Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

CDA wil inburgeraars verplicht het Wilhelmus laten instuderen

wilhelmusHet CDA wil dat het Wilhelmus een verplicht onderdeel van de inburgeringscursus wordt. Verder moet aan ieder overheidsgebouw een Nederlandse en Europese vlag komen te hangen. Dat schrijft het CDA in een notitie over integratiebeleid.

Het Wilhelmus hoort bij het Nederlanderschap, zei Tweede Kamerlid Sybrand van Haersma Buma gisteren bij de presentatie van zijn notitie ‘Kansrijk op weg naar burgerschap’. ‘Wat is er nou mooier dan dat op de naturalisatieceremonie tientallen nieuwe Nederlanders het Wilhelmus zingen?’ Immigranten hoeven van het CDA niet het héle volkslied uit hun hoofd te leren, vers 1 is genoeg, eventueel met vers 6. Op deze website is de tekst van het Wilhelmus te vinden, met een uitleg van de betekenis.

Burgerschap, vindt het CDA, is het uiteindelijke doel van integratie. Lees via deze link de notitie over integratie, immigratie en asiel en zie hier een CDA-filmpje waarin Van Haersma Buma zijn plannen toelicht. Volgens het Kamerlid hoort aan ieder overheidsgebouw de Nederlandse en de Europese vlag. ‘We moeten de Nederlandse waarden en cultuur centraal stellen. Daarbij moeten we niet bang zijn om symbolen te gebruiken.’ Verder willen de christen-democraten dat de Nederlandse taal wordt opgenomen in de Grondwet. Het kabinet heeft, een week voordat het viel, een wetsvoorstel over dit onderwerp aangekondigd.

Lees hier het persbericht dat het kabinet verspreidde. ’In de Grondwet wordt vastgelegd dat het Nederlands de officiële taal is van ons land en dat de overheid het gebruik van het Nederlands bevordert.’ Als gevolg van de internationalisering en de pluriforme samenstelling van de bevolking worden er steeds meer talen gesproken in Nederland, constateert het kabinet. In het bijzonder wint het Engels terrein. ‘Het kabinet acht het van belang dat het gebruik van de Nederlandse taal niet in de verdrukking komt. Het voorstel tot wijziging van de Grondwet moet waarborgen dat men in Nederland te allen tijde met de Nederlandse taal terecht kan.’

Wat vindt u van het CDA-voorstel om inburgeraars het Wilhelmus te laten zingen? Een campagnestunt? Of kan het werkelijk een bijdrage leveren aan de integratie van nieuwe Nederlanders?

Reageren? Nuanceren en argumenteren verplicht. Volledige naamsvermelding.

Geplaatst in:
Bestuursrecht
Staatsrecht
Lees meer over:
Vreemdelingenrecht

28 reacties op 'CDA wil inburgeraars verplicht het Wilhelmus laten instuderen'

Rob den Besten

Gaan we dan eindelijk ook alle Nederlands verplicht het Wilhelmus laten instuderen, en al die andere dingen die men op de inburgeringscursus leert ?
Het staat dan straks zo raar als alle allochtonen geweldig goed zijn aangepast, maar er nog steeds onaangepaste Nederlanders rondlopen (vooral in PVV kringen te vinden dunkt me). En dan krijgen we het daar weer moeilijk mee …

coen hofstede

Ooooh maar dat is geweldig. Dat lijkt me inderdaad een top prioriteit voor het correct inburgeren. Ik hoop alleen niet dat het voor onze voetballers geldt want die hebben nog wel eens moeite met de precieze tekst. Trouwens ikzelf ook.

Kunnen ze echt niets beters bedenken. Ik had dit voorstel meer achter Rita Verdonk gezocht. Ik denk dat het wel aangeeft hoe wanhopig het CDA op jacht is naar electoraal gewin.

P Lamers

Slap campagnestuntje, ik kan me herinneren dat mevrouw Verdonk het eerder heeft geprobeerd en afging als een gieter omdat ze het zelf niet bleek te kunnen.
Je wint niet aan moreel gezag door het volkslied uit je hoofd te kunnen, wel door de wet en het parlement te respecteren, de signalen die het CDA afgeeft juist naar nieuwkomers zijn: lieg, bedrieg, en kom er mee weg.

Frank Lenssen

Ik vind het een lachwekkend voorstel. Gisteren zag ik Ireen Wust nog meemurmelen zonder een regel tot een goed eind te brengen. Hetzelfde kan men de mannen van het Nederlands elftal jaar in, jaar uit zien doen.

Het is een gotspe om dan van immigranten te eisen dat zij dit wel kunnen. Wat heeft het CDA in verkiezingstijd nog meer in petto? Een Nederlandse ‘Pledge Of Allegiance’? De ‘Lucifer’ van Vondel uit het hoofd kunnen reciteren?

Je ziet een partij in nood, die klaarblijkelijk wat stemmen tracht weg te grabbelen bij TON en de PVV.

Met Balkenende-V in het verschiet, en mogelijk Wilders in een kabinet, en dit soort zotte plannen… Nederland is zichzelf met succes aan het reduceren tot postzegelformaat.

Ik denk dat menige Vlaming, die dit allemaal in zijn eigen taal kan volgen, schuddebuikt van het lachen, en nog een tripeltje pakt op die totaal verkinderlijkte Noorderburen.

Marc Geerts

Of het werkelijk een bijdrage kan leveren aan de integratie van nieuwe Nederlanders waag ik te betwijfelen. Wel leuk dat een nieuwe Nederlander mij dan als oude Nederlander dat 6e couplet kan leren, ik heb dat nooit beheerst.

Jan France

Natuurlijk worden er met de open grenzen meer vreemde talen gesproken; maar dat is toch geen reden om het Nederlands te verwaarlozen? Als ik overigens op de TV de uitspraak en vertaling van bijv het Engels hoor vraag ik mij af waar deze mensen de taal hebben geleerd om maar te zwijgen over het Frans.Verbied eens de TV reclames in het Engels. Waarom moeten die in het Engels en dacht Heineken nu echt dat mensen het verschil begrijpen tussen een walking fridge en een walk-in fridge ??Ik heb het Wilhelmus nog op school geleerd maar of mij dat nu meer een Nederlander gevoel geeft betwijfel ik.

Joke Koolhoven

Zolang nog niet iedere Nederlander (van geboorte) het eerste couplet van het Wilhelmus kent, mag je dit ook niet van inburgeraars eisen. Besides: hoe actueel is die tekst eigenlijk nog?
Dus Wilhelmus: mooie traditie, maar dan voor alle Nederlanders.

Riny Hinloopen

Dit vind ik een geweldig goed idee.
Dat geldt trouwens ook voor voetballers en sporters die een gouden plak halen op het podium.

Andreas Sokrates Leno

Zou uw vraag als intelligentietest luiden: “Is het waar of onwaar dat het CDA inburgeraars het Wilhelmus wil laten zingen?”, dan had ik onwaar gezegd. Er is immers geen Nederlander [iemand die hier geboren en getogen is], die het geleerd krijgt. Waanzin, te gek voor woorden dus. Dit hoort thuis in een programma met de titel ‘Hoe bestaat het’.
Ik ga een stapje verder. Het riekt naar Nationalisme, dat levensgevaarlijk is [gebleken]. Een volgend stapje moet duidelijk maken dat het niets anders betekent dan ‘afscheiding’ en wel een onnatuurlijke. Het ‘ik ben Nederlander’ wekt louter weer-, tegen- en opstand op en schiedt ten onrechte mensen van elkaar. Wij zijn allen mensen. Geen landen, geen himnes, geen taal, geen geloof/religie, geen systeem, geen methode noch theorie.
Zie maar wat men zelfs van [de] Sport heeft bedacht. Men strijdt er vechtend, juichend en jankend tégen anderen, gelijk we in de samenleving zien dat men zich hoofdzakelijk tegen de ander heeft gekeerd omwille van geloof, taal, huidkleur, sekse, kaste, enz.
Is de te stellen vraag niet waarom we ons alleen maar willen beperken door volkslied e.d.?
Zodra iemand zegt Nederander te zijn, Christen, liberaal of socialist, zegt hij al het overige niet te zijn en dàt is wat de onrust veroorzaakt.
Ik ben en dan alleen maar hier. Ik weiger mij met wat of wie dan ook te conformeren. Het zou mij namelijk een gefragmenteerd denker [mens] maken.

Peter De Reijke

Het CDA is helemaal de weg kwijt. In de zucht om ook een electoraal graantje mee te pikken van de populistisch-nationalistisch golf die door Nederland raast, weet de partij niets beters te verzinnen dan beschimmelde symboolpolitiek: inburgeraars leren het Wilhelmus uit hun hoofd, vlaggen op overheidsgebouwen en het Nederlands in de grondwet. Als het CDA in deze plannen slaagt, zijn straks de inburgeraars de enige ingezetenen van dit land die het Wilhelmus kennen. Het doet denken aan de sociologische onzin in inburgeringstests – zogenaamd komen nieuwe bewoners zich in Nederland netjes aan hun buren voorstellen, maar ik zou de 100 % autochtone Nederlanders de kost niet willen geven die zo onbeschoft zijn om zich aan niemand te komen voorstellen. En die vlaggen op overheidsgebouwen – de autochtone Nederlander ziet zijn vlag vooral als kaasprikkertje bij de borrel. En het Nederlands in de Grondwet ? Geen volk in Europa minacht zijn eigen taal zozeer als het Nederlandse -hetgeen dan ook één van de sterkst gevoelde irritatiepunten van Vlamingen tegen Nederlanders is. CDA, stop met deze hypocriete poging om te profiteren van de Wilders-tsunami.

Peter den Houdijker

Toen Yves Leterme, als PREMIER van België spontaan gevraagd werd het Belgische Volkslied te willen zingen……hief hij spontaan het Franse volkslied aan. Hij besefte zijn gigantische blunder pas, NADAT hij daarover ge-sms-t werd.

Als een PREMIER van een land het al niet weet, waarom dit soort onzinnige zaken verlangen van allochtonen. En wat nog veel verder reikt: Hoeveel Nederlanders zullen weten hoe, en wanneer en waarom het Wilhelmus geschreven is? En door wie? En waar slaat dat ” Duitse bloed” op. En waarom werd” de koning van Hispagne ( Spanje) geëerd? 99 procent die daar geen antwoord op kan geven.. Kortom: Zwijg nu maar!

Jan Muters

Wel een beetje ziek dat opkomend nationalisme in Europa. Ieder landje is plotsklaps bang voor het verlies van eigenheid. En daarom begint er een beetje een laat 19e 1e helft 20e eeuws nationalisme mentaliteit te heersen. Toch gek wat zo’n kredietcrisisje allemaal teweeg kan brengen.
Ik wil dan wel zien dat de leden van het kabinet en de Eerste en Tweede kamer op tv met zijn allen even alle 26 coupletten van het Wilhelmus zingen voor de camera’s. Goed voorbeeld doet volgen zegt men wel eens.

Marcus Collins

Tja dan zal ik ook aan het studeren moeten slaan als ik terugkom, net als met mij de miljoenen voetbalsupporters die drie regels kunnen zingen en waarschijnlijk nog een tiental miljoen anderen die dit soort nationalisme allemaal maar zo zo vinden.
Tijd voor een republiek en een heel nieuw volkslied dan maar.

Wilfried Derksen

Kan iemand mij uitleggen waarom het niet voldoende is dat in de Algemene wet bestuursrecht (Awb) het Nederlands al is vastgelegd als bestuurstaal met bijzondere rechten van de Friese taal?

Jasper van Weerd

Opvallend, denk dat weinig Nederlanders zoveel over Nederland weten als immigranten.

Anthony M.J. ten Kortenaar

De woorden van het Wilhelmus slaan niet op Nederland of het Nederlanse Volk , alleen maar op de Prins van Oranje die van Duitse Bloed is en de Vaderland (DUITSLAND?) getrouwe.

De Koning van Spanje heeft hij altijd geeerd ,maar hij heeft die Baas feitelijk verraden! Niet dat we daar niet blij om zijn, maar waar slaat dat nu eigenlijk op , voor vreemdelingen is het volkomen nonsense!

Ralph de Vries

Hoe diep kun je zakken als partij. De TK-campagne van het CDA wordt dus een polonaise achter Wilders aan. Het volgende moment wordt het Wilhelmus nog vervangen door die gouwe ouwe “Wier neerlands bloed door den aderen stroomt.” Zo kunnen dan op bijbelse wijze de schapen van de bokken gescheiden worden.
Ik kies dan persoonlijk liever voor het Europese volkslied: “Alle Menschen werden freunden”.

eva smits

http://nl.wikipedia.org/wiki/Wilhelmus

Wilhelmus van Nassouwe ben ik van Duitsen bloed, den vaderland getrouwe blijf ik tot in den dood. Een prinse van Oranje ben ik, vrij onverveerd, den Koning van Hispanje heb ik altijd geëerd.

Mijn schild ende betrouwen zijt Gij, o God mijn Heer, op U zo wil ik bouwen, Verlaat mij nimmermeer. Dat ik doch vroom mag blijven, Uw dienaar t’aller stond, de tirannie verdrijven die mij mijn hart doorwondt.

Ik vraag mij af wat bovenstaande tekst voor bindende kracht heeft. Couplet 1 kan 99,9% van de Nederlanders geen warm gevoel geven, waar gaat het over ?

Iemand die niet christelijk is kan ook geen warme gevoelens krijgen bij couplet 6.

Het onderwijs is voor het CDA bij uitstek geschikt om hun religie aan andersdenkenden op te dringen.

We hadden al het creatonisme en ID bij biologie, verplicht bidden op alle scholen, aparte godsdienstlessen op openbare scholen ipv bij maatschappijleer enz.

Wanneer houdt dit gedram eens een x op. En laten we iedereen in zijn waarde.

marc malval

In Zwitserland is het kennen van het volkslied sinds enige jaren verplicht om genaturaliseerd te worden. Nu zie je bij officiele plechtigheden op de nationale feestdag dat de neo-Zwitsers spontaan uit volle borst meezingen en de meeste autochtone Helveten met de mond vol tanden staan en de tekst vanaf de steevast rondgedeelde folders moeten lezen. Amper een kwart van alle Zwitsers kent het volkslied en dat is al jaren zo.
Ik ben het helemaal eens met de meeste reageerders dat het CDA probeert mee te liften op de populistische golf; eens te meer een bewijs dat die partij principeloos en opportunistisch is.

Joris Igor van Veghel

Hahaha, Ik ben het er helemaal mee eens…
Wat is er beter voor sociale cohesie en gevoel van ‘erbij horen’ dan met z’n allen lekker samen kunnen zingen. Het kan ook nooit een probleem zijn dat we aspirant Nederlanders leren zingen, wel allemaal zuiver en in de maat graag. Misschien kunnen we er een TROS-programma van maken. Wie is de beste Wilhelmus-zingende allochtoon? En daarna een spin-off: onze brandnew Allo-idol gaat onze schoolkinderen opleiden tot “de nieuwe Wilhemus”.
Maar als we toch even een serieuze noot mogen raken, dan lijkt me er toch een enorme discrepantie te zijn tussen de wettelijke bepaling en de beoogde effecten. Bij nader inzien lijkt dit zoveelste ‘ballonnetje’ dat we vanachter de daken van het binnenhof op zien stijgen nog sarcastischer dan de toon die ik in het begin van mijn bijdrage heb gebruikt. Als er werkelijk problemen rond integratie bestaan – die ik overigens wel wil accepteren, maar schromelijk overdreven acht – dan vind ik dit soort symbolische bijdragen vanuit de politieke professionals eerder een sneer naar het adres van de samenleving dan een serieuze stap naar enigerlei oplossingen.

R.F. Desjardins

[...] Zo gek is een dergelijk grondwetsartikel niet. Frankrijk heeft taal en volkslied ook in de grondwet verankerd en het is een genante vertoning dat menigeen het Wilhelmus niet kan zingen of begrijpt. Waarmee overigens het absolute failliet van het Nederlandse geschiedenisonderwijs sinds dhr. van Kemenade zijn culturele revolutie weer eens wordt onderstreept. Tezamen met de Vlamingen zijn wij dragers van een uniek stukje Europees cultureel erfgoed, dat zich onderscheidt van het Frans, Duits en Engels, dat het best verdient extra beschermd en gecultiveerd te worden. Maar wie maalt er nog om het op de leeslijst zetten van Vondels dichtwerk of Tijl Uylenspiegel? Al de bien pensants die in hun steenkolenengels de pseudo-cosmopoliet uithangen zal het allemaal een grote multiculturele cultuurrelativistische worst zijn.

En grondwetsverankering of niet – álle Angelsaksische invloed op politiek, economie en cultuur moet coûte que coûte gepareerd worden.

A.P. Veening

Over het eerste couplet valt nog te praten, vooropgesteld dat het op scholen ook tot de verplichte lesstof gaat behoren (zolang de meeste Nederlanders het niet kennen is een verplichting voor inburgeraars op zijn minst onzinnig), maar het zesde couplet is zwaar discriminerend voor iedereen in Nederland die geen monotheïstische godsdienst aanhangt (ondertussen een meerderheid).

k van de hoog

En dan noemen ze Wilders gevaarlijk, verantwoordelijk voor ontwrichting van de samenleving en oplopende spanning tussen bevolkingsgroepen.

Het was met reden dat nationalisme in Nederland terug gedrongen was en we zien vandaag de dag ook meteen weer waarom, als je tenminste niet mee doet met groepen tot zondebok maken.

Wilders is ook niet iets nieuws. Normen en waarden zijn gelieerd aan cultuur, afkomst en geloof. Balkenende zegt dus continu hetzelfde als Wilders alleen dan met die aardappel in zijn strot. Het CDA loopt ook niet voor niets voorop tegen de verbale directheid. Dat is oneigen aan hun 2000 jarige cultuur van manipulatie, (ver)draaien, stiekem doen en anderen die het open doen veroordelen/verketteren.

Laten we inderdaad niet de christelijke cultuur, waarden en tradities van Europa vergeten die culmineerden in de hypocrisie waarom nu verwezen wordt naar de joodse en christelijke cultuur, waarden en tradities.

Jan Muters

15 Anthony. Dus van Dietsen bloed dat slaat op de Oranjes. Die zijn in feite van Duitse afkomst. En ze hebben er een handje van om met duitsers relationeel te trouwen. kijk maar naar Claus ( goeie vent) en die SSer die de vader is van onze Keunegin.
In feite zijn de Oranjes dus ook allochonen Überallochtonen misscj=hien maar toch!

Johan Nijhof

Zelf ken ik alle 15 coupletten uit het hoofd. Een geslaagd gedicht. Maar ik ben dan ook leraar Nederlands geweest en wilde het in mijn klassen behandelen. Maar dit CDA-plan is volledig van de ratten besnuffeld. De relatie van deze tekst met de hedendaagse Nederlandse identiteit is geheel zoek, het is een specifiek calvinistische tekst en de taal is na 434 jaar zo onbegrijpelijk geworden voor de hedendaagse jeugd, dat ze er niet slimmer bij zullen kijken dan de voetballers van Oranje die het uit moeten staan. Zinloos, ridicuul en onuitvoerbaar.

J Gaertner

Het Wilhelmus dateert uit 1570 is daarmee een van de oudste volksliedereren ter wereld.Eigenlijk is het niet het echte volkslied,maar een zeer populair geuzen lied.Het lied dat als volkslied werd gekozen in 1815,geschreven door ene meneer Tollens,is echter nooit populair geworden.Ik denk ook dat we nu met die tekst veel meer moeite zouden hebben want het begint als volgt;wien neerlandsch bloed in d’adren vloeit van vreemde smetten vrij…..
Ahum,en wij nederlanders zijn de grootste mengelmoes die je je kunt voorstellen!
En ach,ik kom ook niet verder dan het eerste couplet,maar ben wel trots op ons mengelmoesje dat nederland is.
Laat het CDA maar wat straatfeesten organiseren dan maken we allemaal wat lekkers, zo kunnen we Nederland ook vieren.Niet zo zeuren allemaal.

Lisa de Wit

Met NT2-lessen behandelde ik wel liedjes van bijvoorbeeld Marco Borsato en Wim Sonneveld. Zo was een groep inburgeraars zeer onder de indruk van ‘Het Dorp’ (http://www.tigch.nl/sonneveld/dorp.htm). Het kwam heel duidelijk over dat het ging om het Nederland van toen.

Je hebt het dan wel over muziek waar mensen hier naar luisteren. En natuurlijk heb je daarin heel veel keus uit Nederlands repertoire. Dat zegt toch veel meer dan het Wilhelmus?

Ik begrijp werkelijk niet waar het CDA de onzin vandaan haalt.

Remy Lang

Van dichtbij heb ik mogen aanschouwen wat er in zo’n NT2 cursus behandeld wordt, en op welke wijze. Daar valt voor de gemiddelde autochtone Nederlander nog wel iets leren. Een NT2 cursus is misschien wel wat voor onze politici, verstoken als zij zijn van enige realiteitszin en inzicht in “het volk”.