Zorgverzekeraars dwingen kleine ziekenhuizen operaties te schrappen

ziekenhuizen

Artsen en verpleegkundigen rond een ziekenhuisbed in Nijmegen. Foto Hollandse Hoogte / Frank Muller

Binnenland

Patiënten die een operatie nodig hebben wegens kanker aan de weke delen (spieren, bindweefsel), kunnen nog maar in 28 van de 92 ziekenhuizen terecht. Vorig jaar boden nog 61 ziekenhuizen die operatie aan. Het is één van de tien ingewikkelde operaties die kleine ziekenhuizen dit jaar hebben moeten afstoten omdat ze niet aan de kwaliteitsnormen bleken te voldoen, meldt NRC Handelsblad vanmiddag.

Een ander voorbeeld: patiënten die een operatie nodig hebben wegens obesitas krijgen die nog maar in 18 van de 92 ziekenhuizen. Vorig jaar gebeurde dat nog in 26 ziekenhuizen. Na overleg met de zorgverzekeraars bieden de ziekenhuizen de operaties aan de weke delen en obesitas niet meer aan, meldt Zorgverzekeraars Nederland vandaag.

De ontwikkeling is het begin van een grote herschikking in de ziekenhuiszorg. Verzekeraars zijn er blija mee, zegt ZN-beleidsadviseur Sjoerd Terpstra in NRC:

"Wij willen dat patiënten verzekerd zijn van de beste zorg. Dat zijn ze als ingewikkelde ingrepen geconcentreerd zijn in een beperkt aantal ziekenhuizen. Kleine ziekenhuizen krijgen geen contract meer met verzekeraars voor deze ingrepen."

Patiënt moet verder reizen voor behandeling

De patiënt zal verder moeten reizen. Vanaf vandaag kan hij op een site van ZN zien bij welk ziekenhuis hij terechtkan voor de ingrepen waar kwaliteitsnormen voor zijn ontwikkeld. De normen zijn opgesteld door de wetenschappelijke verenigingen van artsen. Eind vorig jaar stelden ze de eerste normen op, voor ingrepen bij acht diagnoses, zoals borst- en slokdarmkanker. Nu zijn er operaties voor tien diagnoses bijgekomen.

Eén van de belangrijkste kwaliteitscriteria is het volume bij een ziekenhuis: doet dat ziekenhuis die operatie vaak genoeg om er voldoende ervaring mee op te bouwen? Zo zijn 29 ziekenhuizen, die bijvoorbeeld maar vijf keer per jaar een patiënt met bijnierproblemen opereren, nu gestopt met bijnieroperaties.

De beoordeelde ingrepen zijn onder meer: hartklepinterventie (in 16 ziekenhuizen), dotteren (31 ziekenhuizen die allemaal aan de normen bleken te voldoen) en schildklier aandoeningen (nog 70 ziekenhuizen).

Op termijn in kleine ziekenhuizen alleen nog 'basiszorg'

De wetenschappelijke verenigingen stellen voor vele tientallen operaties nog normen op. Zorgverzekeraars en de inspectie nemen die over. Op termijn zal de patiënt in kleine ziekenhuizen alleen nog terecht kunnen voor 'basiszorg' en voor veelvoorkomende operaties zoals staaroperaties. Idee is dat patiënten beter verder kunnen reizen om in één keer goed geholpen te worden, dan minder goed geholpen te worden in de buurt.

Lees meer over:
artsen
bindweefsel
obesitas
operaties
spieren
ziekenhuizen
zorgverzekeraars
Zorgverzekeraars Nederland

Volg nrc.nl op en , lees onze dagelijkse nieuwsbrief