Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Overheid die wiet gedoogt holt rechtshandhaving uit

De wettelijke maatregel waar ik het meest naar uitzie, is de invoering van de wietpas. Die is over drieënhalve maand overal in Nederland verplicht. En dat gaat vast helemaal mis. De wietpas is zo evident onbruikbaar, slecht doordacht en schadelijk voor de rechtshandhaving dat ik me al stilletjes verheug op het rechtsomkeert dat bestuurders straks zullen maken.

In het Zuiden bestaat de wietpas al, en daar zien we de eerste barsten. Opbloei van de illegale handel, matige belangstelling voor de wietpas, leegloop in de coffeeshop, pashouders die op straat doorverkopen aan buitenlanders et cetera. Het Openbaar Ministerie, dat vergeefs hogere straffen eist tegen deze groep doorverkopers. Het is bijna komisch.

Maar het wordt pas echt spannend als de wietpas Amsterdam bereikt. Dan moeten immers de Amerikaanse cruisetoeristen en de Britse feestgangers de toegang tot de coffeeshop ontzegd worden. En wel louter en alleen omdat ze buitenlander zijn. Dat wordt nog wat. De tijden van slegs vir blankes en no blacks herleven. Het gedoogbeleid heeft een nieuwe absurde loot. Dat Terneuzen, Venlo en Maastricht moesten ophouden met de verkoop aan koeriers uit de Franse banlieues en de Duitse binnensteden valt niet zo op. Maar Amsterdam is de enige wereldstad in Nederland. Het hard discrimineren van buitenlanders is straks een internationale kwestie. Ik zie de kop in de InternationalHerald Tribune voor me. Dutch refuse pot to foreigners, Apartheid redefined.

Maar eerst even de regel zelf. Wie na 1 januari ongehinderd cannabis wil aanschaffen, dient lid van een coffeeshop, boven de achttien en Nederlander te zijn. Om je als gebruiker in te schrijven, zijn een uittreksel uit het bevolkingsregister en een identiteitsbewijs nodig. De coffeeshop registreert deze vaste klanten op naam, postcode, woonplaats en geboortedatum. Meer dan tweeduizend leden per jaar inschrijven mag niet. Het lidmaatschap is beperkt tot één coffeeshop. Behalve buitenlanders weren is het doel ook het beperken van de omvang van de coffeeshops. Drugsketens als Bulldog en megastores als Checkpoint in Terneuzen – dat wil Justitie niet meer. De coffeeshop van de toekomst lijkt op die uit het knusse verleden. Klein, alleen voor lokaal gebruik, door autochtonen.

Zoals bekend hebben andere Europese burgers in Nederland echter vrije verkeersrechten. Die kunnen beperkt worden, maar dan moeten middel en doel wel tot elkaar in redelijke verhouding staan. En dat valt voor de wietpas ernstig te betwijfelen. Dat is namelijk een puur buitenlanderverbod. De Wietpaswet houdt iedere buitenlander in beginsel voor een overlast veroorzakende hasjcrimineel die de toegang ontzegd moet worden. Gaat de rechter dit straks proportioneel vinden?

Ik haal dit voorbeeld uit het vorige week verschenen boekje De hypocrisie van de achterdeur van strafrechtadvocaat Gerard Spong, waar ik me zeer mee heb vermaakt. Goed, Spong is natuurlijk wijdlopig en ijdel, maar ook slim, goed op de hoogte en een prima strafrechtkenner. Hij citeert instemmend de Maastrichtse hoogleraar André Klip, die schreef dat de overheid met de wietpas feitelijk medeplichtig is aan het plegen van misdrijven. Een overheid die stilzit bij lichte overtredingen van de Opiumwet is principieel iets anders dan een overheid die een stelsel van voorwaarden opzet, „inclusief een gebruikerspasje”.

Die redenering volgde Spong ook in zijn verdediging van de exploitanten van de (enige) coffeeshop in Almere, ook wel bekend als de ‘blowboot’. Zij werden door Justitie gepakt op een veel te grote handelsvoorraad. Wel zestig kilo, waar vijfhonderd gram is toegestaan. Spong kreeg in april de rechtbank Zwolle-Lelystad zover om deze vervolging als onredelijk te laten staken. In jargon: het OM was niet ontvankelijk.

Als de overheid een goed functionerende coffeeshop wil, hoort daar een normale voorraad bij. Ook het gerechtshof Den Haag – in de zaak tegen de megacoffeeshop Checkpoint – en de rechtbank Middelburg deden zulke uitspraken. Daarmee is volgens Spong dit jaar de gedooghypocrisie rond de coffeeshops door de strafrechter definitief doorgeprikt.

Een overheid die de verkoop van cannabis aan klanten reguleert, kan niet tegelijkertijd de bevoorrading als een zwaar strafbaar feit vervolgen. De volgende stap leidt natuurlijk naar de nu streng verboden kweek. Als wiet van de overheid verkocht mag worden en van de strafrechter in ruime voorraad mag worden genomen, is het vervolgen van de kwekers toch evidente rechtsongelijkheid?

Voor de Almeerse coffeeshop zocht de gemeente zelf per advertentie een exploitant, juist om illegale handel te voorkomen. Feitelijk was de bestrijding van drugsoverlast geheel uitbesteed aan de coffeeshop zelf. Dat proces van verwachtingen wekken, normen oprekken, initiatieven nemen en zeggenschap delen, heeft consequenties. Wie met pek omgaat…

Reageren? Volledige naamsvermelding is verplicht.

 

Geplaatst in:
Bestuursrecht
Strafrecht
Lees meer over:
gedoogbeleid
softdrugs

22 reacties op 'Overheid die wiet gedoogt holt rechtshandhaving uit'

Frits Jansen

Overigens wacht ik op vrijspraak van illegale kwekerijen voor diefstal van elektriciteit omdat deze strafbaarheid louter op een arrest (uit 1921) gebaseerd is, en het toch een goed beginsel is dat de rechter de strafwet niet mag oprekken: nulla poena sine lege. De Duitsers hebben dit wel keurig geregeld in § 248c Stgb (Entziehung elektrischer Energie). Maar onze Oosterburen hebben dan ook ervaring met meerdere dictatoriale regimes die het strafrecht misbruikten voor staatsterrorisme.

De scherpslijper die opmerkt dat de “nulla poena sine lege” regel in art. 7 EVRM van veel latere datum is dan het Elektriciteitsarrest (HR 23-05-1921, NJ 1921, 564) wijs ik erop dat dit toen geen nieuwe regel was doch slechts een codificatie van een algemeen rechtsbeginsel: het wordt niet voor niets in het Latijn geformuleerd.

Niek Heering

Als niet-drugsgebruiker maar wel alcoholdrinker vraag ik mij af hoeveel geld en welk percentage van de overheidsuitgaven de vervolging van de wiethandel ons jaarlijks kost. Zeker in het licht van wat hier vorige week stond: “Van de één miljoen aangemelde gewelds- en vermogensmisdrijven haalde volgens de Rekenkamer 5 procent de eindstreep: een veroordeling door de rechter. Daarna wordt die straf dus in 14 of 16 procent van de gevallen niet uitgevoerd.” Stop de wietpas en het verbod op het kweken van wiet, en laat de VWA het THC-gehalte van wiet vaststellen. Politie en Openbaar Ministerie: voer jullie kerntaak eens goed uit, n.l. de uitvoering voor 100 % van de strafwet!

A. Leliveld

Onvoorstelbaar dat het zover heeft kunnen komen. De wietpas is een gedrocht. Het is een misbaksel van een stel blunderende wereldvreemde ambtenaren.

Frans Warten

Hoe zit het dan met Nederlandse staatsburgers die in het buitenland wonen? Moet ik straks als ex-pat op een tochtige straathoek zijn om een jointje te bemachtigen?

Paul Kirchhoff

Ik ben benieuwd hoe de overheid zich redt uit de klem waar Gerard Spong terecht op gewezen heeft:
Hoe kun je een pasjessysteem invoeren voor een activiteit die volgens de Nederlandse wet verboden is?
Dat de verkoop van softdrugs gedoogd wordt doet niets af aan de strafbaarheid van de handel.

In hun domheid en naiviteit denken politici en overheid dat alles te reguleren is.
Drugshandel en prostitutie zijn niet in regels te vangen.
Dat blijkt steeds opnieuw na het invoeren van regels die dit soort activiteiten zou moeten reguleren.
In Maastricht wordt het mislukken van het pasjessysteem al toegegeven middels voorgestelde wijzigingen die niet veel aan de toename van illegale straathandel zullen veranderen.
Met de gedoogconstructie zonder pasjes was de boel aardig onder controle te houden. Nu kan zelfs een aanzienlijke uitbreiding van de politie die zich alleen met drugs bezighoudt de boel niet in het gareel houden.

J Jantzen

Paul Kirchhoff beweert dat drugshandel niet in regels is te vatten. Dat is een misvatting, immers, koffie, tabak en zeker alcohol zijn drugs, en de handel is in regels vervat en bij tabak en alcohol houdt de overheid er een aardige cent aan over (en is er ook veel maatschappelijke overlast, die echter weer (meer dan) gecompenseerd wordt door de lol van een biertje, een saffie, een bakkie leut).

Probleem is dat we meten gedogen omdat Europa oid niet wil dat we legaliseren. Als we dat nu eigenwijs wel eens doen, wat zouden dan de consequenties zijn? We worden vast niet uit de EU gegooit, zouden we boetes krijgen, zou de VS haar handelsverdragen opschorten? Lijkt me een interessant onderwerp om eens uit te diepen.

lyngbakken

@ 1 Frits Jansen
Je kunt lang wachten denk ik.
En over scherpslijpen gesproken: het nu nog beginnen over een arrest uit 1921 lijkt daar wat mij betreft op.
Dat arrest maakt ook volgens de wetgever al bijna een eeuw gewoon onderdeel uit van onze rechtsorde, en daar gaat het om.
En maakt daarvan al eerder deel uit dan in 1933, dus dat jaartal en wat daarop volgende heeft er niet mee te maken.
Degene die vandaag de dag niet weet dat elektriciteit aftappen strafbaar is, heeft geen last van rechtsonzekerheid en rechtsonduidelijkheid (waar het nulla poena-beginsel op ziet), maar van iets anders. Ik denk dan ook dat de rechter daar weinig gevoelig voor zal zijn, en wat mij betreft geheel terecht.

@ 2 Niek Heering en 3 A Leliveld
De wietpas is niet verzonnen door ambtenaren, politie of justitie, maar door oud-minister Donner.
Ik maak mij sterk dat hij juist is gewaarschuwd door ambtenaren, politie en OM om het niet te doen, maar dus zonder resultaat.
Daarmee ligt de bal bij ons zelf: niet stemmen op een partij die dit soort gedrochten wil invoeren. En dat is op de 12e september gebeurd. Ik verwacht dan ook niet dat de pas nog een lang leven beschoren is.

David Quay

So the government is putting petty criminals back on the streets of Amsterdam!

I live in the old centre of Amsterdam, a stones throw from the Wallen, with several cafes next to me, some selling weed others beer. I have never had a problem with weed tourists, they sit quietly on the terrace smoking their joints and sipping their coffee or juice. They smile, chill out and appear soporific, late in the evening they wend their way stoned quietly back their hotels.
On the other hand the noise from the beer café gets louder and louder throughout the evening reaching a crescendo around 2.am the morning when the terraces close. Groups, often of young English men, stagger off shouting and inebriated waking the inhabitants from their beds. Frequently stopping of in my small street to use it as an urinoir or be sick. Many stagger around until the wee hours of the morn falling over bicycles and making a nuisance until they find a bench to sit on waiting for the first cafes to open to start binge drinking again.

Once again I fear the small streets around where I live will be the meeting point of drug dealers and their clients. At best the tourist will get the weed he wanted, at worse he will be sold police horse shit. Weed will never going away, it is as much part of society as alcohol and the authorities know it. The weed pass is unworkable and discriminatory. I would much prefer a beer pass, then at least I can sleep through the night!

Bart Wakker

@warten: Inderdaad. Om die reden gaan ik voor het eerst links gestemd (vanuit Zwitserland). Zelfs de “liberalen” willen mij voorschrijven wat ik mag eten en wat niet. Ik voel me gediscrimineerd in mijn eigen vaderland. Diep triest.

carl bergmann

De weedpas is uiteraard een ongelooflijke onzin, de handtekening van Donner past er goed bij.
Tevens ben ik eens met de stelling dat een overheid die cannabis gedoogd de rechtshandhaving uitholt.
Er zijn maar twee oplossingen IMO. Of legalisatie met een strikte regelgeving incl. exportverbod
of , als het niet kan, verlaging van straffen en lage prioriteit van vervolging. Ik zie geen groot probleem met legalisatie, de EU heeft Nederland veel meer nodig dan Nederland de EU en de VS zou hooguit wat symbolische maatregelen nemen.

stephanie

“Voor de Almeerse coffeeshop zocht de gemeente zelf per advertentie een exploitant, juist om illegale handel te voorkomen”: Hoe ziet een advertentie van de gemeente eruit waarin een vacature open staat voor het exploiteren op legale wijze van een coffeeshop? En nog leuker: ik probeer me een sollicitatiebrief voor te stellen die als reactie door een geïnteresseerde werd geschreven. Vooral bij het kopje: werkervaring, wordt het in mijn verbeelding Kafkiaans.
Ik heb weer een geweldige dag!

Martin Holterman

Het EU recht van deze zaak is al opgehelderd door de zaak Josemans. De wietpas is niet in strijd met EU recht, want er bestaat geen vrij verkeer van wiet (en dus ook geen recht om naar een andere lidstaat te reizen om wiet te kopen).

Martin Holterman

Trouwens, iets verbieden wat al verboden is mag niet. Vgl. Raad van State, LJN: BR1425, waar een locaal softdrugsverbod dat was ingesteld door de gemeente Amsterdam werd vernietigd.

Het is daarentegen wel mogelijk om de grenzen van het gedoogbeleid op nationaal of regionaal niveau aan te passen. En dat is wat hier eigenlijk gebeurt. Geen probleem dus, alleen een slecht idee.

Frank Roos

Het populisme knaagt als een houtworm door de fundamenten van onze burgervrijheden. De PVV is niet verslagen, zij heet nu VVD. Zij die de onwetendheid mobiliseren ten behoeve van hun eigen machtswellust verdienen niets meer dan gevangenisstraf.

Doede J. de Jong(wietkw)

De overheid voert een pas in ,om een produkt(wiet)te kunnen kopen .Deze wiet mag niet verbouwd noch aangeleverd worden. Vervolgens verklaart de Hoge Raad, dat winst gemaakt op een niet bestaand produkt, is geen crimineel geld.
Door het invoeren van zo,n pas faciliteer je automatisch
de teelt.Kortom een gotspe!
Oplossing is natuurlijk totale legalisering. Dus dat je het net als aardappelen in je tuin kan zetten.We hebben het per slot van rekening over een PLANT.Waaraan na gebruik niemand dood gaat. Kunnen we van alcohol en tabak niet bepaald zeggen.Wat essentieel is ,is het recht op zelfbeschikking.Een ware liberaal kan nooit tegen zijn.
,

Paul Kirchhoff

@ J Jantzen

U stelt dat mijn bewering dat reguleren van een aantal activiteiten onmogelijk is een misvatting zou zijn en komt dan met voorbeelden van middelen die vrij verkoopbaar zijn in Nederland.
U gaat voorbij aan de vrije verkrijgbaarheid van koffie, thee en alcohol.
Wat denkt u dat er gebeurt wanneer de verkoop van alcohol houdende dranken zoals dat in de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw in de VS gebeurde verboden wordt?
Dan zult u zien dat mijn bewering dat verbieden de handel niet uitbant maar slechts in de illegaliteit drukt pijlsnel tot de realiteit gaat behoren.
Hetzelfde is nu te zien in steden waar de wietpas is ingevoerd ook al beweert meneer Hoes in Maastricht dat het allemaal wel meevalt.
Maastrichtenaren weten inmiddels wel beter.

lyngbakken

@ 15 Doede J. de Jong(wietkw)
Doede, bij mijn weten vond en vindt de Hoge Raad dat je gewoon belasting moet betalen over je inkomen als coffeeshophouder of wietkweker. Ik ken geen uitspraak van de Hoge Raad waarin iets anders staat.
Sterker nog, vooral bij wietkwekers komt het nogal eens voor dat hun inkomen wordt geschat, en dat gaat bepaald niet op de meest voorzichtige manier. Er zijn vele betrapte wietkwekers die na hun straf van justitie met een forse naheffing van de belastingdienst worden geconfronteerd over hun geschatte wietverdiensten.
Voor alle duidelijkheid: dan heb ik het natuurlijk niet over thuiskweken voor eigen gebruik.

Marius van Huygen

“Het is daarentegen wel mogelijk om de grenzen van het gedoogbeleid op nationaal of regionaal niveau aan te passen”

Wetshandhaving is altijd gekoppeld aan het (politieke) beleid. Niet vervolgen of gedogen is dan de uitkomst van een bepaald (niet) vervolgingsbeleid van het OM al dan niet ingegeven door politieke beleidsmakers middels het ‘driehoeksoverleg’. Rechtshandhaving op deze wijze geinterpreteerd betekent per definitie uitholling van de rechtshandhaving.
Rechtshandhaving is sociaal-maatschappelijk ingebed en wordt in de praktijk vaak dynamisch opgevat in die zin dat absolute naleving van de regels toch niet haalbaar is.

Jan Muters

Een overheid die al tien jaar bezig is om met incidenten, gelogen wetenschappelijk onderzoek ( toename van Schiszofrenie etc..) en andere bangmakerijen, probeert iets onschuldigs als softdrugs te criminaliseren; alleen maar om dat zulks op Europees vlak is toegezegd in de jaren negentig holt de rechtshandhaving uit.
Criminaliteit daalt al jaren het aantal moorden ( per 100000 inwoners) is sterk afgenomen maar de media aandacht en de nadruk op incidenten maakt deze overheid ongeschikt voor rechtshandhaving.
Bangmakerij om meer controle te krijgen over de privacy van de burger is het doel.
Fact free politici als opstelten en Teeven ( die mijnsinziens nooit meer iets met justitie van doen zou mogen hebben na van Traa zijn in feite opnaaiers die belobbyed worden door de “bangmaakindustrie” Misschien dat in Haaren binnenkort tientallen camera’s komen. Goed voor het commisariaatje van iemand als Sakkers. Iemand die Einhoven ook al van nutteloze camera’s heeft voorzien. Gekocht bij het bedrijf waar hij commisaris is.
Soft drugs moeten worden vrijgegeven. Ook al gaat dat de Farmamaffia 20% schelen in haar verkoop van anti depressiva, slaapmiddelen, kalmeringsmiddelen en andere chemische rotzooi.
Nog even en baby’s krijgen ritalin voorgeschreven. Terwijl topwetenschappers op dit vlak ( o.a. Proff Nutt) stellen dat zelfs in gevallen van kleuters hash veel veiliger zou zijn als ritlain.
Maar bij koffieshops hebben de heren politici geen commisariaatjes. Bij de farmamaffia wel denk aan de beste els brief van Bolkenstein.

Paul Kirchhoff

Lyngbakken en Doede J. de Jong(wietkw)

Het wordt nog leuker wanneer je weet dat een drugshandelaar kosten voor bewapening, die uiteraard illegaal is, mag opvoeren als bedrijfskosten.
Daarover bestaat inmiddels voldoende jurisprudentie.

Toen prostitutie en gelegenheid geven nog illegaal was konden de dames en de bordeelhouder rekenen op een pittige belastingaanslag.
De Nederlandse staat heeft geen enkel probleem met het heffen van belasting over onwettige activiteiten.
De opbrengst van fraude en diefstal wordt probleemloos belast met een pittige aanslag. Daarmee is de Nederlandse staat verworden tot een ordinaire heler.
Met de pluk ze wetgeving is het al niet anders.
Oplichters worden kaalgeplukt terwijl de nog aanwezige middelen in de eerste plaats zouden moeten dienen om slachtoffers schadeloos te stellen.

Rico

de vriend van een vriend van een vriend van me krijgt nu 7000euro voor 1kilo, 6 maanden geleden was dit 4500. Begin nu stilaan te overwegen zelf ook een plantage op te zetten, hoe illegaler het word hoe rijker je ervan kan worden. Ben zelf een nederlander, en woon net over de grens in het Antwerpse, en ik moet helemaal naar rotterdam rijden wil ik een jointje roken. Liever bij een ”straatdealer” waar het goedkoper is dan in de coffeeshop, en bespaard me een uur rijden en 25euro benzine.

Bas Vossen

het is al veel te ver gekomen en ik zou er niet raar van opkijken wanneer opeens een leger uit het niets opstaat om het machtsvacuum op te vullen. Legitimiteit wordt enkel gegeven door vertrouwen, niet door het misbruiken van macht.