Ban Ki-moon: Syrië schendt afspraken - 300 waarnemers nodig
Ban Ki-moon tijdens een persconferentie, eerder deze week in Luxemburg. Foto AFP/Georges Gobet
De VN-Veiligheidsraad moet zeker driehonderd waarnemers naar Syrië sturen. Momenteel houdt het land zich niet aan de afspraak om de overheidstroepen terug te trekken. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties Ban Ki-moon schrijft dat in een brief aan de raad waarover vandaag wordt vergaderd.
De secretaris-generaal zal de ontwikkelingen op de grond in acht zal nemen, waaronder consolidatie van het staakt-het-vuren, voordat hij beslist wanneer de nieuwe waarnemers zullen worden gestuurd. Dat schrijft hij volgens persbureau AP in de brief.
Syrië heeft een zes-puntenplan van Syrië-gezant Kofi Annan om een einde te maken aan het geweld in het land geaccepteerd, maar volgens Ban Ki-moon houdt het regime van president Bashar Assad zich aan slechts een deel van afspraken. Hij benadrukt hier bij dat het geweld bij ingang het staakt-het-vuren van kracht werd, aanzienlijk gedaald, maar is het de afgelopen dagen weer toegenomen.
Syrië: vredesplan wordt wel nageleefd
Ondertussen claimt Syrië zich wel te houden aan de afspraken die met de VN zijn gemaakt, en zegt haar troepen terug te trekken uit bevolkingscentra. Ook de andere punten in het vredesplan van Annan worden uitgevoerd volgens het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken Walid Moallem:
“Syrië blijft samenwerken met Annan. Het regime in Damascus respecteert het zespuntenplan van Annan en werkt hiermee samen, leeft het staakt-het-vuren na, trekt zijn troepen terug (…) en gaat de samenwerking aan met het waarnemersteam van de Verenigde Naties.”
Momenteel is een groep van dertig waarnemers in Syrië om een inschatting te maken van de situatie. Zij meldden gisteren dat het leger in meerdere buitenwijken van Damascus aanwezig is. In de wijk Arbeen, die de waarnemers ook bezochten, braken gevechten uit. Het is onduidelijk wie heeft geschoten, aldus de VN-chef. Er zijn hierbij volgens AP tien doden gemeld.
Ban Ki-moon en Kofi Annan na het bereiken van een akkoord over het sturen van waarnemers: