*

Mogelijk meer EU-steun voor Griekenland :: nrc.nl

Mogelijk meer EU-steun voor Griekenland

Griekenland

De Griekse vlag voor het parlement in Athene. Foto: AFP / Aris Messinis

door
Buitenland

De Europese Unie verleent mogelijk meer steun aan het noodlijdende Griekenland dan de honderdtien miljard euro die op dit moment beschikbaar is gesteld.

Deze extra steun zou dan wel gepaard moeten gaan met nieuwe bezuinigingen en hervormingen in het land. Dat hebben anonieme bronnen binnen de EU gemeld aan persbureau AP.

Maandag komen de ministers van Financiën van de EU-lidstaten samen voor overleg in Brussel. Daar zal mogelijk besloten worden het noodlijdende land meer geld toe te kennen. Pas na een onderzoek naar de huidige toegezegde steun kan daarover een knoop doorgehakt worden.

De Duitse bondskanselier Angela Merkel liet vanmiddag tijdens een persconferentie weten dat zij pas na dit onderzoek nieuwe steun aan Griekenland wil overwegen. Dat meldt persbureau Reuters. Zij sloot echter niet uit dat de voorwaarden voor financiële noodsteun voor Griekenland mogelijk verzacht worden.

Een andere bron binnen de EU laat weten dat de lidstaten eerst garanties willen hebben dat Griekenland daadwerkelijk de noodzakelijke hervormingen zoals het privatiseren van staatseigendom uitvoert.

Over de omvang van de eventuele nieuwe steunmaatregelen konden nog geen uitspraken worden gedaan.

EU vraagt meer rente aan Portugal dan Griekenland voor steun

Eurocommissaris voor Monetair Beleid Olli Rehn zei vandaag dat de rente voor de Portugese noodhulp, die 52 miljard euro aan EU-geld bedraagt, boven de 5.5 procent zal uitvallen, maar onder de zes procent zal blijven. Dit is hoger dan de rente die gevraagd wordt voor de financiële steun aan Griekenland (vier procent). Ook Ierland betaalt meer rente dan Griekenland. De Ieren betalen 5,8 procent.

De rente wordt berekend aan de hand van een formule die door alle Europese ministers van Financiën is goedgekeurd. Het IMF vraagt aan de landen een rente tussen de 3.25 en 4.25 procent voor zijn leningen.

Rehn verwacht dat er snel besloten wordt om de rente voor Ierland te verlagen. De Europese Commissie is een voorstander van lage rentes aangezien de noodlijdende landen al aan zeer strenge voorwaarden moeten voldoen om in aanmerking te komen voor financiële steun. Volgens Rehn moeten milde rentes ervoor zorgen dat landen zich volledig kunnen richten op het afbetalen van de Europese leningen.

Lees meer over:
EU
Europese Unie
Griekenland
Ierland
IMF
Olli Rehn
Portugal
het belangrijkste nieuws op

het beste van het web