Stomen zonder combi-oven
Soms lees je een recept en dan denk je: ‘ja, leuk’, maar dan kan het eigenlijk niet worden uitgevoerd naar je gevoel, omdat je bijvoorbeeld geen magnetron hebt en dat recept is juist helemaal toegesneden op de magnetron met allerlei seconden en standen erbij die je zo de stuipen op het lijf jagen dat je denkt: laat maar. Of, ook heel erg, het is geschreven met Engelse maten en gewichten. Of, dat had ik laatst, het is een recept dat is bedoeld om je ertoe te verleiden een combi-stoomoven aan te schaffen, want kijk eens hoe iets heerlijks je dan kunt maken!
Het leek me inderdaad heerlijk, maar een combi-stoomoven, tja. Ga ik die gebruiken? Heb ik daar plaats voor? Heb ik daar geld voor?
Als u drie keer ‘nee’ hebt geantwoord, raden wij u de aanschaf af.
Het artikel zei dat de oven ‘overal’ kon worden geplaatst en dat je er echt niet je keuken voor hoefde te verbouwen. Dat zou er nog bij moeten komen. Maar ‘twee voor de plek van één’, met de gedachte: de stoomoven kan alles wat een gewone oven kan, plus stomen, gaat niet op als je gewone oven in je fornuis zit.
Hoe dan ook, het recept wilde tarbot stomen in die oven, met haricots verts en amandelen en een romige puree en dragon. Heerlijk leek me.
Ik had alleen geen tarbot in huis, noch amandelen of haricots verts. En geen stoomoven, dus.
Maar wel: sliptong, komkommer en hazelnoten. En een stoompan. En een stoommandje.
Dus geïnspireerd aan het werk getogen en ja hoor, dat ging ook heel leuk, zij het anders dan Mario Ridder van restaurant De Zwetheul zijn recept (in Elle eten) had bedoeld. Maar dat is het leuke van koken.
Gebruik dus de vis die er is, als het maar een beetje stevige witte vis is, en voel je vrij om de groente te vervangen – al was die komkommer er erg lekker bij.
Gestoomde sliptong met dragon en puree (voor 4 personen)
- 1 pond witvisfilet (tarbot, sliptong, schol)
- 4 ons aardappelen
- 1,5 dl slagroom
- 1 komkommer
- klontje boter
- 6 takjes dragon
- 20 hazelnoten
- 1 dessertlepel basterdsuiker
- fleur de sel
Stoom of kook een pond aardappelen. Leg bovenop twee aardappelen die je niet doormidden snijdt zodat ze wat harder blijven.
Kook de slagroom. Leg de twee hele aardappelen opzij en knijp de rest van de aardappelen door een pureeknijper in de room, roer, maak op smaak met zout. Houd de puree warm in de oven, schuif daar ook meteen de borden in.
Snij de apart gelegde aardappelen in dunne plakken en bestrooi die met een beetje zout. Leg ze op een van de borden in de oven, dan blijven ze ook warm.
Snijd de komkommer in de lengte doormidden en schep het zaad eruit. Snijd de helften in stukken en die stukken in reepjes ter dikte van dikke sperziebonen. Smelt een klontje boter in een koekenpan en bak de komkommers op hoog vuur.
Breng water onder in een stoompan aan de kook. Leg de vis met de takjes dragon in het gaatjesmandje van de pan. Bestrooi de vis met peper en zout en stoom hem in tien minuten (afhankelijk van de dikte van de vis) gaar.
Bak intussen de hazelnoten in een beetje olie met een lepeltje basterdsuiker. Als ze rondom gesuikerd zijn het gas uitdoen en de noten met fleur de sel bestrooien.
Leg nu op elk bord een lepel van de romige puree. Daar bovenop de vis met de dragon. Daar bovenop de plakjes aardappel. Ernaast de gebakken komkommer en de knapperige zoutzoete hazelnoten.
