Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Forel met saus van mierikswortel en walnoten & hasselback aardappelen

Van het een komt het ander als je iets wilt klaarmaken. Eerst komt bijvoorbeeld Escoffier in zijn nieuwe vertaling van Ma cuisine. Als je een Frans kookboek leest, begin je vaak bij de sauzen. Dat doen die Fransen zelf ook. Eerst sauzen, dan praten we verder. En dat betekent meestal: fonds maken. Maar ja, zo langzamerhand heb ik wel een idee hoe die Fransen dat doen, dus ik was benieuwd naar wat meneer Escoffier te bieden had zónder fond.

En daar trof ik allerlei grappige sauzen aan waaronder eentje met walnoten en mierikswortel waarvan hij zei dat die zo prima smaakte bij forel of ‘beekridder’. Nog nooit een beekridder gezien, en in het verse visassortiment ben je al blij als je gewoon kunt krijgen wat je wilt hebben.

Forel is lekker genoeg. Als je aan forel denkt, realiseer je je ineens ook hoe weinig zoetwatervis we eigenlijk nog maar eten. Dat was ooit toch wel anders: paling, snoekbaars en karper waren veel gegeten vissen. Maar op een gegeven moment heeft de zoetwatervis een slechte reputatie gekregen en lijkt vis alleen nog maar uit zee te komen.

Dat zal wel weer gaan veranderen nu de zeeën vooral giftige en uitgestorven vissen voortbrengen. De waarschuwingen tegen het eten van vis nemen hand over hand toe. „Haai, rog, steur, tonijn, zeeduivel, zwaardvis en vis uit de Oostzee: u kunt ze beter helemaal niet meer eten. Want deze vissoorten worden bedreigd en ze zijn uitgesproken slecht voor uw gezondheid, onder meer door de hoge concentraties kwik”, schreef de vereniging Kust en Zee onlangs.

Hopelijk zit in forel niet zoveel vergif. Je hoort al jaren niet meer zo veel over de rivieren.

Hoe dan ook, ik kocht forel en zei: daar ga ik Hasselback-aardappelen bij maken. Ik had in mijn hoofd dat dat een Zweedse manier van aardappelen bakken is, waarbij je de aardappel in de lengte in vieren snijdt en dan verticale inkepingen maakt tot bijna onderaan. Je wrijft ze in met een beetje olie en dan gaan ze bij het bakken iets open staan.

Ongeveer veertig minuten op 200 graden bakken en daarna met zout bestrooien.

Zo gedacht, zo gedaan, gekeken of het wel klopte en ja hoor, dat zijn ze. Hasselback-aardappelen.

Maak eerst de saus. Wie heel ijverig is ontvliest eerst de walnoten (drie minuten in kokend water leggen en ze dan uit hun velletje drukken) en hakt ze daarna fijn, de luiwammesen die niet geven om een vleugje bitter malen de noten direct. Rasp de mierikswortel als je verse hebt, gebruik anders een potje. Vermeng de noten en de mierikswortel met de rest van de ingrediënten, voeg als de saus te dik is een paar eetlepels water toe.

Spoel de forellen af en dep ze droog. Maak een paar inkepingen in het dikste gedeelte van de rug zodat de vis gelijkmatig gaar wordt, bestrooi ze met peper en zout (en duw dat ook een beetje in die inkepingen) en bak ze in hete olie in ongeveer een kwartier (hangt een beetje van de omvang af) gaar en bruin. Sla erbij en dank zeggen aan Escoffier.

Forel met saus van mierikswortel en walnoten & hasselback aardappelen

4 forellen

150 g walnoten

150 g (verse) mierikswortel

1 dessertl poedersuiker

2 el vers broodkruim

2 dl crème fraîche

1 dessertl citroensap

1 kilo vastkokende aardappelen

olie

Geplaatst in:
Hoofdgerecht
Lees meer over:
forel
hasselback aardappelen
mierikswortel
walnoot

9 reacties op 'Forel met saus van mierikswortel en walnoten & hasselback aardappelen'

Hind

Beste mevrouw De Vos,

Waarom zijn er geen foto’s meer bij de recepten? De recepten zijn beter te onthouden met foto’s en ook kan men zien hoe het eruit gaat zien.

Ik vind het in ieder geval heel erg jammer.

Met vriendelijke groet,
Hind

her jobse

hoi marjoleine,
een beekridder is de omble chevalier, een wilde zalmforel uit de diepe franse alpenmeren. tegenwoordig wordt hij ook wel gekweekt in forellenkwekerijen, o.a. in de lorraine. in frankrijk gaat hij vaak vergezeld van een gentiaansaus, hij kan wel een halve meter lang worden en heeft oranje stippen.
groeten, her jobse
(ik kan even geen hoofdletters typen aangezien ik net m’n arm heb gebroken)

Menno

Dit heeft weinig met je recepten te maken, maar alles met de nieuwe website. Die clowns die het allemaal bedacht hebben zijn dol op scrollen, vandaar de maffe layout, maar kunnen ze nou niet tenminste zorgen dat er geen interlinie in de lijst van ingredienten komt en minder wit in de tekst. Maar ja, die zullen wel geen Marjoleine de Vos lezen, want ze hebben het te druk met die honderden boze reacties op de nieuwe site.

S. van Hest

“Dat zal wel weer gaan veranderen nu de zeeën vooral giftige en uitgestorven vissen voortbrengen.”

Dat is goed nieuws voor de uitgestorven vissen dus.

Waar in ‘Wetenschap’ onlangs nog ‘onvruchtbare dieren ook onvruchtbare nakomelingen voortbrachten’ komen er nu ‘uitgestorven vissen’ uit de zeeën!

Voorts: mierikswortel uit een potje is niet lekker en bevat –naast een beetje mierikswortel mierikswortel– azijn, water, olie, suiker, zout, zuurteregelaar, antioxidant natriummetabisulfiet, verdikkingsmiddelen guarpitmeel, johannesbroodpitmeel en xanthaangom, plus weipoeder.

Binnen een uur na het raspen verliest verse mierikswortel haar scherpte. Dat spul in een potje gaat dan ook nergens over. Een veel beter alternatief is Japanse mierikswortelpasta, van een ander soort wortel die wèl scherp blijft. Zelfs bij AH wordt deze bij sushi populaire ‘Wasabi’ in tubetjes verkocht. Gebruik echter geen 150 gram, want dan is uw forel oneetbaar.

Anneke Nederlof

N.B.
Een mogelijke verwarring:
“sucre en poudre” in frans kookboek wordt dikwijls begrepen als poedersuiker. Het is echter fijne kristalsuiker.
Poedersuiker is in het frans: “sucre glace”.

marjoleine de Vos

@S. van Hest Dat was een grapje, van die uitgestorven vissen. Ik vond mezelf erg leuk. Maar misschien was het een geval van mislukte humor.

marjoleine de Vos

@Hind @Menno Ik vind het zelf ook jammer dat er geen foto’s meer bij staan – degene die dat altijd zo mooi verzorgde is weg. En ik heb gevraagd om minder wit – ik hoop dat dat binnenkort in orde komt.

marjoleine de Vos

@Her Jobse, Dank voor de informatie. Ik vermoedde al dat het om een soort zalmforel zou gaan. Ik vind forel eigenlijk lekkerder dan zalmforel – maar misschien is die beekridder wel heerlijk.

Caroline

Kijk ze mooi zijn! Totaal nieuwe fascinatie met aardappelen:
http://blog.zog.org/2009/05/hasselback-ii.html

Dit weekend naar Bremen geweest en daar fantastisch4e Reibekuchen gegeten; de hasselbackers are next om thuis uit te proberen! Dol op je column, fijn weekeinde!