Tijdschrift Newsweek na 80 jaar niet meer op papier verkrijgbaar
Newsweek stopt na 80 jaar met de papieren editie. Foto AFP / Nicholas Kamm
Het Amerikaanse tijdschrift Newsweek maakte vandaag bekend na tachtig jaar te stoppen met de papieren uitgave. Vanaf begin volgend jaar verschijnt het blad alleen nog maar in digitale vorm. De laatste papieren editie van Newsweek in de Verenigde Staten komt op 31 december uit. Ontslagen worden niet uitgesloten.
Het besluit van de eigenaar van Newsweek, AIC, komt niet als een een verrassing. In juli kondigde het bedrijf aan dat het de toekomst van het tijdschrift als papieren uitgave onder de loep zou nemen. De geruchten over de overgang naar een online blad waren sindsdien hardnekking.
De stap werd aangekondigd door Tina Brown, hoofdredacteur van het succesvolle online platform The Newsweek Daily Beast. Ze verwacht dat er ontslagen zullen vallen, maar weet niet om hoeveel banen het gaat. Ondertussen wordt het tijdschrift omgedoopt tot Newsweek Global, een betaalde uitgave voor lezers van over de hele wereld.
De digitalisering en het teruglopen van abonnementen en advertentie-inkomsten dwingen mediabedrijven al langer om hun papieren toekomst tegen het licht te houden.
Stopt ook The Guardian met papieren uitgaven?
Gisteren meldde het Britse dagblad The Telegraph dat ook dagblad The Guardian "serieus overwoog" om de papieren editie op te doeken. Uitgeverij The Guardian News & Media zou met haar boeken niet voldoende geld binnenhalen om ook de papieren versie van het dagblad te bekostigen. De uitgeverij zou volgens The Telegraph de afgelopen jaren kampen met enorme verliezen.
In een verklaring op haar website laat The Guardian echter weten dat er niets van deze berichtgeving van klopt. The Guardian-redacteur Roy Greenslade schrijft dat de krant net als veel andere dagbladen getroffen is door de opmars van digitale media. Op termijn zou dat kunnen betekenen dat de krant enkel digitaal beschikbaar is, maar dat is momenteel niet het geval. Greenslade:
"There has not been any discussion suggesting that The Guardian will cease publishing in print any time soon."