Jeroen Pauw en Paul Witteman.   Jeroen Pauw en Paul Witteman.

Pauw en Witteman naar Afghanistan

Gepubliceerd: 27 augustus 2008 15:38 | Gewijzigd: 27 augustus 2008 15:39

Door een onzer redacteuren

Amsterdam, 28 aug. Paul Witteman en Jeroen Pauw vertrekken binnenkort naar Afghanistan om een aflevering van hun talkshow in Kamp Holland te presenteren. Het nieuwe seizoen van Pauw & Witteman opent op 8 september met een special op locatie.

Deze aflevering wordt tevoren opgenomen. Het is ook denkbaar dat er meer dan één programma in Uruzgan gemaakt wordt. Bij de presentatie van het nieuwe VARA-televisieseizoen in Amsterdam zei Paul Witteman dat de talkshow een vorm van embedded journalistiek vormt: „Bij een praatprogramma heb je minder last van beperkingen door Defensie. Er is afgesproken dat informatie die mensen in gevaar brengt achteraf weggehaald kan worden. Maar als dat het geval is, zullen we het zeker melden.”

Voor de verslaggeving uit Uruzgan werkt Pauw & Witteman samen met de onafhankelijk opererende journalist Arnold Karskens. Die zal door hem samengestelde reportages aanleveren. Maar Karskens komt niet aan tafel zitten in Kamp Holland, omdat hij weigert te voldoen aan de voorwaarden die Defensie stelt om de legerbasis te mogen betreden.

Witteman zei in Uruzgan een schervenvest te zullen dragen. Zijn grootste zorg geldt echter de reis erheen per helikopter, omdat hij aan een lichte mate van vliegangst lijdt.

Het idee voor een programma in Uruzgan ontstond toen vorig seizoen een aantal uit Afghanistan teruggekeerde militairen te gast waren. Die daagden de presentatoren uit om zelf eens te komen kijken. Witteman: „We vonden dat we die uitnodiging niet konden laten liggen.”

Tijdens en na de VARA-presentatie werd ook bekend dat Matthijs van Nieuwkerk in het vanaf volgende week weer VARA-gids hetende, gerestylede omroepblad (voorheen VARA TV Magazine) een wekelijkse column gaat schrijven over slechts een onderwerp: de Frans-Armeense zanger Charles Aznavour. Journalist en presentator Van Nieuwkerk wilde eens aandacht besteden aan een relatief minder cool en eigentijds thema. Geïnspireerd door een Amerikaans radioprogramma dat elke week een uur lang gewijd is aan jazzcoryfee Charlie Parker, wil de columnist proberen zich eens extreem te specialiseren, in plaats van het brede generalisme van De wereld draait door. Van Nieuwkerk stopte met de presentatie van Holland Sport (VPRO), zodat hij komend seizoen alle afleveringen van De wereld draait door kan gaan doen. Van Nieuwkerk: „Ook De wereld draait door doet aan sport, zodat soms ongemakkelijke situaties konden ontstaan. Het voelt beter dat ik niet meer met mezelf hoef te concurreren.”

Met een mediacampagne onder het motto Wees verschillig profileert de VARA zich komend seizoen sterker als maatschappelijk geëngageerde omroep. Een reclamebureau bedacht leuzen als ‘Hoe gelukkig was uw biefstuk?’ en het doordenkertje ‘De scholen zijn nu beter als vroeger’. VARA-voorzitter Vera Keur vertelt dat er een budget is vrijgemaakt voor meer research door de redacties van praatprogramma’s. Keur: „Wij maken ons zorgen over een door het verlangen naar hoge kijkcijfers ingegeven extreme focus op de waan van de dag. Sectoren van de maatschappij die niet goed zichtbaar zijn op televisie zouden meer aandacht moeten krijgen.”

Ook start de VARA in januari met een ‘progressieve debat-website’ onder redactie van Francisco van Jole. Keur zegt daarover ook besprekingen te hebben gevoerd met Emile Fallaux, tot voor kort hoofdredacteur van Vrij Nederland. Keur: „Het is jammer dat op internet het politieke en maatschappelijke debat gemonopoliseerd wordt door rechtsige sites als GeenStijl. Wij willen daar graag een aanvulling op bieden, waar onfatsoenlijke bijdragen streng gemodereerd worden.”

Volgens hoofd Drama Robert Kievit heeft de VARA het hoogste budget van de publieke omroep voor in eigen beheer gemaakte fictie. Op het programma voor dit seizoen staan vervolgen op de populaire series Vuurzee, Deadline en Shouf Shouf, maar ook een eigentijdse serie Jordaan-musicals (Gebak van Krul) en in samenwerking met de NPS een gedramatiseerde biografie van Annie M.G. Schmidt.

Meer nieuws in de rubriek internet & media
zoeken

in

Gesponsorde links

 

    Op zoek naar een serieuze relatie? Doe de psychologische PARSHIP-test en vind de partner die echt bij je past.
    Meld u nu gratis aan.

Verwijzingen uit de krant (media)

RSS Internet & Media