Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Metheny laat kakafonie niet ontaarden

Pat Metheny en zijn Unity Band. Foto Peter van der Ploeg / NRC

Pat Metheny en zijn Unity Band. Foto Peter van der Ploeg / NRC

Voor wie nog nooit het ‘orchestrion’ van Pat Metheny aan het werk heeft gezien, zoals ik, was het eerste uur van Metheny en zijn Unity Band een feest. Metheny maakt met zijn machines kakafonie, die nooit ontaardt in lawaai.

Na het eerste half uur al is niet alleen duidelijk hoe goed Metheny in zijn vel zit, maar ook hoe fit saxofonist Chris Potter erbij staat. Potter weet de 57-jarige gitarist met gemak bij te benen, aan te vullen en uit te dagen.

Drummer Antonio Sanchez en bassist Ben Williams blijven moeiteloos overeind. Metheny en de Unity Band spelen feilloos, maar gevarieerd. Het tegen het einde van het optreden uit de kast getrokken orchestrion, van flesblazers, een xylofoon en een enorm drumstel dat hij allemaal van z’n gitaar bespeelt zet hij de Amazon op z’n kop (niet letterlijk, Metheny trekt mensen die graag lekker blijven zitten).

Pat Metheny tijdens zijn optreden in de Amazon-zaal. Foto Peter van der Ploeg / NRC

Pat Metheny tijdens zijn optreden in de Amazon-zaal. Foto Peter van der Ploeg / NRC

De Unity Band speelt vooral werk van het onlangs uitgebrachte album met dezelfde titel, werk dat doorborduurt op het rijke oeuvre dat Metheny als solist al uitbracht.

De man met, na Esperanza Spalding, het grootste kapsel van het festival blijft een eeuwige optimist en werkt altijd naar een majeurtje, als het even kan. Misschien niet voor de cynici, maar voor mij – met herinneringen van rijden door de Pyreneeën met Secret Story aan – een blijde boodschap, als ik het zo mag noemen.

Geplaatst in:
zaterdag 7 juli 2012

Meer over het North Sea Jazz Festival op zaterdag 7 juli 2012

Lees meer over:
Amazon
Chris Potter
Pat Metheny
Unity Band

8 reacties op 'Metheny laat kakafonie niet ontaarden'

bob bob

Is Pat Metheny 75 jaar?
Heb even niet opgelet……

een onzer redacteuren

Excuus excuus, 57 natuurlijk, en kakafonie :)

Bauke de Vries

Kakofonie?

Kees

57, niet 75.
Vele jaren geleden zag ik Pat Metheny een heavy metal nummer doen in Poughkeepsie, NY. Het publiek was in een staat van shock. Geweldig.

De Vos

Laat het maar eens lekker ontaarden.
Pat is een van de weinigen die niet aan het pleasen is zoals de pop, R’b en hip hop acts op North Sea ‘kuch’ Jazz.

Huijb Oskam

Nrc houdt kennelijk van plezanterietjes en is niet geïnterreseerd in inhoudelijkheid. Jammer.

Gerrit Smink

Pat, één van de groten op aarde. Wat een band zeg!
En voor mijn zoon van 15 kwam nog een toetje: hij ontdekte Pat in het publiek bij het optreden van Christian Scott (inderdaad niet moeilijk met zo’n kapsel) en mocht handen schudden. Sympathieke, aardige man. Mijn zoon verkeerd nog steeds in de zevende hemel (en ik ook)

Cynthia Lammertsma

Na mijn vergeefse zoektocht naar een YouTube clip van het optreden van de Pat de Metheny Unity Band op North Sea Jazz 2012, kwam ik hier terecht. Wat een geluk dat u Pat elders op het festival tegen het lijf liep, Gerrit Smink! Uit diverse interviews blijkt hij een bijzonder aimabel mens te zijn. Ik heb nu voor de derde keer genoten van zijn optreden, twee keer op NSJ, een keer in het Concergtgebouw met Orchestrion. Hij is zonder twijfel de grootste jazz gitarist ooit.

Reageer op 'Metheny laat kakafonie niet ontaarden'

Op deze site gelden onze huisregels. U kunt een gravatar gebruiken.