Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Pancakes met lemon curd

Zat ik net te tobben met mijn eigen miezerige ontbijtcultuur, vliegen de ontbijten je ineens om de oren. Op gedichtendag deelgenomen aan een ontbijt met poëzieliefhebbers die allemaal croissants aten. Ja zo doen mensen dat die het zichzelf feestelijk naar de zin willen maken. Die hebben geen gesteldheid te betreuren die het ze onmogelijk maakt om zo’n roomboterbladerdeegbaksel naar binnen te werken.

Geen gedicht heeft het vermogen een croissant te verteren.

En na die miezerige ontbijtprestatie kwam de nieuwe Elle-eten met een nummer waarin veel ontbijtplezier beloofd werd.

Heel goed. Ik zit hierbij instemmend te knikken, met de resten van mijn eigen ontbijt nog op tafel: een leeg bakje yoghurt, een leeg sinaasappelsapglas en mijn vierde halve kopje thee.

Liever zou ik willen schrijven dat ik net de kruimels van mijn mond veegde van de toast met roerei, of de pan omwaste waarin ik pannekoek had gebakken. Dat zou vertrouwen geven! Een thuiskok moet niet alleen koken maar ook eten! Van ’s ochtends vroeg tot ’s avonds laat! (Hier ziet men de verschrikkelijke gevolgen van een aanval van uitroeptekens.)

(Dat doet denken aan een ansichtkaart die ik in Frankrijk kocht, waarop zo’n twintig netjes voor de foto poserende mensen in ouderwetse kledij te zien zijn, een familie waarschijnlijk. Van grootmoeder tot het kleinste kereltje hebben ze allemaal een flinke snor. Er onder staat: La terrible épidémie de moustache de 1890. Elke keer als ik naar die kaart kijk krijg ik de slappe lach. Wat een verrukkelijk idee, dat de snorren een aanval zouden doen op onze gezichten.)

Maar het ontbijt dus, aangepast aan de Nationale Citrusweek die gisteren werd afgekondigd voor deze week. Dat is makkelijk genoeg: glaasje sinaasappelsap erbij en je doet volop mee.

Maar het kan beter. De nieuwe Elle-eten raadt aan: pancakes met lemon curd. Lemon curd is een dikke citroenpasta, heerlijk over en in cakes en taarten, en ook over pannekoeken dus. Amerikaanse pannekoeken nog wel, die zijn sponziger en dikker dan de onze. En, in dit geval, een stuk kleiner.

Vermeng de ingrediënten voor de lemon curd in een kom en zet die boven een pan met kokend water (het water mag de kom niet raken). Roer tot de boter gesmolten is en blijf dan roeren tot het mengsel dik is geworden, dat duurt een minuut of tien.

Giet hem in een schone jampot. (Hij blijft in de ijskast tenminste een week goed.)

Splits de eieren. Klop het meel met de suiker, de karnemelk en de eierdooiers tot een glad beslag. Sla het eiwit stijf en spatel dat met de ricotta eveneens door het beslag.

Giet een klein beetje olie in een gladde koekenpan. Doe 2 eetlepels beslag in de pan en bak daarvan een pannekoekje, 2 tot 3 minuten bakken per kant. In een grote pan kunnen meer pannekoekjes tegelijk worden gebakken.

Besmeer elk pannekoekje met lemon curd en stapel ze op elkaar. Ontbijt!

Pancakes met lemon curd

Voor vier personen

200g zelfrijzend bakmeel

60 g suiker

4 eieren

125 ml karnemelk

150 g ricotta

Olie

Voor de lemon curd:

1,5 dl citroensap

75 g boter

125 g suiker

1 ei

3 eierdooiers

Geplaatst in:
Hoofdgerecht
Lees meer over:
lemon curd
pancakes

3 reacties op 'Pancakes met lemon curd'

claudine mazel

Lemon curd kan maanden in de vriezer bewaard worden, makkelijk als je een aantal potjes maakt

S. van Hest

Ha! De Grote Snor-epidemie van 1890: dat is werk van de Zwitserse gebroeders Hubert en Jacques Froidevaux, fotografen/ontwerpers werkend onder de naam ‘Plonk & Replonk’.

Even de mond leegeten alvorens te klikken: http://a35.idata.over-blog.com/499×342/0/50/73/23/2009/Moustaches.jpg

Voor wat de Citrusweek aangaat: onlangs bedacht ik dat de aroma’s van nootmuskaat en limoenschil elkaar wellicht spannend zouden kunnen aanvullen. Van beide raspte ik een flinke hoeveelheid door aardappelpuree. Dat was voor herhaling vatbaar: zeer bijzonder en toch niet raar. En het ziet er nog eens geweldig uit ook, met die felgroene fliebertjes in dat tere geel…

Overigens zijn de Sevilla’s, de bittere sinaasappelen voor o.a. marmelade en ‘canard à l’orange’ –oorspronkelijk ‘canetons à la bigarad’e: jonge eend met Sevilla’s– juist deze week weer in ons land gearriveerd. Bij horeca-handel ‘Sligro’ gaan ze gewoon per kilo, evenals bij sommige ‘groene/bio/natuurvoedingswinkels.

Rosa

Ehm, heeft Elle Eten ook toestemming gegeven voor het letterlijk overnemen van het recept? Ik vind het raar…