Nieuw: Facebook voor terroristen

Screenshot van de site Against Violent Extremism.

Media

Een apart sociaal netwerk voor al-Qaeda aanhangers en skinheads? Makkelijk werken voor opsporingsdiensten, zou je zeggen. Maar de leden van Against Violent Extremism hebben hun extremistische gedachtegoed losgelaten. En: ook slachtoffers kunnen zich aanmelden.

Ook van dit gisteren gelanceerde sociale netwerk is het doel om mensen met elkaar in contact te brengen. Alleen mag je hier niet zomaar lid worden; eerst word je gescreend. Om de veiligheid van de leden te waarborgen en om te kijken of je behoort tot de niche. Alhoewel, niche... Het blijkt een zeer gemêleerd gezelschap van jihadisten, bendeleden, rechts-extremisten, militanten en neo-nazi's - over je extremistische kleur doen ze niet moeilijk. Maar ook politiek activisten of belanghebbenden zijn welkom.

Omdat het voor extremisten die uit hun groepering willen stappen vaak moeilijk is om hun leven weer op te bouwen, wil het netwerk helpen met praktische tips van ervaringsdeskundigen. Maar ook is er te vinden hoe je een campagne kunt opzetten en sociale media kunt gebruiken om je boodschap over te brengen. Op de wereldkaart vind je de leden terug en hun 'expertise', voor zover ze dat niet hebben verborgen voor de buitenwereld met een van de uitgebreide privacymogelijkheden.

Zou het helpen...?

Het idee is ontstaan op een conferentie vorig jaar in Dublin, georganiseerd door onder andere Google Ideas, de denktank van Google. Slachtoffers en daders kwamen samen om te praten over hoe extremisme kan worden teruggedrongen en hoe kan worden voorkomen dat 'risicovolle jongeren' zich bij een groepering aansluiten. Want, zo werd duidelijk: extremisten willen heel graag bij een groep horen. En daarom gingen ze de fout in.

Een voormalig neo-nazi zei op die conferentie:

"Ieder kind wil ergens bij horen. Het zou radicaal-links kunnen zijn, voor mij was het recht-extremisme. We waren gewelddadige mensen... Iedere keer als er iemand op ons territorium kwam, joegen we hem weg. Zonder reden. Gewoon omdat hij van een ander ras was."

Zou het de wereld een stukje beter maken? Google, die techniek graag ziet als oplossing-voor-alles, gelooft van wel:

We believe technology also can become part of the solution, helping to engineer a turn away from violence.

De tijd zal het leren. Bekijk hier het - zeer zoetsappige - filmpje over het ontstaan van het netwerk:

Lees meer over:
activisme
Al-Qaeda
extremisme
Google
neo-nazi
slachtoffers
sociale media
Sociale netwerken
techniek

Volg nrc.nl op en , lees onze dagelijkse nieuwsbrief