Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Hazenrug voor kerst (2)

Het is lekker om de hazenrug even te marineren. Een marinade trekt niet snel heel diep in het vlees, daarvoor moet je echt heel lang marineren en dan nog is alleen de buitenste laag van smaak voorzien. Maar dat geeft niet, het is lekker als de buitenste laag een beetje naar cognac en tijm en laurier smaakt.

Ook een vraag is of je de ruggen op het bot wilt bakken of als filets. Ik hou wel van op het bot, ook omdat je dan wat rustiger braadt. Hazenvlees is, omdat het zo mager is, gevoelig voor hitte – het bot beschermt één kant van het vlees tegen het hete vet en de andere kant krijgt dan toch die lekkere smaak van gebraden vlees.

De hazenrug bevat aan beide kanten filets, aan de binnenkant twee kleinere en dunnere, vergeet die niet.

Marineer de hazenruggen door alle marinade-ingrediënten te mengen – breek de laurierblaadjes en kneus de peperkorrels en de jeneverbessen. Gebruik royaal tijm, zonder de steeltjes. Wrijf de ruggen aan beide kanten in met de kruiderij en doe ze met de vloeistof in een plastic zak. Laat ze een uurtje zo liggen op kamertemperatuur, of langer in de koelkast, als ze maar een uur van tevoren eruit gehaald worden.

Verwarm de oven voor op 100 graden.

Zet de aardappelen met de knolselderie op en vijf minuten later de spruitjes – als je die dingen erbij maakt.

Haal de haas uit de marinade, droog en bestrooi met peper en zout.

Smelt een royale klont boter en laat die lichtbruin worden. Als het schuim begint weg te trekken gaan de hazenruggen in de pan. Braadt eerst de vlezige kant, draai dan om. Blijf er steeds bij, beweeg het vlees door de pan zodat de boter niet verbrandt. De haas moet aan alle kanten bruin zijn. Bak een minuut of tien.

Haal de pan van het vuur en wikkel de hazenruggen in folie. Leg ze in de oven

Giet een deel van de braadboter af, zodat je nog een klein beetje vet overhoudt. Zet de pan terug op het vuur en giet de marinade van de haas in de pan. Roer even door tot het lekker warm is. Doe dan de koude saus van gisteren in de pan erbij, laat die warm worden en even zachtjes pruttelen. Giet de saus door een zeef, boven het bakje waar-ie net uitkwam bijvoorbeeld, en doe de gezeefde saus terug in de pan. Voeg de mosterd toe en roer goed door. Proef of er nog zout of peper bij de saus moet en zet hem op een plaatje. Voeg indien nodig wat extra bouillon toe.

Maak de puree (kokende melk door gare aardappelen en knolselderie stampen), giet de spruitjes af en hussel ze om in de pan met een klontje boter en een snufje zout.

Haal de hazenruggen uit de oven en snijd de filets los van der rug (en van de onderzijde) door met een scherp mes evenwijdig aan de ribben te snijden. Leg de filets meteen terug in de oven. Als alle ruggen gefileerd zijn, verwarm je een platte schaal onder de warme kraan.

Doe de puree en de spruitjes in schalen. Giet het hete water van de serveerschaal, droog hem af en giet de saus erop. Leg de hazenrugfilets in de saus en dien op.

Hazenrug voor kerst (2)

Voor 6 personen

3 hazenruggen (die van gisteren)

6 laurierblaadjes, 12 takjes tijm, 12 jeneverbessen

20 peperkorrels

4 el cognac

4 el olijfolie

de saus van gisteren

evt. wat extra bouillon

1 el mosterd

Geplaatst in:
Hoofdgerecht
Lees meer over:
hazenrug
kersthazenrug

5 reacties op 'Hazenrug voor kerst (2)'

paul de jonge

Grotendeels eigenbelang: ware het een idee om ook eens aandacht te schenken aan [goede] ovens?
Na het aansnijden van een naar-ongare vis uit mijn oven blijkt dat ik aan iets nieuws toe ben – maar wat? Kwaliteit is nr. 1, maar prijzen van €400 tot zo maar €4.000 vind ik nogal verwarrend. En langzaam garen op bijvoorbeeld 65 graden moet niet stiekem oplopen tot 85, heb ik begrepen.

Kortom: heeft u raad?

marjoleine de vos

Geachte heer De Jonge, Ik denk dat de Consumentenbond in deze meer waardevols heeft te melden dan ik. ik heb absoiluut geen onderzoek gedaan naar allerlei types oven inverschillende prijsklassen en ik zou niet goed weten hoe ik dat zou moeten doen ook. Zo’nkwestie als u noemt, dat de temperatuur stabiel blijft, dat is één van de grootste moeilijkheden met ovens. Het beste is een geijkte oventhermometer aan te schaffen om te kijken wat de oven doet. En de oven leren kennen, dat vooral.
Het lijkt me wel leuk trouwens, om op zoek te gaan naar een nieuwe oven. Veel plezier, zeg ik dus.

betty gerbrands-wassenaar

Hoi Marjoleine,

We lezen je rubriek met veel plezier; vooral slow cooking, het in de oven garen van vlees op een lage temperatuur, spreekt ons erg aan.
Twee vragen: hoe lang precies moet de bovenstaande hazenrug in de oven?
En als we stoofvlees van het lam klaar maken en we zetten de oven op 50 of 60 graden: hoeveel uur dan?

Smakelijke feestdagen en vriendelijke groet,
Betty Gerbrands-Wassenaar

marjoleine de vos

Geachte mevrouw Gerbrands,

Bij eht langzaam garen is een thermometer eigenlijk onontbeerlijk, dan kun je zien hoe warm het vlees is,d a tis handiger dan tijden te gaan gokken. Stoofvlees moet over het algemeen iets heter worden, om het bindweefsel zacht te laten worden, dan spiervlees. Dus 50 à 60 graden is te laag voor lamsstoofvlees, dat vlees moet minstens 70 graden worden. Ik zou dat gewoon op 100 graden stoven, twee uur.
Bovenstaande hazenrug liet ik ongeveer twintig minuten in de oven liggen. Maar ovens willen nogal wel eens verschillen, het heeft zin om af en toe even op het vlees te drukken: hoe zachter hoe rauwer.

Ynze Baumfalk

Nooit geweten dat dit kon met zo’n beest. Verrukkelijk. Waarom heeft niemand ons dit ooit verteld?

Decennialang de raad gevolgd van moeders, grootmoeders en Franse schoonfamilie. Braadtijden van 2.5 – 3 uur werden voorgeschreven. Ponden spek moesten de taaiheid verdoezelen. Als je dit recept hebt uitgeprobeerd, besef je dat onze oma’s gewoon aan dierenmishandeling deden.

Bedankt, Marjoleine!