Aanklager Egypte mag toch aanblijven van Morsi

aanklagermahmoud-568x413

Procureur-generaal Mahmoud vandaag in zijn kantoor in Kairo. Foto Reuters / Amr Abdallah Dalsh

Buitenland

De Egyptische president Mohammed Morsi heeft zich bedacht: de belangrijkste aanklager van het land, Abdel-Meguid Mahmoud, mag toch aanblijven. Volgens Mahmoud zijn hij en de president vanmiddag tot een 'vriendschappelijk' vergelijk gekomen.

De aanklager stond de pers te woord na overleg met de president over een oplossing voor het hoogopgelopen conflict tussen Morsi's uitvoerende macht en Mahmouds rechterlijke macht. De president had de procureur-generaal bevolen af te treden om de volkswoede te bezweren die de vrijspraak van 24 getrouwen van de gevallen president Hosni Mubarak heeft losgemaakt.

Bij deze zogenoemde ‘kamelenslag’ op 2 februari 2011 probeerden mannen op paarden en kamelen een menigte betogers tegen Mubaraks regime van het Tahrirplein in Kairo te verdrijven. Uiteindelijk kregen de betogers de overhand. De ‘kamelenslag’, waarbij tien doden vielen, vormde een keerpunt in de opstand die eindigde met het aftreden van Mubarak.

Mahmoud en de machtige Hoogste Raad voor het Recht hielden vol dat Morsi niet bevoegd is de procureur-generaal te ontslaan, en dat de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht in het geding was. Om dit kracht bij te zetten besloot Mahmoud eerder vandaag zijn werk gewoon te hervatten. Volgens vice-president Mahmoud Mekki is de president gezwicht voor het aandringen van de raad.

Activisten eisen herberechting verdachten ‘kamelenslag’

Een rechtbank sprak woensdag alle 24 beklaagden, onder wie de voorzitters van de twee huizen van het parlement, vrij van doodslag en poging tot moord. Volgens de rechters waren de getuigenverklaringen zwak. Activisten riepen Egyptenaren gisteren op de straat op te gaan om herberechting van de ex-verdachten te eisen. Daarbij vielen zo’n honderd gewonden toen aanhangers van Morsi en tegenstanders van de president op de vuist gingen.

Veel Egyptenaren zijn bang dat leden van Mubaraks bewind niet ter verantwoording zullen worden geroepen voor misdrijven onder het oude regime en voor de dood van betogers. Bij de 18-daagse opstand kwamen bijna duizend mensen om het leven.

Lees meer over:
Abdel Maguid Mahmoud
Egypte
Hosni Mubarak
Mohammed Morsi
openbare aanklager

Volg nrc.nl op en , lees onze dagelijkse nieuwsbrief