Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Hoeveel regeringen heeft België?

belgie.jpgHoeveel regeringen en parlementen heeft België eigenlijk? In het spraakgebruik houdt men het op vijf. Namelijk de federale, Vlaamse, Waalse, Brusselse regio en Duitstalige. Dat klopt ook met het geografische beeld. Vlaanderen, het Brussels Hoofdstedelijk Gewest, Wallonië en het Duitstalige gebied rondom Eupen. Maar staatsrechtelijk is dit het topje van de ijsberg.

België bestaat namelijk ook uit verschillende culturen met ieder eigen taalgemeenschappen. Zo is er een Franstalige Gemeenschap, een Duitstalige Gemeenschap en een Vlaamse Gemeenschap. Bij elkaar opgeteld kom je dan tot acht regeringen en parlementen. Immers vijf plus drie is acht. Alleen klopt dat niet want de Vlaamse Gemeenschap is samengevoegd met het Vlaamse Gewest. Aan Vlaamse kant vallen geografie en taal dus samen. Zijn het er dan zeven? Ook dat is niet juist want aan Duitstalige kant is er alleen een Gemeenschap en geen Gewest. Zijn er dan zes Belgische regeringen en parlementen?

In het juridisch studenten maandblad Ars Aequi van oktober beschreef hoogleraar rechtswetenschap Hendrik Vuye van de Universiteit van Hasselt hoe het echt zit. Hij noemt België een paradijs voor het staatsrecht. Nergens draven er zoveel ministers, volksvertegenwoordigers en instellingen door elkaar. Hij komt tot de volgende opsomming. `Belgie telt negen parlementen, acht regeringen, drie hoogste rechtscolleges, slechts één Koning, maar toch twee Koninginnen. We hebben tien provincies, maar toch elf gouverneurs. Nergens ter wereld zijn er meer instellingen per vierkante meter`. Die twee Koninginnen kan ik thuis brengen. Paola, van Albert, en Fabiola, van wijlen Boudewijn.

Van drie hoogste rechtscolleges kijken we in Nederland ook niet op. Hier kennen we de Hoge Raad, de Raad van State en het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. Die zijn alle drie hoogste rechters in ieder een eigen tak van het bestuursrecht. (Voor de nerds noem ik ook nog het Hof Leeuwarden dat hoogste bestuursrechter is op het terrein van verkeersboetes. Eigenlijk zijn er in Nederland dus vier hoogste rechtscolleges. Althans voor het bestuursrecht. De andere rechtsgebieden kunnen toe met de Hoge Raad.)

Maar waar haalt professor Vuye die extra twee regeringen en drie parlementen vandaan? Per email geeft hij prompt antwoord. Hij telt dus negen parlementen. Om te beginnen rekent hij van het federale parlement de Kamer en de Senaat ieder apart mee. Dat zijn er twee. Gevolgd door het Parlement van de Vlaamse Gemeenschap, het Parlement van het Waalse Gewest, het Parlement van de Franse Gemeenschap, het Parlement van de Duitstalige Gemeenschap en het Parlement van het Brusselse Hoofdstedelijk Gewest. Dan staat de teller op zeven.

Dan telt professor Vuye de Vergadering van de Gemeenschappelijke Gemeenschapscommissie en de Vergadering van de Franse Gemeenschapscommissie erbij. Negen dus. Die laatste twee zijn Brusselse instellingen die zich met de belangen van Franstalige inwoners bezighouden. Met de Federale Regering, Vlaamse Regering, Waalse Regering, Regering van de Franse Gemeenschap, Regering van de Duitstalige Gemeenschap, Regering van het Brusselse Hoofdstedelijk Gewest, het college van de Gemeenschappelijke Gemeenschapscommissie en het College van de Franse Gemeenschapscommissie komt hij dus op acht regeringen. Die elfde gouverneur zonder provincie blijkt de gouverneur van het Brussels Hoofdstedelijk gewest te zijn.

De moraal? Op nationaal niveau wordt België bestuurd door drie verschillende staatkundige instellingen, die onderling gelijkwaardig zijn met ieder eigen bevoegdheden. De Gewesten, Gemeenschappen en de Federatie. Daaronder oogt het een stuk normaler. Provincies en gemeenten. Voor buitenstaanders lijkt het een gekkenhuis, zegt Vuye.

Voor het officiële overzicht raadplege men deze site.

Reageren? Mits onder naam en beargumenteerd.

Geplaatst in:
Bestuursrecht
Staatsrecht
Lees meer over:
Hoge Raad

8 reacties op 'Hoeveel regeringen heeft België?'

Monique Peeters

Het zijn dus in totaal 6 regeringen, maar als je gaat afvragen wat de bevoegdheden zijn van alle regeringen (gemeenschap = taal, onderwijs e.d en gewest = economie enz)en hoeveel ministers ze wel niet nodig hebben, dan is het opeens erg onlogisch. Dit komt natuurlijk omdat belgië een 3 talig land is, en ieder groepje mense wil natuurlijk niet dat anderen over hun beslissen (taal is daar een voorbeeld van)

Astrid van der Kris

Ik zal wel een hele erge nerd zijn, maar volgens mij hoort de Centrale Raad van Beroep ook bij onze hoogste rechtscolleges. Verstand van België heb ik niet, maar wie door het gebeuren rond Fortis ook nieuwsgierig is geworden naar de organisatie van de rechtspraak in België kan ik de folder ‘Justitie in België’ van de Federale Overheidsdienst Justitie van harte aanbevelen.

Alex Mink

De Centrale Raad van Beroep hoort in Nederland ook bij de hoogste rechtscolleges, dus dat maakt vijf hoogste rechtscolleges. Dan hebben we het alleen nog over het bestuursrecht want ook het strafrecht en het privaatrecht hebben enkele uitzonderingen. Het is in ieder geval een overzichtelijker systeem dan dat van onze zuiderburen…

Alex Mink

Ten slotte nog een reactie over de gouverneurs. Ik heb ergens gelezen dat er nog een twaalfde gouverneur is. Deze wordt benoemd vanuit de provincie Vlaams-Brabant en moet de persoonsgebonden materies (taal en cultuur) van de Nederlandstalige gemeenschap in het Brussels hoofdstedelijk gewest in de smiezen houden. Deze gouverneur wordt op honoraire basis benoemd dus het is eigenlijk een soort van vrijwillige waakhond met een sjerp om.

johann aschenbach

In het overzicht ontbreekt (de Vergadering van) de Vlaamse Gemeenschapscommissie (in Brussel), de tegenhanger van de Franstalige Gemeenschapscommissie is dat. Beide zenden vertegenwoordigers naar de Gemeenschappelijke Gemeenschapscommissie.
Voor wie een beetje met België vertrouwd is, valt het heus wel mee om al die bestuursniveau’s uit elkaar te houden, maar in het buitenland kunnen wij, Belgen, het amper uitleggen, dat is spijtig genoeg waar.

jan goffa

voor onze politici die daarnaast dan toch nog onvoldoende mandaten cumuleren in intercommunale, parastatale of private ondernemingen en nog geen rozenpad naar de EU vonden is er uiteraard ook nog het BENELUX-parlement.

sake

Een beter bewijs, dat Belgie nooit had moeten ontstaan als zelfstandig land, kan men zich niet voorstellen. Totaal onbestuurbaar en een volstrekt achterhaalde staats-vorm (monarchie),wat trouwens ook voor ons eigen land opgaat.
Hoog tijd voor de stichting van een Bondsrepubliek der Herenigde Nederlanden met deelstaten, die op veel gebieden een hoge mate van autonomie hebben. Zoals Duitsland dus. Niets ten nadele van Beatrix, Albert-II en Groothertog Jan, maar het lijkt mij handig als we voortaan zèlf ons nationale boegbeeld kunnen kiezen. En in Europa stellen we dan tenminste getalsmatig ook nog ìets voor. En heleboel vliegen in één klap dus.

Stefaan Wyckmans

@ johann aschenbach:
de VGC valt buiten het lijstje omdat het een zuiver inrichtende macht is. De GGC en COCOF in sé ook, maar omwille van overdracht van bevoegdheden hebben zij resp. ook ordonnerende en decretale macht. De VGC heeft dit niet.

@Alex Mink: de gouverneur die jij bedoelt is dezelfde die in het artikel wordt bedoelt. Er is nog wel een gouverneur van de Nationale Bank, maar dit is niet hetzelfde.