Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Eerder te weinig popmuziek op North Sea Jazz

Ik kom uit Den Haag, de bakermat van North Sea Jazz. Het eerste woordje dat ik leerde, weet ik niet meer. Maar de eerste zin moet haast wel zijn geweest: ‘Ze-zouden-het-North-Sea-Jazz-geen-North-Sea-Jazz-meer-moeten-noemen.’ Al decennia klagen puristen over de programmering van North Sea Jazz die zich teveel op popmuziek zou richten.

De klagers hebben vaak gemeen dat ze niet daadwerkelijk op North Sea Jazz rondlopen. Dan zouden ze zien dat de jazz uit alle hoeken en gaten op ze afkomt, ook al staan er op vooral op de hoofdpodia wat grote namen uit de pophoek. Er is aan jazz op North Sea Jazz bepaald geen gebrek. De klagers hebben ook een wat curieus beeld van jazz gemeen. Blijkbaar zien ze de muziekstroming die leeft bij de gratie van durf, vernieuwing en improvisatie, als iets dat in een rigide hokje dient te worden afgebakend.

Er is wel degelijk iets mis met de popprogrammering van deze editie van North Sea Jazz. Maar dat is eerder dat er te weinig popmuziek in het programma zit. Ik kan u vertellen dat voor een journalist die de poproute dient te volgen, de keuzes snel gemaakt zijn. Er dubbelt nauwelijks iets, waar de jazzgiganten elkaar hier en daar behoorlijk concurreren. En echt spannend en fris wil het vooralsnog ook niet worden.

Gisteren stond op het Pitch-festival in Amsterdam The Weeknd, een voorloper van een zeer boeiende nieuwe muzikale trend: de opkomst van de beklemmende en melancholische synthesizer-r&b die zich bevindt op het snijvlak van soul, hiphop, elektronica en indierock, en die door de invloedrijke muziekblogs met gejuich is onthaald. Het is een act die perfect in het programma van North Sea Jazz zou hebben gepast. Het is een act die zich op dit moment in het oog van de storm bevindt, waar spanning omheen zit.

Maar ook rapper Nas, de hiphoplegende die volgende week een van zijn beste albums ooit lijkt te gaan uitbrengen en die vorige week met een band in De Melkweg stond, was een geweldige aanwinst voor North Sea Jazz geweest. Elk jaar één toonaangevende hiphopact zou al genoeg zijn; één grote naam in een genre dat zo gretig put uit alle andere muziekstijlen die op het festival centraal staan, ze opnieuw definieert en er zo hele nieuwe generaties kennis mee laat maken.

De popmuziek die er wel staat, is vooralsnog te voorzichtig. Lenny Kravitz deed gisteren bedwelmd zijn vaste set met hier en daar wat pittige momenten. De uitsmijter, een half uur lang Let Love Rule met heerlijke uithalen van Trombone Shorty, was een fris hoogtepunt, hoewel Kravitz iets dergelijks vrijwel altijd tegen het eind van zijn concerten doet; van de zaal lang het refrein laten zingen, tot de ellenlange duur. Zijn band rockte maar week nauwelijks van het parcours af.

Vorig jaar wist Prince de essentie van het festival te raken door in drie concerten steeds vanaf nul te beginnen; door te verwarren en sommige fans zelfs tot wanhoop te brengen omdat ze na zes uur nog steeds de grote hits niet gehoord hadden. Het probleem is niet dat er te veel pop is op North Sea Jazz maar dat de pop die er is, vooralsnog veel te netjes binnen te lijntjes blijft. Maar we houden hoop.

Lees meer over:
jazz
Lenny Kravitz
Nas
North Sea Jazz 2012
pop
Prince
programmering
The Weeknd

11 reacties op 'Eerder te weinig popmuziek op North Sea Jazz'

Yvonne Neppelenbroek

Misschien heb je helemaal gelijk, maar dat is ook altijd makkelijk als je het hele en brede pakket aan musici over 3 dagen niet zelf hoeft in te vullen en te arrangeren. Ik heb enorm genoten van het aanbod op de vrijdag en heb te weinig tijd gehad om van het hele aanbod te genieten. Het luxeprobleem is juist het aanbod! Door het populaire aanbod niet te groot te laten worden, ontdek je juist ook de meer intense vorm van jazz, je maakt het toegankelijker! Groet Yvonne

alfred boers

Blijf dus gewoon lekker thuis en morgen naar Werfpop in Leiden

Adri van den Ouden

Het was een heerlijke avond. Weliswaar veel bekende muziek zoals bij Van The Man en Chic, maar wees nou eerlijk het is toch ook heerlijk ontspannend om weg te dromen of te dansen op van die voor jou bekende klankn?

Koos Klapperboom

Juist!

Aangezien er volgens de Conservatief Haagsche Jazzopleiding na de Bebop sowieso geen jazz meer bestaat, kunnen we gelukkig alles vanaf John Coltrane en Miles “Neo-Bebop” Davis tot popmuziek verheven! Inclusief Winton Marsalis (just don’t tell him, aaight?).
Herbie Hancock was overigens altijd al een afvallige, zondaar én heiden tegelijk, met zijn regelmatige uittredingen richting Disco, Hiphop én Joni Mitchell…

Wat mij betreft gaat de vraag dan ook niet langer over te veel/weinig Jazz en/of Pop.

De enige vraag die rest is: “Legt dat aan zee dan, Rotterdam?”

@Alfred Boers: Werfpop is geen optie, Pennywise heeft afgezegd wegens rugklachten…

Servaas

inderdaad, keuze volop. alleen jammer dat wanneer je kiest voor intiemere uitvoeringen het gebonk van uit een andere zaal erg storend is. Komt vooral door de pijngrens benaderende volumes die nodig schijnen te zijn in grotere zalen als Maas en Nile. Even geweest bij Van Morrison en bv. Thrombone Shorty maar niet te harden door de volstrekt onnodige geluidsvolumes.

ElSantos

Een aantal dingen begrijp ik niet helemaal. Hoe kan een jazz festival te weinig pop muziek hebben? Was juist niet de essentie van een jazz festival dat je daar jazz krijgt en dat je pop op een popfestival krijgt? Ik verwacht toch ook geen jazz op een metal festival?
Daarnaast, de pop muziek die er nu staat is blijkbaar te voorzichtig. Zou dat wellicht kunnen komen doordat het popmuziek is en je daar hooguit een goede popshow door krijgt? Wat had de auteur dan verwacht? Dat Kravitz jazz standards gaat spelen? Dat hij een uitstapje naar fusion maakt?
Waar een deel van de bezoekers waarschijnlijk over klaagt zijn juist die paar popnamen die op NSJ komen. De link met “jazz” wordt niet gelegd en ondanks dat het vast goede musici zijn, een optreden op een jazz festival lijkt twijfelachtig en een beetje misplaatst. Wat overigens niet weg neemt dat er natuurlijk genoeg jazz is. Maar ik kan mij voorstellen dat de insteek van deze mensen is dat ze die pop acts ook graag met jazz opgevuld zien zodat ze nog meer keuze hebben.
Vanuit de organisatie is het natuurlijk wel te begrijpen, die willen graag zoveel mogelijk bezoekers en een paar popacts spreken het mainstream publiek meer aan dan artist in residence Joshua Redman (wat overigens zonde is, maar dat terzijde). De insteek van dit artikel wekt bij mij wat vraagtekens op. Wellicht dat de auteur nog kan verduidelijken wat hij dan van een pop act verwacht die “buiten de lijntjes” gaat?
Overigens is Prince een van de weinige pop artiesten die een aardige uitstap naar de jazz kan maken, hij is daarin vooral een uitzondering, geen regel (Miles Davis wilde eigenlijk met Prince Tutu gaan opnemen).

hawvl

Saul, in je omgekeerde wereld toch een verheugende constatering: te weinig pop en genoeg jazz. Volgend jaar blijf je hopelijk gewoon weg nadat je geconstateerd hebt: geen pop en alleen maar jazz.

Saul van Stapele
Saul van Stapele

@ Yvonne: Ik ben het met je eens dat bij het mooie, brede pakket jazz het aanbod een prettig luxeprobleem is, en dat zou ik ook wel willen voor het popaanbod.Dat hoeft denk ik niet ten koste van de jazz te gaan. Een van de indrukwekkendste popacts op de editie van vorig jaar vond ik Electric Wire Hustle, en die stonden op een achterafpodium op het borrelterras.
@ Adri: Met genieten van herkenbaarheid is niets mis, inderdaad. Het is nu wat teveel herkenbaarheid, naar mijn smaak.
@ Koos: Dus! Dat!
@ Hawvl: We zijn het eens dat er genoeg jazz is. Waarom dan de pop zou moeten verdwijnen, is mij een raadsel.
@ ElSantos: Mooi voorbeeld van Miles en Prince. Om te verduidelijken: het gaat mij niet om een ‘uitstapje naar jazz’ maar om het feit dat muzieksoorten veel dichter bij elkaar liggen. Zie ook het commentaar van Koos. Het is natuurlijk niet zo dat popshows per definitie ‘voorzichtig’ zijn, of op de automatische piloot. Zoals jazz een belangrijke inspiratiebron is voor veel popmuzikanten, putten bijvoorbeeld Miles en Hancock ook uit spannende ontwikkelingen in de popmuziek. Op dit moment zijn er ook allerlei kruisbestuivingen tussen elektronische muziek, jazz, hiphop en noem maar op. Het lijkt mij boeiend om daar een breder palet van te zien op een van de weinige festivals die daartoe een podium zou kunnen bieden.

Zo, en nu naar Tony Bennett :-)

Patrick T

synthesizer-r&b hahaha wordt tijd dat er mensen opgepakt gaan worden voor dit soort troep

Thel

Heerlijke discussie dit. Het is nooit goed. Ik heb eerlijk gezegd genoten van het festival…. pop, jazz, soul, electronica… hoort er allemaal bij volgens mij.

De essentie van jazz was voor mij altijd het verwerken van dit soort genres in de jazz…en op zo’n manier zichzelf weer vernieuwen… Als Jazz dit niet het gedaan dan was het snel afgelopen geweest..

De discussie over genres is altijd moeilijk.. was het Doo-Bop album dat Miles Davis maakte nu jazz of hiphop….is de cover er die Christian Scott maakt van Radiohead nu pop of jazz….. maakt Robert Glasper nu soul of hiphop..of is het jazz… Speelde Ahmad Jamal nu jazz of latin…..??? Ik weet het niet. En het interesseert me ook niet… goede muziek is goede muziek toch?

Ik vond het zelf persoonlijk wel jammer dat de door Saul genoemde namen ook niet op North Sea Jazz stonden, Janelle en Kyteman waren al geweest…. ! Maar aan de andere kant kan ik ook niet in tourschema’s een fees van artiesten kijken. (dat zou een reden van afwezigheid zijn…)

Afijn ik heb genoten van Fatoumata Diawara, The Socially More Relavant Music Ensemble, The Bad Plus, Archie Shepp, Dimlite, Lianne La Havas, Blitz The Amabassador, en veeeeel meer! Genoeg om mij te vermaken in iedere geval..

Thel

Overigens vind ik The Weeknd juist weer heel saai…(te veel een pinboard blog hype band…net zoals j davey en sa-ra…er ook nooit zijn gekomen) Ik vind persoonlijk dat er teveel naar NY en UK gekeken wordt… terwijl er fantastische dingen in o.a. Afrika en Brazil gebeuren… (die zullen we over 20 aar wel weer op obscure verzamelaars aantreffen)

Reageer op 'Eerder te weinig popmuziek op North Sea Jazz'

Op deze site gelden onze huisregels. U kunt een gravatar gebruiken.