Vier doden en ongeveer 75 gewonden bij aanslag in Luik

Reddingswerkers evacueren gewonden na de aanslag. Foto Reuters / Thierry Dricot.

Foto Reuters / Thierry Dricot.

  • filter: ×
Buitenland

We sluiten dit liveblog af. Uiteraard blijven we het laatste nieuws op deze site melden.

Dit is wat we nu weten: rond half één vanmiddag zijn er granaten gegooid op een bushokje in het centrum van de Belgische stad Luik (kaart). Ook werd er met een machinegeweer het vuur geopend. Er werd aanvankelijk gesproken van drie tot vier daders, maar later op de middag werd bekend dat het alleen om de 32-jarige Luikenaar Nordine Amrani zou gaan.

Het aantal dodelijke slachtoffers staat op vier, inclusief de dader. Het gaat om jongen van 15 jaar, een jongen van 17 jaar en een vrouw van 75 jaar. Over de dood van Amrani bestaat nog onduidelijkheid, maar vermoedelijk heeft hij zichzelf van het leven beroofd.

Amrani is een bekende van de politie. In 2008 belandde hij in de gevangenis voor een celstraf van 58 maanden omdat hij in drugs en wapens handelde. Bij hem thuis werden toen tientallen wapens en wapenonderdelen gevonden, waaronder een raketwerper en een AK-47, een kalasjnikov. Ook trof de politie toen 2.800 cannabisplanten aan in het huis.

Banden met terroristische groeperingen worden vooralsnog uitgesloten.

Onderstaande foto zou het lichaam van schutter tonen.

Het lijk van de vermoedelijke schutter, Nordine Amrani. Foto AFP / Michel KrakowskiHet lijk van de vermoedelijke schutter, Nordine Amrani. Foto AFP / Michel Krakowski

Koning Albert II en koningin Paola zijn aangekomen in Luik om hun steun aan de slachtoffers te betuigen. Bekijk hier een foto.

Later vanavond komen premier Elio Di Rupo, de minister van Binnenlandse Zaken Joëlle Milquet en Waals minister-president Rudy Demotte naar Luik.

Bekijk hier beelden van de paniek in de straten van Luik, vlak na de aanslag.

De NOS over de persconferentie en de situatie in Luik op dit moment:

Over de vier doden weten we nu dit:

  • Nordine Amrani, de dader. Een 32-jarige man die in Luik woonde, eerder veroordeeld was voor wapen- en drugbezit en vandaag een hoorzitting zou hebben;
  • Een jongen van 15 jaar oud;
  • Een jongen of meisje van 17 jaar oud;
  • Een vrouw van 75 jaar oud.

De moordenaar, Amrani, zou vandaag een hoorzitting hebben en er zou vandaag nog een huiszoeking bij hem zijn geweest. Dat meldt een journalist van Sudpresse.

Twee van de vier mensen die vandaag zijn omgekomen zijn tieners, meldt persbureau AP. Eerder werd al bekend dat een van hen een 16-jarige jongen is.

De politie zou de afzetting van het centrum van Luik inmiddels weer verwijderd hebben.

De procureur in Luik spreekt nu zelf ook van vier doden (inclusief de dader). Het aantal gewonden is ongeveer 75.

En dit is wat we nu weten over de vermoedelijke dader, Nordine Amrani. Hij was 32 jaar oud (al werd eerder over een leeftijd van 29 gesproken) en had een Belgisch paspoort. In 2008 belandde hij in de gevangenis voor een celstraf van 58 maanden omdat hij in drugs en wapens handelde. Bij hem thuis werden toen tientallen wapens en wapenonderdelen gevonden, waaronder een raketwerper en een AK-47, een kalasjnikov. Ook trof de politie toen 2.800 cannabisplanten aan in het huis.

Er zou geen verband zijn met de rechtszaak die aan de gang was in het gerechtshof in Luik. Ook banden met een terroristische groeperingen worden vooralsnog uitgesloten.

Bij de aanslag kwam Amrani om het leven, vermoedelijk door zelfmoord.

Verschillende Belgische politici hebben gereageerd op het drama in Luik. De Standaard heeft er een artikel over.

Voorlopig is er geen reden om aan te nemen dat Amrani banden met terroristische groeperingen had, schrijft HLN.be.

Onze fotoserie van de chaos in Luik.

Dit is wat we nu weten: rond half één vanmiddag zijn (ongeveer) vier granaten naar een bushokje gegooid op een plein in het centrum van de Belgische stad Luik (kaart). Er werd aanvankelijk gesproken van drie tot vier daders, onder wie een vrouw van in de veertig. Maar de laatste berichten spreken over één 29-jarige man, een bekende van de politie, die alleen handelde. Hij zou niet alleen met handgranaten hebben gegooid, maar ook een machinegeweer hebben gebruikt. Hij pleegde zelfmoord en bracht ten minste één ander, een zestienjarige jongen, om het leven. Volgens het Belgische persbureau Belga staat het aantal dodelijke slachtoffers op vier. Zo’n zestig anderen raakten gewond, van wie er ongeveer vijf zwaargewond zijn.

Omdat het gevaar bestaat dat er nog niet tot ontploffing gekomen explosieven op het plein liggen, is de explosievenopruimingsdienst momenteel aanwezig.

De lezing van De Standaard geeft een wat andere kijk op de gebeurtenissen dan we tot nu toe verkregen. Er zou één man verantwoordelijk zijn voor de aanslag: Nordine Amrani, een 29-jarige man die op het Luikse Place Saint Lambert met granaten gooide en met een machinegeweer het vuur opende. Daarbij kwamen volgens officiële berichtgeving twee mensen om het leven: Amrani zelf en een 16-jarige jongen.

Het Belgische persbureau Belga spreekt inmiddels van vier doden.

Eerder werd door de burgemeester van Luik gesteld dat de aanslag te maken had met een ontsnapping uit het paleis van justitie. Volgens De Standaard is dat verband er niet.

Op deze foto zie je goed dat het bushokje zwaar beschadigd is. Foto Reuters / Thierry Roge

Op deze foto zie je goed dat het bushokje zwaar beschadigd is. Foto Reuters / Thierry RogeOp deze foto zie je goed dat het bushokje zwaar beschadigd is. Foto Reuters / Thierry Roge

De Standaard: "De aanslag in Luik zou gepleegd zijn door één geïsoleerde dader. Dat vernam onze redactie uit goede bron."

De laatste geruchten: vier doden.

Twitter avatar GasGrosjean Gaspard Grosjean Bilan certifié: 4 morts, dont l'auteur Nordine Amrani (32), qui se serait donné la mort. #liege #lameuse 13 december 2011

In het ziekenhuis van Maastricht zouden inmiddels vijf van de gewonden zijn ondergebracht.

De dader waarvan we net de naam noemden, Nordine Amrani, is een 29-jarige man. Hij kreeg al eens een celstraf van 58 maanden, meldt HLN.be. Volgens die Belgische website is hij vanmiddag na zijn daad overleden. Eerder werd gesproken over een vrouw van in de veertig die met granaten gooide en ook overleden zou zijn - door zelfmoord of door de politie. Dat zou betekenen dat twee van de drie daders zijn overleden, maar dat is nog niet in die woorden bevestigd.

Correspondent Petra de Koning is net in Luik aangekomen. Ze beschrijft de situatie als "chaotisch", omdat een groot deel van de stad is afgesloten. Mensen worden volgens haar teruggedreven omdat de auto van een van de daders bij het justitiepaleis gecontroleerd zou worden opgeblazen. Er zijn momenteel geen schoten te horen.

Volgens Franstalige bronnen in België was de naam van de overleden dader Nordine Amrani. Amrani zou eerder zijn veroordeeld voor drugs- en wapenhandel.

Er blijven van alle kanten nieuwe gegevens binnenkomen, het laatste half uur vooral over het aantal doden en gewonden. Volgens de laatste berichten gaat het om drie doden en 64 gewonden. Het aantal van twee doden is officieel bevestigd: een van de daders en een zestienjarige jongen die in het ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweek. De politie van Luik zegt de situatie nu onder controle te hebben, al is nog onduidelijk of alle drie de daders gepakt of gedood zijn. Volgens de burgemeester mag wel aangenomen worden dat ze probeerden te ontsnappen uit het paleis van justitie.

In aanvulling op de update van 14:59: daarin sprak Leterme van "de tweede keer in een paar jaar" dat Luik zwaar getroffen wordt. Op 27 januari 2010 zijn in Luik bij een gasontploffing twee appartementsgebouwen ingestort. Hierbij kwamen veertien mensen om het leven.

Er wordt nu gesproken over drie doden. Nog niet officieel bevestigd.

Twitter avatar Liege_City Liège City 3 morts et 50 blessés #RTL 5 minutes de flash info 13 december 2011

Een fotoserie bij 7sur7.

Belgische autoriteiten melden nu dat er twee doden en 64 gewonden zijn gevallen. Het aantal zwaargewonden ligt volgens de laatste berichten op zeven.

Een van de doden zou een 16-jarige jongen zijn die in het ziekenhuis bezweek aan zijn verwondingen. Eerder werd slechts gesproken van een 'jongeman'.

De Luikse burgemeester Willy Demeyer bevestigt dat drie personen hebben geprobeerd uit het paleis van justitie te ontsnappen, volgens persbureau Novum.

De procureur in Luik meldt nu een flink hoger aantal gewonden: hij zegt dat er zeker 47 gewonden zijn, minstens zeven mensen daarvan zwaargewond.

De aftredend Belgisch premier Yves Leterme reageert op Twitter:

Twitter avatar YLeterme Yves Leterme Aanslag in Luik verschrikkelijk. Medeleven aan slachtoffers en familie. Centrum van Luik voor de tweede keer in paar jaar zwaar getroffen. 13 december 2011

Er zouden vijf zwaargewonden zijn, volgens de laatste berichten. Dat betekent dus twee doden (een van de daders en een jongeman) en vijf zwaargewonden (onder wie een tweejarig meisje). Meer weten we nog niet over de identiteit van de slachtoffers.

Volgens de politie in Luik is de situatie nu onder controle.

Er wordt nu een extra journaal uitgezonden op de Belgische zender Eén.

De twee doden zouden een van de daders en een jongeman zijn, meldt HLN.be nu.

Is dit een foto van de arrestatie van een van de daders?

Over de plek van de aanslag: Het Place Saint-Lambert en het Place de la Cathedrale zijn de twee drukste pleinen van de stad. Op het Place Saint Lambert staat een kerstmarkt en er ligt een voor de gehele provincie belangrijk busstation.

De Belgische krant De Standaard heeft een fotospecial.

Reddingswerkers evacueren gewonden na de aanslag. Foto Reuters / Thierry Dricot.

Reddingswerkers evacueren gewonden na de aanslag. Foto Reuters / Thierry Dricot.Reddingswerkers evacueren gewonden na de aanslag. Foto Reuters / Thierry Dricot.

Minstens één dader is nog op de vlucht.

De overleden dader zou neergeschoten zijn door de politie, meldt HLN.be nu. Eerder was er sprake van dat de vrouw zelfmoord gepleegd had. Beide beweringen zijn nog niet officieel bevestigd.

Beelden van The Telegraph:

Het Academisch Ziekenhuis van Maastricht heeft ambulances naar Luik gestuurd en staat paraat om gewonden te verzorgen, meldt HLN.be.

Wat we nu weten: ongeveer anderhalf uur geleden gooiden drie (of misschien vier) daders in het centrum van Luik met vier granaten naar een bushokje. Ze kwamen vermoedelijk uit (de richting van) het justitiepaleis, wat vermoedens aanwakkert dat ze daaruit ontsnapten of iemand probeerden te laten ontsnappen.

Over de daders: een van de daders zou een vrouw van in de veertig zijn die na het gooien van de granaten zelfmoord pleegde. Een tweede dader werd gepakt, een derde wist te ontkomen. Ook tien minuten geleden kwamen er nog berichten dat er geschoten werd.

Over de slachtoffers: er wordt nu al lange tijd gesproken over twee doden: de dader die zelfmoord pleegde en één slachtoffer. Er zouden zo'n vijftien gewonden zijn. Een meisje van slechts twee jaar oud zou voor haar leven vechten.

Een tweet van minder dan tien minuten geleden:

Twitter avatar Aagjevtm Aagjevtm Net nog schoten gehoord. Wij ter plaatse. Mensen in paniek #liege 13 december 2011

Mensen in Luik worden opgeroepen via sms met elkaar te communiceren; het telefoonverkeer dreigt overbelast te raken. Veel Belgische nieuwswebsites hebben ook moeite om in de lucht te blijven.

Ambulances op het Saint-Lambert plein in Luik. Foto AFP / Michel Krakowski

Ambulances op het Saint-Lambert plein in Luik. Foto AFP / Michel KrakowskiAmbulances op het Saint-Lambert plein in Luik. Foto AFP / Michel Krakowski

De Morgen lijkt iets meer te weten over de dader die zelfmoord pleegde. Het blijft speculeren, maar dat zou een vrouw van ongeveer veertig zijn geweest die vanaf het platform boven het bushokje (op deze foto is te zien dat er een verhoging is) de granaten gooide.

Amateurbeelden van de onrust op de straten van Luik:

Onder het lichaam van de overleden dader zouden nog granaten liggen.

Volgens de Belgische krant Le Soir is onder de gewonden een kind van twee dat in levensgevaar is. Onder de gewonden zouden ook twee tieners zijn.

Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt tegenover De Limburger dat het nog niet bekend is of er Nederlanders betrokken zijn bij de gebeurtenissen in Luik.

Videobeelden van de NOS:

http://nos.nl/video/321891-schietpartij-in-luik.html

Op verzoek van de Luikse autoriteiten stuurt de GGD Zuid-Limburg ook nederlandse ambulances naar de stad, meldt een woordvoerder tegenover persbureau Novum.

Politie in Luik. Foto Twitter / @RealMando

Politie in Luik. Foto Twitter / @RealMandoPolitie in Luik. Foto Twitter / @RealMando

De laatste berichten, afkomstig van een journalist van VRT, spreken van twee doden en ongeveer vijftien gewonden.

Dit is wat we nu weten: rond 13:00 kwamen berichten naar buiten over een aanslag in de Belgische stad Luik (kaart). Het zou gaan om drie of vier personen die vanuit het justitiepaleis kwamen. Ze gooiden met vier handgranaten naar (of nabij) een bushokje. Daar vielen twee doden bij: een slachtoffer en een van de daders, die zelfmoord pleegde. Een andere dader kon gepakt worden en de derde zou nog op de vlucht zijn en daarbij schieten. Veel informatie is nog niet officieel bevestigd, dus we kunnen niet anders dan afgaan op de geruchten en verklaringen van ooggetuigen.

De Belgische krant De Morgen meldt dat er eerder op de dag in Luik al een wijk afgesloten is geweest omdat een man dreigde zichzelf op te blazen. De politie kon hem uiteindelijk oppakken, hij had geen explosieven rond zijn lichaam.

Bij 7sur7 hebben ze een foto waarop het opgeblazen bushokje te zien is.

Een (pas op) schokkende foto van de aanslag in Luik.

Volgens persagentschap Belga wordt er nog altijd geschoten in het centrum van de stad.

Een andere ooggetuige bij de Belgische radio:

"Wij zagen iemand een handgranaat smijten en we hoorden in het rond schieten. We waren zeker in gevaar. Ze schoten gewoon in het rond. Je loopt voor je leven op dat moment."

"We horen hier dat ze iemand wilden bevrijden maar we weten het niet juist. Het waren, heb ik gehoord, mensen van vreemde nationaliteit. Drie daders zeggen ze hier, maar ik heb er maar één gezien. Er zou er een zelfmoord hebben gepleegd en eentje is nog zoek. Er vliegen nu allemaal helikopters rond."

Een ooggetuige tegenover VRT: "Een persoon wierp met granaten en schoot."

De nieuwste cijfers (al blijft het vooralsnog bij speculatie): twee doden en 25 gewonden.

Twitter avatar philip_heymans Philip Heymans #Liège chaos hier. Invalswegen dicht, winkels ook. Nu toch sprake van 2 doden en 25 gewonden 13 december 2011

Voorlopig neemt het crisiscentrum van het ministerie van Binnenlandse Zaken geen extra maatregelen, schrijft De Standaard:

"We zijn op dit moment via onze kanalen informatie aan het verzamelen om een duidelijk beeld te krijgen op de situatie. Nadien bekijken we of er maatregelen nodig zijn."

Inwoners van Luik wordt geadviseerd om binnen te blijven en ook het openbaar vervoer mijdt het centrum van de stad.

Hier een aantal foto's van Luik na de aanslag. Pas op; er zitten onprettige beelden bij.

Even een update: de laatste berichten spreken over twee doden en tientallen gewonden. Volgens HLN zijn er drie daders, waarvan er nog één op de vlucht zou zijn. Eén andere dader zou zelfmoord hebben gepleegd.

Wij proberen momenteel in contact te komen met de politie in Luik, maar tot op heden nog geen gehoor.

Het crisiscentrum van het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken is in werking gesteld. Er wordt zo veel mogelijk informatie over de zaak verzameld om een beeld te krijgen van de omvang.

Een foto vanuit het centrum van Luik vanmiddag. Foto Twitter / @GasGrosjean

Een foto vanuit het centrum van Luik vanmiddag. Foto Twitter / @GasGrosjeanEen foto vanuit het centrum van Luik vanmiddag. Foto Twitter / @GasGrosjean

Er wordt nu gesproken van drie daders die vanuit het justitiepaleis zouden zijn gekomen. Er gaan vermoedens - maar dit is erg pril - dat het te maken zou hebben met het vonnis in een Pakistaanse eerwraakzaak.

Politieauto's in het centrum van Luik. Foto Twitter / @GasGrosjean

Politieauto's in het centrum van Luik. Foto Twitter / @GasGrosjeanPolitieauto's in het centrum van Luik. Foto Twitter / @GasGrosjean

Het zou zijn gebeurd op het Place Saint-Lambert in het centrum van de stad:


Grotere kaart weergeven

In het centrum van Luik heeft iemand vier handgranaten laten exploderen bij een bushokje. De eerste berichten spreken over twee doden en tientallen gewonden.

De dader, vermoedelijk een vrouw, zou zelfmoord hebben gepleegd, al spreken andere berichten van meerdere daders. Er zou ook geschoten zijn - volgens sommigen is dat zelfs nog gaande. Onder de gewonden zijn enkelen die er erg slecht aan toe zijn. Inmiddels zijn hulpdiensten ter plaatse. Het centrum van de stad is afgesloten. nrc.nl houdt in een liveblog de laatste ontwikkelingen bij.

Lees meer over:
België
Luik

Volg nrc.nl op en , lees onze dagelijkse nieuwsbrief