Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Pasta voor dik Amerika

Pasta met kaas en tomaten, dat kun je echt in eindeloos veel variaties klaarmaken en eten, dacht ik gisteren bij het opschrijven van de frittata met spaghetti en tomatensaus. En hoe gewoon is dit eenvoudige maaltje ook bij ons geworden. Zo gewoon als opgebakken aardappelen – als je het even niet weet dan maak je een eenvoudige pasta met een of andere tomatensaus.

Vroeger thuis aten wij nooit pasta. Het hele woord ‘pasta’ bestond niet, dat is pas ergens in de jaren tachtig in zwang gekomen, daarvoor at je macaroni en héél soms spaghetti, maar nooit ‘pasta’. Macaroni betekende elleboogjes en bij voorkeur met ham en kaas. Of alleen met kaas. Of alleen met ham. En met tomatenketchup.

Ik heb een keer een aflevering van de Keuringsdienst van Waarde gezien waarin ze met onze elleboogjesmacaroni (‘onze’ in de zin van: een pak van Honig) naar de De Cecco-pastafabrieken in Italië gingen. De pastamakers keken naar het bord krullende elleboogjes alsof ze een koeienvlaai gepresenteerd hadden gekregen. Nee, ze dachten niet dat zij dit pasta zouden noemen.

Toen wij in de jaren tachtig de Italiaanse keuken ontdekten, verdween geleidelijk de traktatie die macaroni met kaas heette.

In Amerika niet. Daar eten ze dat onverbiddelijk verder, en sterker nog, daar kun je macaroni met kaas in een pak kopen.

In Jamie Olivers Amerika-kookboek (Jamie’s Amerika), waar ik laatst wat in zat te bladeren, staat natuurlijk ook een macaroni-met-kaas-recept: ‘a killer mac ’n’ cheese’. Hij zegt er zelf bij dat je het niet te vaak moet eten – het is het soort eten waar je heel grote, dikke Amerikanen van krijgt – maar voor een keertje, en als je braaf ook een bordje sla eet, kan het geen kwaad. Het gaat zo:

Mac ‘n’cheese

  • 20 g boter
  • 2 volle eetlepels bloem
  • 5 teentjes knoflook, gesnipperd
  • 3 verse laurierblaadjes
  • 1/2 l halfvolle melk
  • 300 g elleboogjesmacaroni
  • 4 tomaten
  • 75 g belegen kaas, geraspt
  • 50 g parmezaanse kaas, geraspt
  • blaadjes van 4 takjes tijm
  • scheutje worcestershiresaus
  • wat geraspte nootmuskaat
  • 3 volle el broodkruim
  • olijfolie

Zet een grote pan water met zout op. Smelt de boter op laag vuur in een ovenvaste braadpan, voeg de bloem toe, draai het vuur tot middelhoog en roer tot je een dikke pasta krijgt, de roux. Voeg de gesnipperde knoflook toe, blijf roeren tot de knoflook goudkleurig is. Voeg de laurierblaadjes toe en, in kleine beetjes tegelijk, de melk. Goed blijven roeren, doorgaan tot alle melk op is. Breng de saus zachtjes aan de kook en laat hem pruttelen, roer af en toe.

Verwarm de oven voor op 220 graden.

Kook de macaroni in het zoute water. Snijd intussen de tomaten in stukjes en bestrooi ze met zout en peper.

Giet de pasta af en voeg toe aan de saus. Roer door en draai het gas uit. Voeg de geraspte kaas, de tomatenstukjes en de helft van de tijm toe, en een stuk of tien druppels worcestershiresaus en drie raspjes nootmuskaat. Proef of de smaak bevalt.

De macaroni moet een beetje nat zijn want hij gaat nog in de oven, voeg eventueel  een scheutje water toe. Zet de pan in de oven en bak een half uur ‘tot het goudkleurig, borrelend, knapperig en verrukkelijk is’.

Bak intussen het broodkruim en de tijm met een klein scheutje olie op middelhoog vuur tot het kruim lichtbruin is.

Serveer het broodkruim bij de macaroni.

Geplaatst in:
Hoofdgerecht
Lees meer over:
belegen kaas
bloem
boter
broodkruim
elleboogjesmacaroni
halfvolle melk
knoflook
laurierblad
macaroni
melk
nootmuskaat
parmezaanse kaas
tijm
tomaat
worcestershiresaus

15 reacties op 'Pasta voor dik Amerika'

Jean-Pierre Mathey

De Cecco (spreek uit: tsjekkò), niet Cecci.

Ik heb de uitzending ook gezien. Na een tijd zoeken bleken ze zelf ook elleboogjes te maken, uitsluitend voor de export naar Frankrijk (nog zo’n “goed” pastaland).

De macaroni wel goed platkoken hoor want al dente past niet met melk, belegen kaas en worcestershiresaus :-p

laura

Dit recept is heerlijk, een van mijn favorieten van Jamie. Hij word nog lekkerder met niet alleen normale, maar ook zongedroogde tomaatjes!

olga van der werf

Wanneer gaan bij jullie de kinders weer naar school zodat we weer gewoon lekker mogen koken van Marjoleine en niet over die kleffe happen hoeven te lezen? Over het koken van die meuk heb ik het niet eens.

liesbeth laws

Bedoelt mevr.de Vos misschien dat alle mensen, niet alleen Amerikanen, die veel mac and cheese eten dik worden?

natascha adama

sorry hoor, maar de dikke en grote Amerikanen waar u het over heeft die maken Mac n’ Cheese uit een pak, liefst van het merk Kraft, kaaspoeder met water oplossen en de macaronie erin doen, afbakken. Wat u niet weet dat Mac n’ cheese ook onderdeel van de soulfood keuken is, samen met fried-chicken en andere liflafjes een ware traktatie….Deze versie met alle ingredienten wordt zelfs door de Whole Foods crowd misschien gegeten, als comfort food, want dat is Mac n’ cheese voor de magere Amerikanen. Maar de vooroordelen ten spijt, in het Caribisch gebied wordt er ook een soort macaronieschotel bereidt, met pijpspaghetti en blokjes ham,volle melk,ei, worchestersaus en goudse kaas. Die lijkt veel op de versie zoals boven. beschreven

Sita

Wat klinkt dit lekker! Ik ga het zeker maken.
Jammer dat er altijd mensen zijn die het nodig vinden om te zeggen dat Marjoleine dit of dat fout heeft. Lieve mensen, er is geen goed of fout recept! En bijna alle gerechten worden wel in verschillende keukens op een of andere manier gemaakt.
Marjoleine, niks van aantrekken en gewoon lekker doorgaan zoals je bezig bent!

Marjoleine de Vos

Hoho, ik was geen Amerikanen aan het beledigen, alleen maar, in Jamie’s voetspoor, aan het waarschuwen voor de calorieënrijkdom van dit gerecht. Dat is alles. En een enkele keer lekker veel calorieën, daar is niets tegen.

Iroj Mats

Altijd leuk, die Amerikaanse pakken Mac ‘n Cheese van KRAFT. ‘With Artificial Flavouring!’ alsof het een pluspunt is.

anne uuldersma

Ha,de elleboogjes macaroni. Idd met ham en kaas. Of met gebakken plakken boterhamworst, ja die uit zo,n heelll lang blik en maar plakken ervanaf kunnen blijven snijden. En de geweldigste vondst van mijn moeder ooit: ‘Smac’, multi functioneel inzetbaar voor- en door alles heen.
Wat vonden mijn vader en ik dat Erggg. Over en uit met het: hier komt enkel goed vlees op de tafel.
Ach en dan heeft mijn moeder de laatste paar maanden van haar leven nog allerlei artsen uitgenodigd op haar zgn feestjes te komen. Werd hun gevraagd of ze vrouw en kinderen hadden,zoja dan mochten zij mee komen. Enof ze wel Echte leverworst lusten.
Kreeg ik opdracht Onmiddelijk en wel Dadelijk naar slager Angerman te gaan de Echte Leverworst te bestellen.
Er even uitlopen was al voldoende om haar rustig te krijgen, terugkomend en zeggend dat ik het had besteld. Hij brengt het straks moeder.
Heel slagerij Angerman bestaat al jarennn niet meer.
Smac nog wel hoorde ik laatst.

Lola

Hmm, lekker. Mac n cheese is het ultieme ‘ik ben zielig en daarom eet ik vandaag lekker vette, ongezonde troep’. Niet voor iedere dag inderdaad, maar gewoon voor af en toe. Mijn eigen recept is wat simpeler, maar ga deze ook eens proberen.

En ik lees dat vrolijke, opgewekte Olga ook weer van de partij is? Misschien moet je eens van deze pasta eten, word je vast een tevredener mens van!

Maartje

Maar hoezo word je hier moddervet van? Tenzij het een eenpersoonsportie is valt dat best mee, toch? Goed, het is wat groente-arm, maar verder? Lijkt mij weinig mis mee…

Iroj Mats

Amount per Serving
Calories 290 Calories from Fat 0
% Daily Value *
Total Fat 6g 9%
Saturated Fat 3.5g 18%
Monounsaturated Fat 0g
Polyunsaturated Fat 0g
Trans Fat 0g
Cholesterol 20mg 7%
Sodium 590mg 25%
Potassium 0mg 0%
Total Carbohydrate 49g 16%
Dietary Fiber 1g 4%
Sugars 0g
Protein 28g 56%

Een gemiddelde amerikaan zal rond de 2.5 serving nemen echter, maar dan nog valt het inderdaad erg mee. De gemiddelde pizza in Nederland is veel vetter.

De echte dikmakers in amerika zijn (naast de bekende fastfoodketens) ketens zoals TGI Fridays en dergelijke, wat zichzelf meer als restaurant profileert. Een ceaser salad heeft daar makkelijk 1850 Kcal…

Thomas

Je kunt in de VS (vooral in het zuiden) heerlijk eten, maar met pasta doen Amerikanen de meest rare dingen. De ‘spaghetti meatballs’ kan ik nog wel waarderen, maar ‘pasta alfredo’ is voor elke liefhebber van de Italiaanse keuken een ware gruwel.

@ Jean-Pierre Mathey: misschien dat ze in Frankrijk ‘de tsjekkò’ zeggen (zoals Platinì, Berlusconì, Maseratì), maar in het Italiaans spreek je het uit als ‘de tsjèkko’ ;-)

Catrien

“Een gemiddelde amerikaan zal rond de 2.5 serving nemen echter,”

Guttegut, wat fantastisch dat u alles zo zeker weet….

S. van Hest

Elleboogjesmacaroni koeienva. Nou nou.

‘Hoe authentiek zijn deegwaren en hun regionale toepassing?’ Euhhh…?

Onze ‘macaroni’ is losjes gebaseerd op Italiaanse ‘maccheroni’, die ene M. Polo van de Chinezen schijnt te hebben afgekeken.

En Italianen maken –óók, heus!– ‘Pasta al forno con formaggio’. Met een saus (!)van diverse soorten kaas, waaronder parmigiano, mozzarella en vaak ook Goudse. Gruyère of Emmenthal als vierde kaas is zeer populair.
Ze bereiden deze schotel ‘au bain marie’ ín de oven, om ‘m lekker vochtig te houden.
(Wellicht ten overvloede: Zoals bij alle pasti gaat ook hier de pasta in de saus, en niet andersom.)

Buon apetito (betekent gewoon eet smakelijk.)