Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Frietsaus met dierenknuffel

Tegen vegetariërs heb ik niets. Maar voor veganisten heb ik een zwak. Ze zijn zo heerlijk consequent. Niet alleen geen dieren eten, gewoon helemaal niks, nul, nada gebruiken dat ooit met een levend wezen van doen heeft gehad. Dat verdient bewondering.

Nu ken ik weinig veganisten. Eigenlijk niet eens eentje van dichtbij. Maar ik weet wel het een en ander over veganistische voeding. En hoe lief en goed ik de intentie geen dierlijke producten te gebruiken ook vind, daar gaat het toch een beetje mis met de veganist in mijzelf. Ik denk niet dat ik zou kunnen leven zonder mayonaise. Geen spekjes in de stamppot, geen honing in de thee, geen kaas op brood, geen winegums, geen leren schoenen, geen zijden pyjama: oké. Maar geen mayo? Daar ligt mijn grens.

Ja, er bestaat zoiets als tofunaise, mayonaise gemaakt van tofu. Maar mijn hemel, heeft u dat wel eens geproefd? Het is begrijpelijk dat er ter verbetering van de wereld offers moeten worden gebracht, maar tofunaise uit een potje, zoals te koop bij de ouderwetse, links georiënteerde ekowinkel – dit even ter onderscheid van de moderne yuppennatuurwinkel waar je voor een klein vermogen mayonaise van gouden eieren kunt kopen – dat is een regelrechte straf.

Toch wilde ik een keer proberen het zelf te maken. Al was het maar om te weten of ik het in theorie zou redden als veganist. En wat blijkt, zelf bereid van zijdezachte tofu, is tofunaise prima te hachelen: een volle, romige saus die weliswaar niet exact hetzelfde smaakt als mayonaise, maar zich toch uitstekend leent om frietjes doorheen te sleuren.

De saus kan, net als mayonaise, nog verder worden opgeleukt door smaakmakers toe te voegen. Met knoflook en saffraan (week de draadjes eerst 5 minuten in heet water, en gebruik vooral niet te veel) ga je de mediterrane kant op, met wasabi, sojasaus en een drupje sesamolie de Japanse. Voeg verse kruiden, kappertjes en een uitje toe en je hebt een veganistische tartaarsaus. Kluts er ketchup, paprikapoeder en een slok whisky door en – tadááá – je hebt whiskysaus. Afijn, de varianten kan iedereen zelf wel verzinnen, toch? Dit is de basissaus. Hij is minimaal een week houdbaar in de koelkast.

Laat de tofu uitlekken en doe hem in een hoge maatbeker. Voeg de azijn, mosterd, olie en een snuf zout toe. Zet de staafmixer in de beker en pureer tot een gladde, romige saus. Proef en breng verder op smaak met zout, peper en eventueel extra azijn en/of mosterd.

Knuffel tot slot een dier. Een koe, paard, hond, poes, varken, kip of goudvis, dat maakt niet uit. Tofunaise is een totaalervaring en knuffelen hoort erbij.

Thuiskok heeft vijf auteurs: Janneke Vreugdenhil (ma),Menno Steketee (di),Roos Ouwehand (woe),Joël Broekaert (do) enJoep Habets (vrij).

Tofunaise

Voor 1 pot:

300 g zijden tofu (toko en natuurwinkel)

1 el witte wijnazijn

1 el dijonmosterd

150 ml arachide- of zonnebloemolie

peper, zout

34 reacties op 'Frietsaus met dierenknuffel'

Frank van Leeuwen

In ons veganistische lokaal-biologische fairtrade non-profit restaurant doen we hetzelfde met ongezoete sojamelk ipv tofu, en vaak ook met dille topjes of verse basilicum erdoor. Door de azijn en olie reageert er iets en wordt de melk dik. 2 minuten werk voor 1 liter mayo; blijft ook gewoon goed. Ik kan me wel voorstellen dat dit beter werkt voor grote groepen en tofu voor kleinere hoeveelheden. Zelf hield ik altijd van een grote kwak mayo bij de patat, maar patat zonder is eigenlijk veel lekkerder en helemaal niet droog, dan proef je ook nog eens wat van de patat.

Frank van Leeuwen

Overigens zijn voor al die dingen die je noemt niet van echt te onderscheiden veganistische alternatieven voor dezelfde prijs, als je goed zoekt. Ook kroketten, frikandellen, rookworst/knakworst, etc. Gekookt vlees zonder nog een druppel vet heeft namelijk totaal geen smaak; het is puur te danken aan de bereidingsmethode. Sojabrokken (= pasta van sojameel) is prima om de structuur van taai vlees te vervangen; dat is ook de enige reden dat soja wordt gebruikt ipv andere bonen. Tegenwoordig komen de lupine bonen op, die op hetzelfde neerkomen, maar in ons eigen klimaat groeien. Gelatine/glycerine kun je (evt. zelf) makkelijk op plantaardige basis maken. Wat mensen onder boter verstaan is vaak al veganistisch. In goedkope croissantjes, beschuit en koekjes (met name speculaas) zitten vaak ook geen dierlijke producten meer omdat het dan veel goedkoper te maken is. In planten zit evenveel proteïne als menselijke melk (in koeiemelk zit 10x zoveel); door onbewerkte groenten te eten krijg je genoeg binnen. Als je teveel eet, wat je zeker doet als je zuivel of vlees eet, dan kan je lichaam het niet opnemen en wordt het omgezet in vet, en daar komen bepaalde stoffen bij vrij waardoor je moe wordt na een maaltijd. Ook verzuurt het je bloed waardoor je lichaam openstaat voor al die ellendige ziekten waar iedereen bang voor is; kost de maatschappij enorm veel geld. Alleen vis bevat van nature genoeg B12, maar dat is over 20-30 jaar onbetaalbaar/uitgestorven. Vee krijgt B12 toevoegingen, hetzelfde als wat veganisten nemen in pil, voeibare of marmite vorm. Om Nederlanders te voeden wordt 20x het oppervlak van Nederland als landbouwgrond gebruikt, puur om veevoer te verbouwen (we jatten dus voedsel en water van mensen die al niets hebben). Alleen als iedereen plantaardig en biologisch zou eten zouden we genoeg hebben aan Nederland zelf.

Als iemand denkt dat er een nadeel kleeft aan veganisme (of raw food, maar da’s weer een ander verhaal), dan weet je zeker dat je te maken hebt met een vooroordeel/onwetendheid.

Colin Ferguson

Als rechtgeaarde Schot heb ik toch moeite met de combinatie Whisky en tofu.

Met vriendelijke groet,

Colin Ferguson

Lisa

Hallo Janneke, dit recept doet me ogenblikkelijk denken aan het recept van die fantastische, geenzins-naar-tofu-smakende maar overheerlijke, romige chocolademousse waar je ooit het recept voor gaf. Voor wie het nooit geprobeerd heeft, een chocolademousse met intense chocoladesmaak! Als je chocomousse met eieren maakt, geven de eieren uiteraard smaak aan de mousse, maar ze verdunnen de chocoladesmaak ook enigszins. Dat gebeurt niet als je zijdetofu gebruikt. Ik ben dol op eieren, zowel rauw als gekookt als gebakken, maar mijn chocolademousse maak ik sindsdien altijd met zijdetofu! Ik ga deze mayo natuurlijk ook eens proberen…

Anne-Riet de Boer

Ha, Janneke, leuk verhaal. En zeker te proberen. Ik neem aan dat het met ‘ de gewone tofu ‘ niks wordt?
Dit wekend je bananenrecyclecake gemaakt en hij is geweldig lekker. Gaat hier zeker in de herhaling.

Bernard Weiss

Hier past enkel en allen een welgemeend, hartgrondig en vanuit het allerdiepste gemoed opborrelen ‘Gáááádverdamme’.

Anton

Och Bernhard, och Bernhard…

Robert Takoma

Hallo Janneke,

Ik kan je verzekeren als je ze van dichtbij meemaakt dan voelen ze hetzelfde aan als carnivoren. Ze zijn heel knuffelbaar die veganisten. Eigenlijk veel knuffelbaarder dan die vleeseters die zo tegen jagen zijn, niets uitproberen en vanuit hun”allerdiepste gemoed opborrelen”
Hoe diep moet dat wel niet zijn en vooral dat verrotte vlees zal zal wel stinken zo opgeborreld.
Ik maak al sinds tijden zo een veganistische saus die ik dan graag serveer bij een forelletje of eitje. Ik verschaf de ingredienten, zoals door jou beschreven ,op een schoteltje, zodat iedereen kan eten wat en hoe die wil.
Bedankt Janneke.En ik neem aan dat Weiss van wit komt.

Pim Schilperoort

Arme veganisten. Hoeveel van hen zouden een dwangmatige eetstoornis hebben?

Bernard Weiss

Dankuwel.

Renee Wagemans

Voor het echt lekkere moet je die silken tofu zelf maken. maak 2 porties sojamelk in de sojamelkmachine. houdt het geheel op 80 C en voeg dan opgeloste nigari toe. doe de gestremde sojamelk in een pers en na 20 minuten heb je silken tofu. de pulp die je overhoudt is okara waar je de lekkerste dingen mee maakt, maar dat is een ander verhaal.

S.F. van Hest

@Bernhard Weiss

Zeker nieuw hier? :-)

NRC is al lang geen ‘kwaliteitskrant’ meer, en de vijf (!) auteurs van de kookrubriek leven volslagen langs elkaar heen en zijn niet geïnteresseerd in des collega’s wederwaardigheden, checken zelfs het archief van hun eigen afdeling niet –met als gevolg o.a. vijf ‘membrillo’-recepten van vijf verschillende auteurs, jaarlijks een erwtensoep recept of twee, en elke keer dat gezeik over ‘emmers vol pruimen’.

En u vraagt om redactie?! –Welkom trouwens; voor de goede orde.–

Voor uw informatie: niemand houdt deze rubriek in de gaten; de ‘redactie’ nog wel als laatste, if at all.

(Vb: Onderlaatst werd Joël Broekaert door een lezer uitgemaakt voor nazi, n.a.v. een recept voor geit, nota bene –een ‘Godwin’ uit het boekje, de meest sneue vorm van reageren op internet– en die reactie staat nog steeds onder het betreffende recept. Nou vindt de NRC-hoofdredactie zèlf Geert Wilders ook een nazi,en steekt dit niet onder stoelen of banken, dus ‘t is misschien een lastig voorbeeld. Nuja.)

Voor de moderatie –voor zover van toepassing– heeft NRC een extern bedrijf ingehuurd, dat op zijn beurt met uitzendkrachten werkt. Inhoud is voor hen geen criterium, het zijn slechts afgerichte apen die af gaan bij ‘triggers’.
Met de redactionele kant van de krant, of de inhoud van de rubriek hebben ze niks van doen.
(Net zoals bij de auteurs zelf, eigenlijk. Allemaal ZZP’ers die leveren aan een koppelbaas, die nou eenmaal beloofd heeft dat gebouw neer te knallen. Of die krant vol te prakken, in dit geval. Same difference…)

M.a.w.: Maak u geen illusies.
Dat doet de redactie zelf namelijk ook –en al lang– niet meer.
Het enige dat ze wilen is uw geld, en dat van adverteerders –indirect óók uw geld trouwens, als u tenminste wat bij die adverteerderskoopt. Maar dat terzijde.–.

Het lijkt of u mee mag doen, maar zelfs iedere klacht of kritische noot wordt slechts enkel gerekend als ‘hit’ en opgeteld bij de ‘reaties op internet’ en vervolgens aan de aandeelhouders verkocht als ‘succesvol’.

Beter bakt u een lekker biefstukje (tofu-mayonnaise? Dan ben je ècht de weg kwijt, in alle opzichten maar met name culinair), geniet daarvan, en wacht rustig af tot er weer eens wat behoorlijks voorbijkomt hier.
(Dat gebeurt nog steeds wel eens hoor: De Vos en Habets zijn capabel, zowel als thuiskok en denker/schrijver, en Broekaert is naast dat ook nog eens creatief en eigenzinnig en –blijkt– daardoor bovendien controversiëel: genoeg te genieten, lijkt me.)

U hebt in uw reacties overigens helemaal gelijk, trouwens, dat vooropstaand.
Verwacht geen reactie, maar het is wel goed dat u het benoemt. Het kan niet vaak genoeg gezegd worden, en de laatste tijd vindt het vaker plaats dan dat er wat van gezegd wordt.

Nog anders gezegd: Join the club!.
En wen er maar vast aan. ;-)

S.F. van Hest

*Update*
Ik kan niet rekenen: er zijn zes Thuiskok-auteurs, en drie membrillo-recepten; al dat andere gezeur over kweeperen had ik er voor mezelf bij opgeteld. ‘t Is een gemiddelde zeg maar: niet elk kweeperenrecept leidt tot membrillo.

Pin me er niet op vast. Desalniettemin blijft onverlet dat er maar wat raak wordt gedaan, en dat de waan van de dag en ‘schrijvers’ gewin prevaleren boven de gedachte van een inhoudelijk kwalitatieve en terzakekundige kookrubriek.

‘t Is slechts bladvulling: een horoscoop voor lekkerbekken, de kruiswoordpuzzel voor hobbykoks.

En de follow-up is navenant, terwijl er zo veel meer in zou kunnen zitten, en zit.

Nuja, je moet een aap niet leren klimmen, eigenlijk, en voor ieder ander reken ik normaal gespoken kapitálen aan consultancy fee voor dergelijke adviezen.
Maar ze lezen ze toch niet! *LOL*

Klaas de Vries

Jeetje, Van Hest, had je gisteren een slechte dag?

dirk

@ van hest: een goedemorgen !goed geslapen na al die furie,en alweer beetje afgekoeld? voortaan wel eerst goed tellen voor u zich op het toetsenbord stort!!

dirk

@ van hest: janneke heeft op haar blog een leuk niet-membrillo, wel-kweepeer recept gezet, van de werkster gehad, misschien komt het later ook nog hier opdagen, wie weet!

S.P.

Er is heerlijke eivrije mayonaise verkrijgbaar, zonder tofu, in elke natuurwinkel te krijgen. Van mayonaise op basis van tofu word ik ook niet enthousiast. Veganisme, het is makkelijker dan je denkt.

Tom

“Niet alleen geen dieren eten, gewoon helemaal niks, nul, nada gebruiken dat ooit met een levend wezen van doen heeft gehad”

Valt het nu echt niemand op op de redactie dat planten ook levende wezens zijn..?!?
Veganisten eten wel groente, fruit, etc. toch?!?

Femke

Beste Janneke, Dank van een overtuigd veganist die de tofunaise uit de Ekoplaza (wat was er eigenlijk in godsnaam mis met De Natuurwinkel?) niet te hachelen vindt. Mocht je overigens ooit behoefte hebben aan contact met een leuke loslopende veganist van dan raad ik je de lezingen en workshops aan van Lisette Kreischer, auteur van onder andere Wat de Pot Schaft.

Anne Jongkind

Meneer van Hest, gaat u vooral door met het plaatsen van uw (culinaire) opmerkingen. Ik ben een groot fan van uw schrijfsels.

Femke

Beste Janneke, Dank van een overtuigd veganist die de tofunaise uit de Ekoplaza (wat was er eigenlijk in godsnaam mis met De Natuurwinkel?) niet te hachelen vindt.

Lisa

Nou, nou, wat een gemopper hier! Ik weet niet wat er met mijn reactie van gisteren gebeurd is. Die is nog steeds niet geplaatst. Ik had geschreven dat het recept me ogenblikkelijk deed denken aan de chocolademousse met zijdetofu die Janneke in NRC Next eens beschreef. Hebben julie wel eens zijdetofu geproefd? De smaak is onvergelijkbaar met de smaak van ‘gewone’ tofu. Veel romiger en zachter.
Dat recept met chocolademousse met zijdetofu was zo onvergelijkbaar veel lekkerder dan ieder ander recept van chocolademousse dat ik ooit had geproefd(ik beschouw mezelf als expert) , dat ik mijn mousse nooit meer anders maak. Als je de chocomousse met eieren maakt, verdunnen de eieren de smaak van de chocolade enigszins (ofschoon er ook een aangename eiersmaak toegevoegd wordt), maar als je de chocomousse met zijdetofu maakt, wordt de chocoladesmaak door de zijdetofu opgenomen in plaats van verdund en houd je een geweldig romige mousse over met de allerbeste chocoladesmaak ooit. Voor wie het nog nooit geprobeerd heeft, zoek het op in het archief van NRC en probeer het! Het heeft werkelijk niets te maken met de smaak van gewone tofu. Dit recept ga ik natuurlijk ook proberen, ofschoon ik me stiekem afvraag wat de tofu hier toevoegt, behalve het gevoel van mayo eten zonder eieren.

Roos Ouwehand

Geachte heer van Hest,
U beweert in uw reactie dat Joël Broekaert werd beticht van Nazi-sympathieën n.a.v. zijn geit-recept, maar het was in dit geval de ene reageerder die de andere betichtte van het een en ander, leest u het nog maar even terug. Dat dat laakbaar is ben ik overigens helemaal met u eens, maar ik hou de boel wel graag helder en zorgvuldig. Daarom wil ik ook gaarne het beeld corrigeren dat ik mijn kookbijdragen slechts inlever om ‘de krant vol te prakken’, dat ik de columns van de andere kookschrijvers en de reacties daarop niet lees en dat beide me geen zier interesseren. Een en ander is simpelweg niet waar.
Met groet, Roos Ouwehand

roberttakoma

@ van Hest,

Wat een ellende allemaal he en U weet het allemaal zo goed en maar doorgaan met ageren en lezen.Ik geef toe Tofu-mayonaise is een beetje vreemd niet om de smaak maar om de naam. Het is gewoon een andere saus en hoeft niet iets anders te zijn. Hou je meer van opgeklopte eieren lekker handig uit de pols geklopt en de echte zoals het hoort ? Fijn voor jou of moet ik U zeggen van de uitzendkrachten.
Ik vraag me wel af waarom dan niet gewoon een van Hest site, lijkt mij wel vermakelijk en ik moet toegeven na al die jaren ook wel interessant en (dit weet ik zeker) onderzocht . Maar dan wel de echte van Hest en niet zo pseudo als een zekere Parool schrijver. De ware van Hest, klinkt nog goed ook.
@ Janneke, alsnog bedankt voor je gewaagde recept en probeer eens vaker een veganist te knuffelen , ze zijn zachter. Ik maak al sinds tijden deze saus met af en toe wat andere ingredienten bij een visje of zo.

Lisa

Wat is er toch aan de hand met de reacties? Ik probeer al 2 dagen een reactie te plaatsen en zie de reactie hier maar niet terug. Gisteren heb ik de reactie eerst gekopieerd, ik probeer het nog eens:

Nou, nou, wat een gemopper hier! Ik weet niet wat er met mijn reactie van gisteren gebeurd is. Die is nog steeds niet geplaatst. Ik had geschreven dat het recept me ogenblikkelijk deed denken aan de chocolademousse met zijdetofu die Janneke in NRC Next eens beschreef. Hebben julie wel eens zijdetofu geproefd? De smaak is onvergelijkbaar met de smaak van gewone tofu. Veel romiger en zachter. Dat recept met chocolademousse met zijdetofu was zo onvergelijkbaar veel lekkerder dan ieder ander recept van chocolademousse dat ik ooit had geproefd, dat ik mijn mousse nooit meer anders maak. Als je de chocomousse met eieren maakt, verdunnen de eieren de smaak van de chocolade enigszins (ofschoon er ook een aangename eiersmaak toegevoegd wordt), maar als je de chocomousse met zijdetofu maakt, wordt de chocoladesmaak door de zijdetofu opgenomen in plaats van verdund en houd je een geweldig romige mousse over met de allerbeste chocoladesmaak ooit. Voor wie het nog nooit geprobeerd heeft, zoek het op in het archief van NRC en probeer het! Dit recept ga ik natuurlijk ook proberen, ofschoon ik me stiekem afvraag wat de tofu hier toevoegt, behalve het gevoel van mayo eten zonder eieren.

Xavèr

De dag dat ik had besloten geen veganist meer te zijn, de dag dat ik besloten had alleen maar goed eten, lekker eten te eten; die dag lees ik dit!

Zsazsa

Nou, ik was er dolblij mee als veganist. Kan nu zonder eieren artichocken met dipsaus eten.

Nu nog een recept voor ijs zonder melk s.v.p.

sascha de vries

Frank van Leeuwen, waar zit dit restaurant? klinkt leuk!

Lisa

Ik probeer nu voor de vijfde keer mijn reactie hier in te zenden en begrijp niet wat er aan de hand is. Daar ga ik weer:
Nou, nou, wat een gemopper hier! Ik weet niet wat er met mijn reactie van gisteren gebeurd is. Die is nog steeds niet geplaatst. Ik had geschreven dat het recept me ogenblikkelijk deed denken aan de chocolademousse met zijdetofu die Janneke in NRC Next eens beschreef. Hebben julie wel eens zijdetofu geproefd? De smaak is onvergelijkbaar met de smaak van gewone tofu. Veel romiger en zachter.
Dat recept met chocolademousse met zijdetofu was zo onvergelijkbaar veel lekkerder dan ieder ander recept van chocolademousse dat ik ooit had geproefd, dat ik mijn mousse nooit meer anders maak. Als je de chocomousse met eieren maakt, verdunnen de eieren de smaak van de chocolade enigszins (ofschoon er ook een aangename eiersmaak toegevoegd wordt), maar als je de chocomousse met zijdetofu maakt, wordt de chocoladesmaak door de zijdetofu opgenomen in plaats van verdund en houd je een geweldig romige mousse over met de allerbeste chocoladesmaak ooit. Voor wie het nog nooit geprobeerd heeft, zoek het op in het archief van NRC en probeer het! Dit recept ga ik natuurlijk ook proberen, ofschoon ik me stiekem afvraag wat de tofu hier toevoegt, behalve het gevoel van mayo eten zonder eieren.

dirk

nou, nou, lisa, de aanhouder wint, maar door moderator die soms slaapt, en dan ineens wakker wordt en alles achter mekaar op het net gooit, zijn je reacties nu overkill, niet leuk lijkt me, ook mijn reactie over kweepeer werd pas na een week geplaatst, why??

Lisa

Dirk, je hebt gelijk, dat was natuurlijk helemaal niet mijn bedoeling. Ik heb wel eens eerder gehad dat ik een dag moest wachten, maar nog nooit zo lang. Ik zal nog meer geduld betrachten de volgende keer. Er is duidelijk iets aan de hand met (de moderatie van) de reacties. Ik heb er ook een e-mail over gestuurd, maar nog geen antwoord gekregen.

dirk

@ lisa: ik heb hier nu volgende theorie over: als je je naam verandert word je automatisch tegengehouden door het systeem, dit om de trollen tegen te houden, zo nu en dan (na 1 dag, na 3 dagen, een week ?) wordt die post dan bekeken door moderator of andr soort anngestellter (ingehuurde kracht?), die dan bekijkt wat er wel of niet door kan,naar zijn criteria kunnen wij simpele reageerders slechts gissen, de volgorde,nummering verandert zodat alle evt verwijzingen een potje wordt. kinderziektes en personeelstekort, of slordigheid? ben er nog niet uit.

S.F. van Hest

@ Roos Ouwehand, 21 februari om 17:23

Ik zie nu pas uw antwoord; u heeft gelijk dat niet Broekaert zelf, maar een bezoeker door een andere bezoeker voor “uit zijn krachten gegroeide Ariër” en “lid van Naziclubjes” werd uitgemaakt.
Dat was me kennelijk –door de schok– ontgaan.
(Het staat er overigens nog steeds.)

Uw tweede tegenwerping, dat mijn betoog “simpelweg niet waar is” blijft zonder argumentatie en neem ik als kennisgeving aan, al moet ik toegeven dat u af en toe inderdaad reacties in deze rubriek beantwoordt, evenals soms uw collegae.

Dank daarom voor de reactie op mijn kritiek; als wat ik beweer niet klopt, is het jammer dat het allemaal wel zo over komt.

De gang van zaken met betrekking tot de reacties op dit stukje zal ik maar als een ongelukkig –en hoogst ironisch– toeval beschouwen. Tekenend is het echter wel, in dit kader.

Lestens: ik kom hier niet om te zeuren en heb mijn standpunt nu wel naar voren gebracht.
Ik verwacht daar verder echter niets van, voor de goede orde.
Zoals gezegd is de rubriek op zich een aardige, en blijf ik gewoon de plussen tellen.
Alles kan immers altijd beter, en om daar nou op te blijven wachten… ;-)

S.F. van Hest

@ Roos Ouwehand, 21 februari om 17:23

Overigens valt het me nu pas op dat u reageert op mijn reactie onder een stuk van uw collega Janneke Vreugdenhil.

Los van dat het u siert (een welgemeend châpeau!) ontkracht het bovendien mijn betoog, tot op zekere hoogte, en heeft u daarmee een argument.

Dat is als gegeven strevenswaardig en ‘t stemt me vreugdevol; uit mijn wellicht wat scherpe stellingname en woordkeuze moge hopelijk –en desalniettemin– mijn waardering en betrokkenheid doorklinken.

Voor wat dat waard is.