Nobelprijswinnaar worden? Ga trouwen en scheer regelmatig

ANP-1180_914862

Albert Einstein is een van de meest bekende Nobelprijswinnaars. In 1921 won hij de Nobelprijs voor de Natuurkunde. Foto ANP

Deze week worden de Nobelprijswinnaars bekendgemaakt. Waan je jezelf ook al jaren een Albert Einstein, een Marie Curie of misschien een Martin Luther King? Bekijk dan even of je voldoet aan de kenmerken van een geijkte Nobelprijswinnaar. BBC maakte een overzicht van een aantal kenmerken waarover de winnaars doorgaans beschikken.

In eerste instantie denk je niet dat regelmatig scheren en trouwen behoren tot onmisbare kenmerken van een Nobelprijswinnaar. Genialiteit, passie en doorzettingsvermogen zijn eerder kwaliteiten die je een geoefend fysicus, een verzetsstrijder of een begaafd schrijver toedicht. Maar dat is niet het enige. Althans, volgens de BBC. Want zowel scheren als trouwen spelen wel degelijk een rol.

De succesformule

Het nieuwsmedium zette de statistieken van alle winnaars sinds de start van de uitreiking van de Nobelprijzen in 1901 op een rij en maakte een overzicht van de meest voorkomende kenmerken. Wat blijkt? Niet verrassend wellicht, maar de meeste Nobelprijswinnaars behoren tot het mannelijke geslacht en zijn rond de 60 jaar.

Screenshot van de door BBC omschreven succesformule voor het bemachtigen van een Nobelprijs. Screenshot van de door BBC omschreven succesformule voor het bemachtigen van een Nobelprijs.

Daarnaast zijn de meeste winnaars geboren in het voorjaar én beschikken ze over uitstekende ogen. De meesten dragen namelijk geen bril. Opmerkelijk is dat de Amerikaanse Harvard University de meeste Nobelprijswinnaars geleverd heeft. De meest geschikte kandidaten zijn daarom goed geschoren, 62-jarige mannen met uitstekende ogen en een Harvarddiploma op zak. Oh, en natuurlijk een vrouw aan hun zij.

Screenshot van BBC. Screenshot van BBC.

Nobelprijs voor de Natuurkunde en Geneeskunde zijn al uitgereikt

Vandaag werd de Nobelprijs voor de Natuurkunde toegekend aan de Fransman Serge Haroche en de Amerikaan David J. Wineland. Zij krijgen de prijs voor hun werk in de quantumfysica. Gisteren ging de Nobelprijs voor de Geneeskunde naar de Japanner Shinya Yamanaka en de Brit John Gurdon, die ontdekten dat rijpe cellen geherprogrammeerd kunnen worden om pluripotent te worden. Morgen volgt de Nobelprijs voor de Scheikunde, donderdag Literatuur, vrijdag Vrede en maandag Economie.

Saillant detail: de Amerikaanse prijswinnaar Wineland blijkt de uitzondering op de regel en heeft al jaren een enorme snor. Kijk zelf maar:

David Wineland werd vandaag samen met de Fransman Serche Haroche uitgeroepen tot winnaar van de Nobelprijs voor de Natuurkunde. Foto ANPDavid Wineland werd vandaag samen met de Fransman Serche Haroche uitgeroepen tot winnaar van de Nobelprijs voor de Natuurkunde. Foto ANP

Lees meer over:
BBC
Nobelprijs
Nobelprijswinnaar

Volg nrc.nl op en , lees onze dagelijkse nieuwsbrief