Koreaans kipstoofpotje
Tachtigduizend Koreaanse familieleden die elkaar al meer dan zestig jaar niet gezien hebben, worden nu misschien herenigd, was vandaag in het nieuws. De beide Korea’s praten daarover. Pas geleden bestookten ze elkaar nog.
Stel je voor dat je je broer of je moeder zestig jaar niet gezien hebt. Dat kun je je helemaal niet voorstellen denk ik, tenzij ze al zo lang dood zijn. Maar dan is het idee ‘weerzien’ nog vreemder, want dan wist je al die jaren dat dat niet kon.
Er hebben al eerder herenigingen plaats gevonden, en ik herinner me beelden van emotionele taferelen bij een brug, waar familieleden elkaar even konden omhelzen. Of was dat een speelfilm? Soms weet je het niet.
Zou je, in een massa mensen, je zeer oud geworden moeder herkennen als je die voor het laatst had gezien toen je vijftien was?
Misschien niet als gezicht in een groep. Maar zodra ze beweegt of praat vast wel. Zo’n tien jaar geleden kwam mijn neef terug uit Amerika na 25 of 30 jaar weggeweest te zijn. Ik reed naar het huis van mijn oom en in de straat zei ik ineens hardop: Hé daar heb je H. Er liep een man op straat die ik op zijn rug zag. Maar die rug alleen al, die loop, dat was onmiskenbaar mijn neefje H., voor het laatst gezien toen hij 20 was. Als iemand me had gevraagd: hoe loopt hij? zou ik het beslist niet geweten hebben. Maar zijn loop herkennen, dat was heel eenvoudig.
Wonderlijk hoe zulke dingen opgeslagen zijn.
Natuurlijk vraag je je, men is thuiskok of niet, ook af wat ze dan eten, die herenigde Koreaanse families. Wat is feestelijk Koreaans eten?
Ik bladerde ineens weer door het Aziatische kookboek waar ik jarenlang veel uit gemaakt heb en nu al een poosje niet. Wat een aantrekkelijke dingen staan daarin! Hoe dringend is het weer eens een lekkere pittige runderstoofschotel te maken, of verse loempia’s in rijstpapier of pittige soep met kokosmelk, limoen, citroengras en koriander! Gaan we deze week maar eens doen.
De Koreaanse keuken, zegt mijn kookboek, is een keuken met veel stoofgerechten en natuurlijk met de beroemde Kim Chi, de ingelegde gefermenteerde kool die als bijgerecht bij bijna alle gerechten verschijnt.
Dat lijkt me niet speciaal feestelijk. In een arm land is iets met vlees altijd feestelijk. De Noord-Koreaanse familieleden zullen daar wel niet mee verwend zijn. Dus slachten we voor deze gelegenheid een kip en maken een Koreaans stoofpotje. Dat heeft als bijkomend voordeel dat er veel tijd is voor de hervonden familieleden, want het potje stooft zichzelf. Er is Koreaans chilipoeder voor nodig, dat te koop is in Aziatische winkels. Wie dat niet kan krijgen vervangt die door 1 theelepel cayennepeper en 1 theelepel mild paprikapoeder.
Hak de kip in stukken of laat de poelier dat doen. Hak de knoflook en de lente-uitjes. Snijd de courgette in dikke plakken.
Doe alle ingrediënten bij elkaar in een braadpan en laat die met een deksel erop zo’n drie kwartier zachtjes stoven tot alles zeer gaar is. Eet met rijst.
Koreaans kipstoofpotje
Voor 4 personen
1 kip
6 tenen knoflook
4 lente-uitjes
1 tl Koreaans chilipoeder
2 el Japanse sojasaus
2 el sesamolie
1 el rijstazijn
2 courgettes
