'Karteltoezicht is uit de hand gelopen'
Het kartelparadijs voor bedrijven is vakkundig gesloopt. Zodanig dat het voor aangeklaagde bedrijven en managers een kartelhel is geworden. Dat stelde mededingingsadvocaat Rein Wesseling van het kantoor Stibbe gisteren in zijn oratie als hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam.
Waar in de VS en in Europa in de jaren negentig van de vorige eeuw nog maar voor honderden miljoenen in totaal aan boetes uitschreven, zijn deze eeuw totalen van 4,1 miljard dollar en 13,1 miljard euro gehaald door respectievelijk het Amerikaanse openbaar ministerie en de Europese Commissie. Bij kartels gaat het om verboden prijsafspraken, verdeling van klanten en uitwisselen van concurrentiegevoelige informatie. Lees hier de definitie van de Nederlandse kartelwaakhond NMa. Hoe bont bedrijven het met kartels maakten, lieten het boek en de film The Informant over een zaak rond Amerikaanse producenten van lycine, een grondstof voor voedingsmiddelen indringend zien
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mRm6d1-T5ws[/youtube]
Als op door de FBI in het geheim gemaakte filmpjes een directeur van een bedrijf tegen concurrenten zegt dat “onze klanten de vijand zijn en jullie mijn vrienden”, dan is er echt iets loos. Voor de Amerikanen was dat een mooi middel om ook de Europeanen te overtuigen een klikregeling in te stellen voor bedrijven die als eersten een kartel aanmelden. Die bedrijven krijgen een flinke korting of zelfs volledige kwijtschelding van hun boete. En dat doet pijn.
Bekijk hier zo’n FBI filmpje. :
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wDH0Rv8R0SQ[/youtube]
Het succes van het kartelbeleid hangt volgens Wesseling nauw samen met het instellen van klikregelingen in zowel de VS als Europa, zo zei hij gisteren in een artikel in NRC Handelsblad. Bedrijven die als eerste verboden handelingen meldt, krijgen een forse korting of een kwijtschelding van zijn boete. Dat leidt tot een race naar de autoriteiten, zodra een partij vreest dat het kartel uitlekt. Ook de tweede en derde krijgen nog kortingen. Betrokken managers fungeren als klokkenluiders, omdat zij onder gevangenisstraffen hopen uit te komen, die kunnen oplopen tot tien jaar in de VS. Zij moeten dan wel zoveel mogelijk informatie geven, ook over directe collega’s. Op dit moment zit er één Nederlandse Martinair-manager in de Amerikaanse cel.
Onder bedrijven ontstaat groter verzet tegen de macht van de kartelwaakhonden. Vorige week vochten Nederlandse bierbrouwers voor het Europese Hof van Justitie nog hun boete van 273 miljoen euro aan die ze kregen voor verboden prijsafspraken. Hier aangekondigd door Neelie Kroes:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=42vcMfG8RE0&NR=1).[/youtube]
Maar ook gaan ze de discussie aan of de juridische bevoegdheden niet te ver strekken. De beboete liftfabrikant Schindler liet juristen een heel onderzoek uitvoeren naar de tekorten in het Europese mededingingsrecht. The Economist besteedde daar aandacht aan. Wesseling zit ook op deze lijn. Wat volgens hem wringt is dat de mededingingsautoriteiten de rol van politie, aanklager en rechter in één instantie hebben verenigd. „In hoeverre is er dan nog sprake van checks and balances”, zegt hij in NRC Handelsblad. Hij noemt het ongekend voor de financiële sector. ”Daar is veel geklaagd over gebrek aan toezicht dat een privaat monster van bonussen zou hebben gecreëerd, maar in het kartelrecht is juist een toezichthoudend monster gecreëerd.”
Meer over de oratie van Wesseling op pagina 15 van de (digitale) editie van 1 april
Reageren? Nuanceren en argumenteren verplicht. Volledige naamsvermelding.
