Thein Sein zal een presidentschap van Suu Kyi accepteren
Oppositieleidster Suu Kyi deze week bij een lezing in San Francisco. Foto Reuters / Robert Galbraith
Thein Sein, de president van Birma, zal het accepteren als oppositieleidster Suu Kyi in 2015 wordt gekozen tot president. Dat heeft de oud-legergeneraal gezegd in een interview met de BBC.
"Of ze de president van de natie zal worden hangt af van de wens van het volk. Als het volk haar accepteert, dan zal ik haar ook moeten accepteren."
Volgens de BBC benadrukt Thein Sein in het interview dat het leger ook na de verkiezingen een centrale rol zal spelen in de politiek.
http://www.youtube.com/watch?v=eCYrhAFwDko
Transitie naar democratie
Birma heeft een transitie naar een democratie in gang gezet. Vorig jaar droeg de junta in het land de macht over aan een nieuwe regering die een reeks hervormingen doorvoerde. De regering ging onder andere de dialoog aan met oppositieleidster Aung San Suu Kyi en gaf haar toestemming deel te nemen aan tussentijdse parlementsverkiezingen. Massaal kozen de Birmezen daar voor haar – al beschikken de militairen en hun stromannen nog altijd over een riante meerderheid in het parlement.
Bij een toespraak voor de Algemene Vergadering van de VN zei Thein Sein vorige week dat zijn land "onomkeerbare stappen richting democratie" heeft gezet. Vijf decennia van autoritaire heerschappij laat Birma achter zich, aldus de president. Ook prees hij Suu Kyi voor haan inzet.
Suu Kyi verkeerde het grootste gedeelte van de afgelopen twee decennia in gevangenschap of onder huisarrest.