrije markt in omloop zijnde digitale aan personen gebonden gegevenverzamelingen wordt weinig bekend gemaakt om dezulke handel en de daarmee verstrengelde andere belangen niet in gevaar te brengen. Berichten dat een aantal Europese staten op deze markt voor veel geld een of meerdere dvd’s met gestolen bankgegevens van hun burgers hebben gekocht was m.i. een zichtbaar geworden topje van de ijsberg van digitale gegevenshandel.

De wereldgeschiedenis en hedendaagse gebeurtenissen tonen staatsoptredens waaraan artsen meewerken; al dan niet te goeder trouw en al dan niet verder kijkend dan een neuslengte ver.
Dezelfde wereldhistorie en -aktualiteiten leren dat zichtbare en niet-zichtbare ondermijnende staatsactiviteiten ten aanzien van de trias politica leiden tot een politieke rechtsstaat waar partijvertegenwoordigers samen met kapitaalkrachtigen middels verzamelingen van gegevens over burgers over hen heersen.
Ten aanzien van de opslag en het feitelijk gebruik van al het materiaal die verklikkers via speciaal daarvoor in het leven geroepen (anonieme) kliklijnen is weinig bekend.
a.zecha