So You Think You Can Kroll? De NOS op jacht naar een nieuwe weerman

Binnenland

Als gaat er binnenkort een kersverse talentenjacht op de buis van start. Zo kondigden weerman Gerrit Hiemstra en zijn collega Willemijn Hoebert maandag aan dat zij op zoek zijn naar de nieuwe, jawel, Erwin Kroll. Iedereen, met verstand van weer, mag zich aanmelden voor een screentest. 65 mensen hebben al interesse getoond.

De eisen zijn simpel: presentatietalent met verstand van weer. Ook amateurmeteorologen mogen reageren. Heel moeilijk moet het dan niet zijn om de nieuwe Erwin Kroll spoedig tegen het lijf te lopen. Zou je denken, maar de "zichtbare pool met talent is niet heel groot", aldus plaatsvervangend hoofdredacteur van NOS Giselle van Cann. "We hopen dat er ook meteorologen reageren die misschien nog nooit hebben nagedacht over presenteren", gaat Van Cann verder.

Waar zijn we naar op zoek?

Maar waar moet die nieuwe Kroll dan aan voldoen? Een knap koppie, een vlotte babbel? Werd ook onze beste Kroll ooit niet als meest sexy weerman van Nederland uitgeroepen? Of doet de NOS het net als de juryleden van The Voice of Holland? Omgedraaid zitten zodat de ogen niet bezoedeld worden door oogverblindende schoonheden die het gebrek aan talent verhullen. 'Talenten' a la de Mexicaanse schoonheid Mayte Carranco:

Wat maakte Kroll eigenlijk zo goed?

Hoewel een verschijning als Carranco de kijkcijfers van het NOS Journaal weliswaar aanzienlijk verhoogt, is een knap koppie ook niet alles stelt mediameteoroloog Reinout van den Burn. "Als je er goed uitziet, maar geen verstand van zaken hebt, prikken mensen er zo doorheen." Het gaat eigenlijk om het complete pakket: looks gecombineerd met brains. "Een meteoroloog moet bij uitzonderlijke weermomenten op een simpele manier duidelijk kunnen maken wat er gebeurt." Een voorbeeld van de meester:

Kroll was een uitstekende weerman, maar vooral een geboren verhalenverteller, zei zijn werkgever NOS bij Krolls vertrek. "Het enthousiasme waarmee Kroll over het weer sprak, was aanstekelijk. De passie straalde er vanaf", vertelt Van den Burn. De mediameteoroloog gaat verder:

"Ik doe hem thuis nog weleens na. Vooral hoe hij dan zei: 'Kijk toch eens naar deze prrrraaaaachtige krul in het lage drukgebied.' Dat is passie."

Potentiële kandidaten

Maar, tijdens de screentest enthousiast met je handen gebaren zoals Erwin Kroll dat deed, of ineens nodeloos verhalen over sneeuwval geportretteerd op schilderijen garandeert geen succes. NOS is namelijk niet op zoek naar een kopie van Kroll, reageert Van Cann:

"Presentatietalent, dat is belangrijk."

Tot die tijd is het dus fantaseren over de weerman of -vrouw die het team meteorologen van NOS gaat versterken. Wordt het een verhalenverteller zoals Kroll en Jan Pelleboer...

...of kiezen ze voor een frisse, doch kundige jonge hond die er ook nog eens pico bello uitziet zoals de collega's van CNN voornamelijk doen. Uiteraard rekening houdende met een etnische mix in de ploeg:

Vier meteorologen van CNN. Vlnr Ivan Carbrera, Rob Marciano, Pedram Javaheri en Jennifer Delgado. Screenshots CNNVier meteorologen van CNN. Vlnr Ivan Carbrera, Rob Marciano, Pedram Javaheri en Jennifer Delgado. Screenshots CNN

En als het echt niet anders kan, kunnen we natuurlijk ook een beroep doen op ons koninklijk huis. Prins Charles heeft het immers ook een keer gewaagd. Charmant dat 'ie was. Van weer had hij geen verstand, maar vermakelijk was het wel. "Who the hell wrote this script", zei hij tijdens zijn minuut als weerman nog. Hoe zou onze Willem het er vanaf brengen?

Geen Idolstaferelen, helaas...

Van een echte Idolsformat zal tijdens de sollicitatieprocedure geen sprake zijn. Sterker, de screentest is ontoegankelijk voor zogenoemde pottenkijkers. "We nemen de sollicitatieprocedure zeer serieus", aldus Van Cann. De screentest vindt trouwens plaats tijdens het najaarssymposium voor meteorologie op de Wageningen Universiteit. In een mobiele studio kunnen de kandidaten voor de camera hun weerpraatje houden. Hierbij krijgen hierbij hulp van een regisseur en een van de presentatoren van het NOS Journaal.

Jammer. Geen extravagante weertypes die een traantje wegpinken als ze worden weggestemd. Geen zaterdagavondshow met om die tien minuten reclame. Geen nieuwe klus voor Reinout Oerlemans na Strictly Come Dancing. Geen zinderende finale waarin dan eindelijk dé nieuwe weerman of -vrouw bekend wordt gemaakt. Het is nu gewoon heel saai wachten totdat er ineens een nieuw gezicht verschijnt tijdens het achtuurjournaal. "Hé", zeggen we dan, "die is nieuw!"

Lees meer over:
Erwin Kroll
NOS

Volg nrc.nl op en , lees onze dagelijkse nieuwsbrief