Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Suriname wil nog niet werken aan betere relatie met Nederland

Bouterse

President van Suriname Desi Bouterse. Nederland moet hem eerst volledig erkennen voordat Suriname de banden met Nederland wil verbeteren. Foto AFP / Louis Alfaisie

Buitenland

Suriname wil pas werken aan een betere relatie met Nederland wanneer Den Haag bereid is op een ‘normale’ manier om te gaan met president Desi Bouterse. Dat heeft de Surinaamse minister van Buitenlandse Zaken Winston Lackin gezegd, meldt persbureau Novum.

Lackin zegt zijn pijlen tot die tijd liever te richten op andere landen, zoals China en Duitsland. Nog dit jaar wil het Zuid-Amerikaanse land een gloednieuwe ambassade in Berlijn vestigen.

Lackins Nederlandse ambtsgenoot Frans Timmermans zei vandaag na afloop van de ministerraad nog dat het nog niet de goede kant op gaat met de relatie met Suriname. De twee spraken vorige week met elkaar.

Dat was de eerste ontmoeting tussen een Surinaamse en Nederlandse minister sinds 2010, het jaar waarin Bouterse staatshoofd werd.

Geen afspraak voor nieuw gesprek Lackin en Timmermans

Toch zal het onderhoud niet leiden tot een heropleving van de relatie tussen beide landen. Het grootste pijnpunt blijft het strafblad van Desi Bouterse, die in 1999 werd veroordeeld wegens drugssmokkel. Lackin verklaarde tijdens een persconferentie in Paramaribo:

“Op basis daarvan weigert Nederland president Desi Bouterse te erkennen. Ik heb Timmermans gezegd dat hij dan pech heeft, omdat ik maar al te goed weet dat die veroordeling niet uit een echte rechtszaak voortkomt, maar uit een politiek proces”,

Volgens de bewindsman kunnen de betrekkingen tussen Suriname en Nederland pas normaliseren wanneer politiek Den Haag president Bouterse volledig wil erkennen.

“Op een andere manier zal het niet lukken. Timmermans heeft me gevraagd wanneer hij me nogmaals kan spreken, maar een concrete afspraak hebben we niet gemaakt. De status quo blijft dus behouden.”

Van de aanvaarding van een nieuwe Nederlandse ambassadeur voor Suriname door Paramaribo blijft dus geen sprake. In afwachting besloot de regering alvast Ernst Noorman te benoemen tot tijdelijk zaakgelastigde. Noorman was voorheen ambassadeur in het Afrikaanse Burkina Faso.

Lees meer over:
Frans Timmermans
Suriname
Winston Lackin