Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Iets vullen kunnen wij ook

De deelnemers aan het programma Masterchef moeten gerechten maken en een jury beoordeelt die. Gisteravond kregen vijfentwintig deelnemers een hoeveelheid ingrediënten waar ze iets mee moesten maken. Wat de ingrediënten precies waren, hoefden wij als kijkers blijkbaar niet te weten – in ieder geval waren het een kip,  cantharellen, walnoten en bramen.

De deelnemers moesten binnen een bepaalde tijd die ons ook al niet heel duidelijk werd, daar een gerecht mee maken. Was het een uur? Kan bijna niet, want allerlei mensen gingen een fond maken van het karkas van die kip – dan is een uur wel kort. En wat iedereen precies deed, daar kwam je ook niet echt achter. Wel zag je steeds een jurylid bij een deelnemer staan en iets zeggen in de trant van ‘mooie ingrediënten’ of ‘je kunt een gerecht neerzetten’.

Nu ja en aan het eind kreeg je het bekende uitslagritueel, dat je elke dag vijfentwintig keer op de televisie kan zien: alle deelnemers staan bij elkaar, er wordt een aantal namen afgeroepen van degenen die naar voren moeten komen en diegenen zijn door naar de volgende ronde of juist niet. Dat klinkt vlot maar zo gaat het niet: de juryvoorzitter van dienst laat krankzinnig lange pauzes tussen zijn onbeduidende stukjes tekst vallen terwijl op de achtergrond een zenuwenmuziekje klinkt. Zo worden een paar selecties gedaan, en tot slot moeten een paar deelnemers nog een extra test doen. Dit keer moesten zes mensen nog een sabayon maken. Hoefden de kijkers ook al niet van te weten hoe dat moet.

Ach bah wat een dom programma. Het is alleen maar het gedoe, het koken zelf krijgt minimale aandacht. Dat gaat met al dit soort programma’s zo. We moeten kijken om de spanning en de emotie en waar die spanning en emotie door veroorzaakt worden, daar hoeven wij onze hoofdjes niet over te breken.

Zouden chef-koks trouwens een speciale cursus onsmakelijk proeven krijgen? Je ziet ze meestal een gerecht flink omwoelen en rommelig snijden. Nog liever zitten ze er met hun handen in, en ze happen toe met een gezicht alsof dit het laatste is waar ze trek in hebben. Ze kauwen met veel wangbewegingen, zoals iemand doet die eigenlijk geen zin heeft in eten, tot ze ineens lusteloos verklaren: lekker.

Enfin. Die kip laten we zitten, het is maandag. Maar iets vullen, zoals veel deelnemers deden, dat kunnen wij ook. Zoete aardappelen pittig en hartig vullen, dat is heel smakelijk en makkelijk.

Hartig gevulde zoete aardappelen (voor 4 personen)

  • 200 g feta
  • ½ el venkelzaad
  • 1 tl korianderzaad
  • 1 teentje knoflook
  • 1 niet al te grote rode peper
  • 4 zoete aardappelen
  • olijfolie
  • 12 kalamata-olijven
  • klein bosje koriander

Verwarm de oven voor op 180 graden.

Verbrokkel de feta en meng met het venkelzaad, de geperste knoflook en de gekneusde korianderzaadjes (stamp ze even in een vijzel). Snijd de chilipeper open, verwijder de zaadjes en snijd hem in heel dunne sliertjes. Meng door de feta. Doe er een scheutje olie bij.

Bak de zoete aardappels met schil en al in de oven op een stuk aluminiumfolie. Prik na drie kwartier of ze gaar zijn. Het kan ook wat langer duren, dat ligt aan de omvang van de aardappelen. Haal ze eruit als ze gaar zijn en maak een snee in de lengte. Duw ze een beetje open, drup er wat olijfolie over en maal er peper overheen. Vul met de feta. Verdeel de olijven erover en bestrooi met de fijngehakte koriander.

Geplaatst in:
Hoofdgerecht
Lees meer over:
fèta
kalamata
knoflook
koriander
korianderzaad
rode peper
venkelzaad
zoete aardappel

11 reacties op 'Iets vullen kunnen wij ook'

elisabeth

Helemaal mee eens!
Wat een over het paard getilde meester-en chefkoks en wat al dies meer.Het is een mooi vak, kok, maar er is inmiddels wel sprake van buitenproportionele aandacht en, zelfs, waardering!

Anna

Marjoleine, dezelfde irritatie bekroop ons gisterenavond bij het bekijken van de Nederlandse versie van Masterchef. Wat een verschil met de Engelse Masterchef (op de BBC), helemaal met Masterchef: the Professionals! Daar doet de chef alle technieken eerst voor (zo ook bijvoorbeeld in 10 minuten een zoete soufflé met caramelsaus maken) en legt, nadat de chefs het gepoogd hebben, ook uit wat er fout ging en hoe het beter kon. Veel gestructureerder en van een veel hoger niveau!

Sarah

100% Diana Henry dit recept uit haar onvolprezen kookboek “crazy water, pickled lemons” ……. niets mis mee want heerlijk kookboek, maar om nou de bron niet te noemen vind ik niet zo netjes

Pieter

En wat daar nog bij komt is dat je het ze steeds weer hoort zeggen dat alles vers moet zijn voor het beste resultaat. Maar wat komt er permanent in beeld: alleen gedroogde kruiden want die betalen het programma nu eenmaal… Jammer dat een chef als Kranenborg (altijd veel respect voor deze man gehad) zijn goede naam verbonden heeft aan deze “smakeloze” serie.

Iris

Spijtig dat het BBC-format niet tot in detail is overgenomen.
Dus ook voor goede kookprogramma’s moet je bij de BBC zijn.

Heb het gerecht gisteravond laat gemaakt. Gelukt, smakelijk en alweer iets nieuws op tafel!

Harold

En dan dat constante gezeur over ‘passie’. Onder de kookprogramma’s heeft deze wel de irritantste formule.

wilma

helemaal mee eens? Ik zat laatst te kijken en werd helemaal onpasselijk van het eten van de beoordelaars. Het microfoontje hing kennelijk dicht bij zijn mond. Je hoorde het kauwen en smakken. En dan die hamsterwangen! arghh ik vond het zo vies. Ook nu ik er aan denk lopen de rillingen mij over mijn rug

Caroline

@ Sarah: heb Crazy Water, Pickled Lemons meteen besteld; leuk!!

Sarah

@Caroline: dit is een van de meest inspirerende kookboeken die ik heb. Marjoleine laat zich er – geheel terecht – ook vaak door inspireren. Blijft jammer dat ze haar bronnen zo zelden noemt. Als iemand het verdient om gewaarderd te worden dan is het nl. Diana Henry wel. Haar nieuwste boek ‘Food from plenty’ gaat juist over het thema van dinsdag ‘weggooien’ en gaat uitgebreid in op koken voor meerdere dagen en geeft vele variaties op een recept. wederom een fantastisch boek!!

Marjoleine de Vos

Beste allen,
Ik heb Diana Henry vaak genoemd, en noem sowieso vaak bronnen. Maar soms, dat is waar, maak ik iets al lang en weet niet meer waar het vandaan komt. Hoe dan ook: Crazy lemons, pickled water is een van de leukste en inspirerendste kookboeken die er zijn.

sabine

Omdat stomme vragen niet bestaan durf ik deze wel te stellen. Ik wil graag 10 zoete aardappelen poffen . (Ik ga zaterdag voor een grote groep koken) Moet ik dan een uur extra rekenen voor het poffen ?

Alvast dank voor uw antwoord. Qua logistiek niet onbelangrijk as.zaterdag. Maar dat snapt u wel

Hartelijke groet
Sabine