CDA-Kamerlid Koppejan kritisch over rol ambtenaren bij Hedwige
De Hedwigepolder, met op de achtergrond de Westerschelde en de Antwerpse haven. Links het Verdronken Land van Saeftinghe, rechts de kerncentrale van het Belgische Doel. Foto Hollandse Hoogte / Karel Tomei
Ambtenaren nemen te veel beslissingen die bestuurders zouden moeten nemen en hebben te veel te zeggen. Dat stelt CDA-Kamerlid Ad Koppejan vandaag in Trouw.
Koppejan uit zijn kritiek over ambtenaren na zijn lange strijd voor behoud van de Hedwigepolder. Dat was tevens 'een strijd tegen het ambtelijk establishment', vindt hij.
"Ik werd steeds vasthoudender. Ik merkte dat het niet alleen ging over het behoud van polders, maar ook om wie het in dit land voor het zeggen heeft." - Koppejan in Trouw.
Het stoort Koppejan enorm dat ambtenaren de dienst uitmaken 'in plaats van onafhankelijke gekozen volksvertegenwoordigers'. Volgens hem leek het wel of zij ongezien natuurdoelstellingen naar Brussel konden sturen. Hij spreekt van 'ambtelijke malversaties zowel in Den Haag als Brussel'.
Koppejan wijst erop dat het Westerscheldeverdrag ook tot stand kwam zonder dat de mensen die daar leven zich in de discussie mengden. Het Kamerlid zegt inmiddels de strijd voor behoud van de Hedwigepolder te hebben opgegeven.
Nog steeds onduidelijkheid over Hedwigepolder
De toekomst van de Hedwigepolder blijft echter onzeker. Volgens Henk Bleker is Europa akkoord met zijn nieuwe plan om de Hedwigepolder voor eenderde onder water te zetten. De Kamer gelooft hem niet, bleek gisteren in het debat over de plannen. Het debat eindigde gisteren in chaos, schrijft politiek redacteur Oscar Vermeer vandaag in NRC.next.
"Maar Bleker slaagde niet in zijn opdracht: zijn Hedwigeplan door de Kamer te loodsen. De Kamerleden twijfelden. Vroegen steeds weer aan Bleker (Natuur, CDA) hoe zeker die goedkeuring van de eurocommissaris eigenlijk was. En toen, na urenlang debat, gonsde het ineens op Twitter van geruchten dat Europa niet akkoord was. De Kamer stond op zijn kop, het debat eindigde in chaos. Volgende week wordt het debat voortgezet."
PVV wil nog steeds een referendum
Gedoogpartner PVV is tegen de gedeeltelijke ontpoldering en wil dat er een referendum onder de Zeeuwen komt. Daartoe doet de partij in de Provinciale Staten van Zeeland vandaag een voorstel. Geert Wilders maakte gisteren op Twitter duidelijk dat Bleker zonder Zeeuws referendum geen steun zal krijgen.
geertwilderspvv Geert Wilders PVV tegen ontpolderen zolang bevolking zich niet heeft uitgesproken in referendum. Zonder referendum dus geen millimeter steun voor Bleker! 19 april 2012
In de Provinciale Staten van Zeeland is geen steun voor een referendum.
