Belangrijk: Voor het goed functioneren van nrc.nl maken wij gebruik van cookies (meer informatie).
Hiervoor hebben wij wel eerst je toestemming nodig. Klik op de groene knop als je hiermee akkoord gaat.

Iets leuks voor Koninginnedag

Nu dat wordt in Amsterdam een interessant experiment met Koninginnedag. Stakende vuilophalers. Ik heb vaak het gevoel dat zonder de vuilophalers er helemaal geen Koninginnedag kan plaatsvinden. Nu ja, de dag wel, maar daarna houdt het leven meteen op door de afgrijselijke puinhoop waarin de mensen, in één dag, de stad veranderen.

Eerst is er de nacht natuurlijk, vannacht al, met al die mensen die buiten slapen om een goed plekje bezet te houden, of mensen die dat niet doen en die erop hopen dat hun mededeling ‘bezet’ andere mensen ertoe zal nopen een minder mooi stekkie te kiezen, ook al zijn die mensen al op straat en zijzelf nog niet. Je voelt de oorlog al aankomen.

Dan begint het feest. Ergens in de middag krijgen veel amateurstraatverkopers er genoeg van, ze hebben het koud of ze hebben het gewoon hailemal gehat en dan staan ze op, pakken hooguit een enkele onverkochte kostbaarheid weer in en laten verder het plastic kinderspeelgoed, de kapotte spelletjesdozen, de omgekrulde pockets en de kapotte theekopjes op straat staan.

Voor de vuilnisophalers. Drukke straten zien er aan het eind van de dag uit alsof de mensen plotseling verjaagd zijn en geen tijd hadden om in te pakken. Behalve de onverkoopbare zooi liggen er dan zevenduizend bierblikjes, bakjes met koude saté, klodders mayonaise en oude loempia’s over straat verspreid.

Alweer: voor de vuilophalers.

Ze hebben groot gelijk natuurlijk om het de mensen eens te laten voelen. Schoonmakers en vuilophalers worden door iedereen met de nek aangekeken en ze krijgen geen mallemoer voor hun werk. Dit in schrille tegenstelling tot de deftige oplichters bij de banken.

Enfin. Dit is een kookrubriek. Dus gaan we met een blij gezicht iets leuks doen voor Koninginnedag. Het beste is toch om binnen te blijven en wat in de keuken te doen en dan ’s avonds een mooie maaltijd, met oranje toetsjes, op tafel te zetten. Daarna netjes opruimen en afwassen.
En aangezien dit de week is van de aspergerecepten gaan we ook nu gewoon weer iets met asperges maken.

Groene spaghetti met gamba’s

  • 1,5 kilo asperges
  • 8 gamba’s, ongepeld
  • 250 g groene spaghetti
  • 4 tomaten
  • 2 sjalotjes
  • ½ dl witte wijn
  • 2 el olijfolie
  • 150 g boter
  • (evt. paar drupjes truffelolie)

Pel de gamba’s en wrijf de schalen fijn in een vijzel. Hak de sjalotjes, snijd de tomaten in stukjes.

Verhit de olie in een pan en doe daar de sjalotjes, de tomaten en de fijngewreven gambaschalen bij. Fruit even aan en giet er de witte wijn bij, schraap goed over de bodem met een houten lepel. Giet er zoveel water bij dat de massa net bedekt is en laat 20 minuten pruttelen met een deksel op de pan.

Zeef intussen de gambapuree en kook de overgebleven vloeistof in tot de helft. Dit kan allemaal van tevoren gebeuren.
Schil en kook de asperges. Zet ze in het kooknat opzij.

Kook de spaghetti.

Verwarm de borden voor.

Sla de boter op laag vuur door de gereduceerde vloeistof tot je een fluwelige saus hebt, houd die even warm op een plaatje.
Bak de gamba’s in nog wat olijfolie tot ze roze zijn. Haal de asperges uit het kooknat en laat even uitdruipen.

Giet de spaghetti af en roer er een klontje boter door. Leg een lepeltje saus op elk bord, daarop de spaghetti. Asperges ernaast, gamba’s erbovenop, eventueel een drupje truffelolie. Snel opdienen.

Geplaatst in:
Hoofdgerecht
Lees meer over:
boter
gamba
groene spaghetti
tomaat
truffelolie
witte asperge
witte wijn

2 reacties op 'Iets leuks voor Koninginnedag'

marjatta taskinen

Hoe zo intussen welke gambapuree zeven? Is het mengsel van sjalotjes, tomaten en gambaschalen de puree? Wat bedoelt u met ‘intussen’, moet het niet ‘daarna’zijn? Het recept zou aan duidelijkheid winnen door goed de volgorde van de handelijngen en de definities (gambapuree) aan te geven.

marjoleine de vos

Gerachte mevrouw Taskinen,

Het woord ‘intussen’ is inderdaad per ongeluk bljven staan. En ja, de fijngewreven gambaschalen met de rest van de daarbij behorende ingrediënten is ‘de gambapuree’.